Kanada Merkez Bankası araştırması: Kanadalı kripto yatırımcıları düşük finansal okuryazarlığa sahip olma eğilimindedir

Kanada Merkez Bankası araştırması: Kanadalı kripto yatırımcıları düşük finansal okuryazarlığa sahip olma eğilimindedir

finbold.com

3 saat

Okuma süresi: ~2 m


Kripto para birimlerine yatırım yapmak hiç bu kadar popüler ve erişilebilir olmamıştı, ancak görünen o ki, çoğunluğa atlayan herkes finansal piyasaların nasıl çalıştığını tam olarak anlamıyor; en azından Kanada merkez bankası araştırmacılarının çalışmalarında keşfettiği şey bu.

Yani, Kanada Bankası, 2016 ve 2020 yılları arasında bir dizi yıllık anket gerçekleştirdi ve sonuçları ‘Bitcoin Farkındalık, Sahiplik ve Kullanım: 2016-20’ başlıklı bir raporda özetledi. Küre ve Posta 20 Nisan’da.

Çalışmada sunulan sonuçlardan biri, Bitcoin’e yatırım yapan Kanadalıların, daha yüksek düzeyde finansal riske maruz kalmalarına rağmen, genellikle düşük finansal okuryazarlık seviyelerine sahip olmalarıydı. Gerçekten de, genel finansal bilgi sorularında daha düşük puan alma eğilimindeydiler.

Araştırmacılar, “Bitcoin sahipleri, Bitcoin ağı hakkında sahip olmayanlara göre daha fazla bilgi sergilediler, ancak finansal okuryazarlığı test eden sorularda daha düşük puan aldılar” dedi.

Kripto teknolojisi hakkında daha fazla bilgi

Bununla birlikte, araştırma, Kanada’daki Bitcoin (BTC) sahiplerinin, genellikle, kripto para birimine sahip olmayanlardan daha temel teknolojinin nasıl işlediğine dair daha iyi bir anlayış sergilediğini gösterdi.

İlginç bir şekilde, araştırmacılar şunu da keşfettiler:

“Finansal okuryazar olan Kanadalıların Bitcoin’den haberdar olma olasılıkları daha yüksek [than the average Canadian] ama ona sahip olma olasılığı daha düşük.”

Bu arada, merkez bankasının araştırması, nüfusun yaklaşık %90’ının Bitcoin’in varlığından haberdar olduğunu keşfetti. Bununla birlikte, çalışma katılımcılarının yalnızca %5’i aslında kripto para birimine sahipti.

Bitcoin sahipleri arasında, amiral gemisi varlığı satın almak için en sık belirtilen nedenler, yatırım amaçlı kullanımı ve yeni teknolojilere olan ilgisi ile bağlantılıydı.

“Özellikle genç, erkek, çalışan, üniversite diplomasına sahip, yüksek hane geliri ve nispeten düşük finansal okuryazarlığı olan Kanadalıların Bitcoin sahibi olma olasılığı daha yüksekti.”

Kanada Merkez Bankasi arastirmasi Kanadali kripto yatirimcilari dusuk finansal okuryazarliga

Riskler ve olumsuz deneyimler

Aynı zamanda, araştırmacılar varlık sınıfına yatırım yapanların finansal ve güvenlik risklerine karşı duyarlılığını da vurguladılar. Gerçekten de, bir tür olumsuz olaydan etkilendiklerini söyleyen mevcut veya önceki Bitcoin sahiplerinin yaklaşık yarısından yanıtlar kaydettiler.

1650573747 698 Kanada Merkez Bankasi arastirmasi Kanadali kripto yatirimcilari dusuk finansal okuryazarliga

Son olarak, yüzde 18’i ciddi bir fiyat düşüşü yaşadıklarını, yüzde 14’ü dijital cüzdanlarına erişimlerini kaybettiklerini ve yüzde 12’si bir dolandırıcılık olduğu ortaya çıkan bir projeye yatırım yaptıklarını belirtti.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.