Kenardaki Kimlik

Kenardaki Kimlik

iota-news.com

54 m

Okuma süresi: ~6 m


Zebra IOTA Edge SDK Tanıtımı

TL; DR:

Zebra-IOTA Edge Yazılım Geliştirme Kiti (SDK), “etkinleştiriciler” olarak adlandırdığımız farklı açık kaynaklı modüllerden oluşur ve IOTA’dan yararlanan merkezi olmayan çözümler oluşturmak ve test etmek için kullanılır. Bu blog gönderisi, insanlar, kuruluşlar ve cihazlar için merkezi olmayan, birlikte çalışabilir kimlikleri yayınlamak, doğrulamak ve yönetmek için kullanılabilen, genel geri bildirime açık ilk etkinleştirici olan kimlik etkinleştiriciyi açıklar.

Özellikle tedarik zincirleri boyunca birçok iş süreci dijital kimlikleri içerir. Dijital kimlik, bir sistemin belirli bir aktör (kişi, organizasyon aygıtı vb.) hakkında bildiği özelliklerden oluşur. Şu anda, kimlikler genellikle belirli sistemlere kilitlenir ve taşınabilir değildir. Örneğin, bir ülkede ticaret yapan bir kuruluş, başka bir ülkede ticaret yapmadan önce tekrar doğrulanmalıdır.

Önceki blog gönderilerinde tanıtıldığı gibi, DID’ler ve IOTA Kimlik Çerçevesi, kimliklerle uğraşırken mahremiyet, yüksek ölçeklenebilirlik ve azaltılmış zaman ve maliyet sağlar. Örneğin, bir kimlik düzenleyiciye karşı halihazırda kanıtlanan iddiaların, farklı bir kişiye (örneğin, farklı bir ülkede faaliyet gösteren bir şirket) karşı yeniden kanıtlanması gerekli değildir. Aslında, IOTA Kimlik Çerçevesi, DID belgelerinin yayınlandığı ve sabitlendiği IOTA Tangle ile tüm etkileşimleri yönetir. Doğrulanabilir kimlik bilgileri bağlamında, Tangle doğrulanabilir veri kaydı görevi görür. IOTA Tangle, veri bütünlüğü ve değişmezliği ve dolayısıyla katılımcı taraflar arasında güven garantisi sağladığından, ancak ücret ödemeden bu rol için çok uygundur.

IOTA Identity Framework, IOTA’nın heyecan verici yeni sürümünün kalbinde yer alıyor. Zebra IOTA Edge Yazılım Geliştirme Kiti (SDK), IOTA’dan yararlanan merkezi olmayan çözümler oluşturmak ve test etmek için kullanılır. İlk genel sürüm, kişiler, kuruluşlar ve cihazlar için merkezi olmayan, birlikte çalışabilir kimlikleri (DID’ler) yayınlamak, doğrulamak ve yönetmek için kullanılabilen bir Kimlik Etkinleştirici içerir.

Zebra IOTA Edge SDK’ya genel bakış

Zebra-IOTA Edge SDK, IOTA Foundation tarafından Zebra Technologies ile ortaklaşa geliştirilmiştir ve farklı bileşenlerden oluşur. açık kaynaklı modüller (veya “etkinleştiriciler”) uç cihazlarda, özellikle Zebra cihazlarında IOTA’nın dağıtılmış defter teknolojisi yeteneklerinden yararlanan uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştıran.

Aşağıdaki şekil, bu SDK için uzun vadeli vizyonumuzu göstermektedir. Identity Enabler, EPCIS 2.0 iş olaylarını sabitlemek için EPCIS etkinleştirici, zenginleştirilmiş barkodlarla uğraşmak için GS1 Digital Link etkinleştirici ve diğerleri gibi farklı açık kaynak etkinleştiriciler aracılığıyla IOTA’ya ve çerçevelerine farklı Zebra’ya özgü teknolojiler eklenebilir. gelecekte keşfedilebilir. Bu uç etkinleştiriciler, EPCIS depoları ve Track & Trace Ledger API’lerinin (RFID Veri Hizmetleri ile Tangle arasında köprü kurabilen) halihazırda mevcut olan sanal alan sürümü gibi bulut etkinleştiricilerle birlikte çalışabilir. Bu mimari bileşenlerin üzerine topluluk tarafından farklı uygulamalar (ISV uygulamaları) geliştirilebilir.

Kenardaki Kimlik

Bu blog gönderisinde açıklanan ve genel geri bildirime açık olan ilk etkinleştirici, merkezi olmayan kimliklere karşılık gelen Kimlik Etkinleştirici’dir.

SDK, kullanıcı arayüzü için web teknolojilerini kullanır. Özellikle başvuru uygulamaları, Svelte Framework kullanılarak TypeScript’te kodlanır. Bu web uygulamalarını Android uygulamaları olarak paketlemek için bir Kapasitör Çerçevesi kullanılır. Bu, bu uygulamaları web uygulamaları olarak favori tarayıcınızda veya Android cihazınızda veya emülatörünüzde çalıştırabileceğiniz anlamına gelir. SDK ayrıca Zebra DataWedge (yerel barkod tarayıcı arayüzü) ve web uygulama kodu arasında köprü oluşturma sorununu da çözer.

Identity Enabler, geliştiriciler için bir yapı iskelesi veya plan olarak kullanılabilecek bir dizi referans uygulamasından ve tarafından sunulan API’ler kullanılarak merkezi olmayan kimlik (kimlik bilgilerinin verilmesi veya doğrulanması gibi) ile ilgili en yaygın sorunların nasıl çözüleceği konusunda rehberlik olarak oluşur. IOTA Kimliği.

