İngiltere Kripto Firmaları Girişim Sermayesi Yatırımlarında Keskin Düşüş Gösteriyor

İngiltere Kripto Firmaları Girişim Sermayesi Yatırımlarında Keskin Düşüş Gösteriyor

beincrypto.com

8 saat

Okuma süresi: ~3 m


Birleşik Krallık, finansal teknoloji düzenlemelerinin geliştirilmesinde küresel bir lider olsa da, kripto konusunda daha temkinli bir yaklaşım benimseniyor ve bu da bazı önde gelen şirketlerin çıkışa yönelmesine neden oluyor.

Crypto UK başkanı Ian Taylor, “Büyük bir organizasyonda kültürü bir gecede değiştirmek zor, ancak muhtemelen FCA’da yapmamız gereken şey bu” diyor.

Mali Davranış Otoritesi, kara para aklamayla mücadele prosedürleri standartlarını karşılamayan 100 şirketi kayıt cehenneminde bırakarak net düzenlemeler getirmedi.Blockchain teknolojisinin geleneksel finansal piyasa altyapılarını güncellemek için nasıl kullanılabileceğine dair soruşturma ancak geçen yıl başladı.

“Bir firmanın kayıt standardını karşılamadığına karar verdiğimizde, nerede yanlış yaptıkları konusunda onlarla netiz. Kara para aklama düzenlemeleri, firmaların başvurularını geri çekmelerine izin veren bir hüküm içermemektedir. Ancak bazı durumlarda, bir firmanın geri çekilmesine, faaliyetini durdurmasına, geri bildirimimizi takiben gerekli değişiklikleri yapmasına ve yeniden başvurmasına izin verebiliriz. Geri çekilmeyen firmalara, mahkeme yoluyla da dahil olmak üzere temyiz edebilecekleri resmi bir karar verilir” dedi.

Sonuç olarak, Birleşik Krallık şirketlerine yapılan risk sermayesi yatırımı, 2022’nin ilk çeyreğinde küresel trendlere ayak uydurarak yıllık %70 düşüşle 176,3 milyon $’a gerilerken, dünyanın geri kalanı aynı dönemde %200’ün üzerinde arttı.

Blockchain.com geçici listeden çıkarıldı

FCA, 2020’de kara para aklama ve terörle mücadele önlemleri için polis şirketlerinin bekçisi oldu ve İngiltere’de faaliyet gösteren kripto şirketlerinin kayıt için başvurmasını gerektirdi.

Ülkenin en büyük kripto şirketlerinden biri olan Blockchain.com, kısa süre önce 14 milyar dolar değerinde olduğunu gören bir finansman turuna girdi. Ancak şirket, FCA onayı almaya çalışırken inişli çıkışlı bir yolculuk geçirdi. Blockchain.com başlangıçta kara para aklamayla mücadele süreçlerinin FCA standartlarını karşıladığı kabul edildiğinden geçici onay alan 12 şirketten oluşan bir listenin parçasıydı. Ancak, liste daha sonra yedi şirketi attığında düştü.

Kripto sektörünün çoğunluğu İngiltere’den ayrıldı

Cryptocurrency firması Copper da 12 şirketlik geçici listede yer aldı ve liste beş şirkete indirildiğinde kaldı.

Ancak kaynaklar Guardian’a şirketin şu anda Zug’da bir ofisinin bulunduğu İsviçre’ye taşınmayı planladığını söyledi. Copper UK’nin hırsları sarsılırsa, bu, risk sermayesinden değerlemesini 3 milyar dolara yerleştirmek için beklediği 500 milyon dolarlık nakit enjeksiyonunu tehlikeye atabilir. Eski bir İngiltere şansölyesi olan ve şu anda Copper’da kıdemli danışman olan Philip Hammond, İngiltere’deki birçok kripto şirketinin İngiltere’deki düzenleyici ortamın belirsiz durumu nedeniyle Monako, İsviçre ve Almanya’ya göç etmeyi düşündüğünü söyledi.

Yaklaşık iki hafta önce, Birleşik Krallık kripto şirketi Blockchain.info’nun bir sözcüsü Evening Standard’a “Geçen hafta itibarıyla sektörün %90’ından fazlası Avrupa’daki daha ilerici ülkeler için İngiltere’yi terk etti” dedi.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.