Bu uygulamalar Zebra DataWedge teknolojisi ile entegre edilmiştir ve şunları içerir:

  • Kişiler veya kuruluşlar olsun, kimlik bilgileri sahipleri için başvuru oluşturma iskelesini tanımlayan Tutucu Başvurusu. Sonuç olarak, kimlik bilgileri, Zebra cihazlarıyla taranmaya hazır olan data matrix kodları aracılığıyla paylaşılabilir.
  • Zebra cihazları ve IOTA Identity Framework tarafından sağlanan tarama özellikleri aracılığıyla birlikte çalışabilir kimlik bilgilerinin doğrulanmasına olanak tanıyan Doğrulayıcı Uygulaması. İkincisi, gömülü kanıtı (dijital imza) kullanarak hem sunumun hem de içerdiği kimlik bilgilerinin kurcalanmasını ve yazarlığını kontrol eder.
  • Cihazları yeni bir kimlik oluşturarak ve cihaz sahibi olarak görev yapan kuruluşa doğrulanabilir kimlik bilgileri talep ederek tedarik zincirlerine yerleştirmek için özelleştirilebilir bir sihirbaz sunan DeviceID Uygulaması. Daha sonra cihaz, IOTA Tangle’a değişmez bir şekilde kaydedilebilen kimliği doğrulanmış tarama olaylarını (daha önce Track & Trace Ledger API’lerine kaydedildikten sonra) raporlamaya başlayabilir. Bu olaylar daha sonra EPCIS 2.0 olaylarına dönüştürülebilir.

Bu SDK hakkında ayrıntılı bir öğreticiyi wiki’mizde bulabilirsiniz.

Kullanım durumları

Zebra-IOTA Edge SDK (IOTA Identity tarafından desteklenmektedir) kullanılarak oluşturulabilecek uygulama türleri şunları içerir:

  • Kişisel Bilgi Yönetimi: Kendi kendine egemen kimlikler, bireylerin kimliklerini (cihazlarında güvenli bir şekilde saklanan) merkezi bir otoritenin veya yayıncının müdahalesi olmadan yönetmelerine ve sunmalarına olanak tanır. Örneğin, sağlık bilgileri, bir devlet hizmeti uç noktasıyla etkileşime girmeden SDK’mız tarafından desteklenen bir Zebra cihazı kullanan bir restoran sahibi tarafından doğrulanabilir.
  • Ticari Sertifikalar: Merkezi olmayan kimliklere bağlı doğrulanabilir iddialar, bitki sağlığı sertifikaları, garanti sertifikaları ve üçüncü taraf denetçiler tarafından verilen uygunluk sertifikaları gibi ticari ürünlerle ilişkili farklı türdeki sertifikaları dijital olarak temsil etmek için kullanılabilir.
  • Kuruluşlar için Merkezi Olmayan Kimlik (DID): Küresel ticarette kuruluşlar için ana uygulama. Örneğin, Kenya’dan bir tüccar, merkezi olmayan dijital kimliğini (DID) oluşturur ve istenen doğrulama süreçlerinden sonra Kenya yetkililerinden birkaç kimlik belgesi alır. Bu kimlik bilgilerinin bazıları, mal ithal ederken de AB yetkilileri tarafından kabul edilmektedir. Bu ilkeler, TradeMark East Africa ve IOTA Foundation tarafından ortaklaşa geliştirilen TLIP projesine uygulanmaktadır.
  • Merkezi Olmayan Cihaz Kimliği. Tedarik zincirlerinde kullanılan yazıcı, tarayıcı veya RFID okuyucu gibi herhangi bir cihaza, sahibi olan kuruluş tarafından merkezi olmayan bir kimlik ve ilgili kimlik bilgileri verilebilir. Sonuç olarak, o cihazla yapılan tüm etkileşimler kaydedilebilir ve denetlenebilir, bu da bir kuruluşun günlük işlemlerinde izlenebilirlik, hesap verebilirlik, güvenlik ve güven düzeyini artırır. Zebra-IOTA SDK, bir kuruluşa ait cihazların entegrasyonuna izin veren bir sihirbaz etrafında yapılandırılmış bir referans uygulamasını (DeviceID Uygulaması) zaten içerir.
  • Tedarik Zinciri Kimlik Bilgileri. Bir tır şoförünün bir depoya geldiğini, paletlerini yükleme/boşaltma talebinde bulunduğunu ve nakliye emriyle birlikte sadece kağıt bir belge gösterdiğini hayal edebiliriz. Bu tür süreçler, her biri kendi merkezi olmayan kimliğine sahip birden fazla taraf arasında kimlik, güven ve saklama kayıtlarının değiştirilmesini içerir: depo yöneticisi, kamyon şoförü, lojistik hizmet sağlayıcısı, tedarikçi şirket ve müşteri şirketi.

sonuçlar

Zebra-IOTA Edge SDK’nın Kimlik Etkinleştiricisi, yeni bir iş fırsatları ve uygulamaları dünyasının kapılarını açıyor ve IOTA Vakfı ve Zebra Technologies, bunun geliştirilmesi ve iyileştirilmesi üzerinde çalışmaya devam edecek. Aslında, 2022, GS1 EPCIS 2.0 olaylarını doğrudan Zebra cihazlarından kaydetme yeteneğine odaklanacak olan EPCIS Etkinleştirici’nin piyasaya sürüleceğini görecek. Bu olaylar dağıtılmış veri depolarında saklanabilir ve değişmez bir şekilde IOTA Tangle’a sabitlenebilir. 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.