İlk Hareket Eden Asya: Kripto Piyasasının Düşüşü Öngörülemezliğinin Altını çiziyor; Bitcoin 31 Bin Dolarda Tutuyor

İlk Hareket Eden Asya: Kripto Piyasasının Düşüşü Öngörülemezliğinin Altını çiziyor;  Bitcoin 31 Bin Dolarda Tutuyor

www.coindesk.com

2 saat

Okuma süresi: ~6 m


Günaydın. İşte neler oluyor:

Fiyatlar: Bitcoin tutar; diğer kriptolar karıştırılır.

İçgörüler: Kripto fiyatları tahmin edilemez.

Teknisyen alımı: BTC’nin hacim artışı, ilk teslimiyet işaretidir, ancak yukarı yönlü sınırlı kalır. (burası neden burada?)

Kripto endüstrisi liderleriyle yapılan kapsamlı röportajlar ve analizler için CoinDesk TV’nin en son bölümlerini yakalayın. Ve kripto piyasalarındaki en son hamleleri bağlam içinde ortaya koyan günlük haber bültenimiz First Mover’a kaydolun.

Fiyat:% s

Bitcoin (BTC): 31.083 $ + %1,4

Eter (ETH): 2,353 $ +%3,4

Bitcoin yaklaşık 31 bin dolar tutuyor

Bitcoin ve eter titredi, ancak Terra’nın LUNA’sı Salı ticaretinde sarsıldı.

Terra ekosisteminin yerel tokeni, kuruluşun UST stablecoin’inin dolar sabitinin oldukça altına düşmeye devam etmesinden ve kar amacı gütmeyen Luna Foundation Guard’ın (LFG) bir raporun ortasında son 24 saat içinde %53’ün üzerinde düştü. Terra ağını desteklemek için kurulan bu pariteyi yeniden sağlamak için 1 milyar dolar toplamayı hedefliyordu. Düşüş, Pazartesi günü %30’luk bir düşüşün ardından geldi. UST son zamanlarda %6’nın üzerinde kırmızıdaydı.

Bu arada, bitcoin’in kabaca %1.4’lük yükselişi, piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin Salı gününün erken saatlerinde 30.000 doların altına düştüğü bir önceki güne göre bir iyileşmeyi temsil etti – 20 Temmuz’dan bu yana ilk kez bu eşiğin altına düştü. Bitcoin son zamanlarda 31.000 doların biraz üzerinde işlem görüyordu.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ether, aynı dönemde daha iyi performans göstererek yaklaşık %3,5 arttı ve yaklaşık 2.350 dolardan el değiştiriyordu. Diğer kriptolar günün büyük bir bölümünde AXS ile son zamanlarda %6’nın üzerinde kapalıydı, ancak yeşil renkte CRO ve meme coin SHIB sırasıyla %8 ve %10’dan fazla.

Kripto endüstrisi, daha geniş jeopolitik ve ekonomik kargaşanın şok dalgalarını hissetmeye devam etti. Kripto borsası devi Coinbase, dördüncü çeyreğe göre ticaret gelirlerinde %44’lük bir düşüşün ortasında ilk çeyrek gelir tahminlerini kaçırdı. Miner Riot ayrıca 2022’nin ilk üç ayı için analistlerin tahminlerini de kaçırdı.

Cryptos’un daha az çalkantılı Salı günü izlenen hisse senedi endeksleri, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın yaklaşık bir yüzde puanı yükselmesi ve Dow Jones Endüstriyel Ortalamasının hafifçe düşmesiyle karıştı. Yatırımcılar, enflasyonun yavaşladığını ancak fiyatların yüksek kaldığını göstermesi beklenen Nisan ayı tüketici fiyat endeksi raporunu izliyor olacak.

E-postayla gönderilen yorumlarda, Miami merkezli kripto hedge fonu ANB Investments CEO’su Jaime Baeza, enflasyon ve merkez bankası para politikasının hisse senetleri ve dijital varlıklar üzerindeki sıkılaştırılması da dahil olmak üzere makroekonomik olayların baskısına dikkat çekti, ancak en son bitcoin düşüşüne atıfta bulundu. UST’nin de-peg’ine.” Baeza, LFG’nin bitcoin rezervleri satarak sabiti savunma kararının “panik yayıldıkça daha geniş kripto piyasasının satışını hızlandırdığını ve daha siyah bir kuğu sistemik risk olayının yaklaştığını” yazdı.

CoinDesk TV’nin First Mover programıyla ilgili bir röportajda, bitcoin finansal hizmetler firması Unchained Capital’in CEO’su Joseph Kelly, de-peg’i “korkutucu bir manşet olayı” olarak nitelendirdi.

Ancak iyimser bir şekilde ekledi: “Bitcoin’in aksine, daha sağlam, daha açıklanabilir, fazla vaat etmeyen ve bir dolar sabitini korumak gibi şeyler yapmaya çalışan bir varlık olarak sahip olduğunuz şeylerden biri. Bitcoin’in devam etmesinin bir yolu. uzun vadede parlamak için.”

Piyasalar

S&P 500: 4.001 +%0.2

DJIA: 32.160 -%0.2

Nasdaq: 11.737 +%0.9

Altın: 1.839 $ -%0.8

içgörüler

Kripto pazarlarını tahmin etmek zor

Kriptoda geçen hafta, herhangi bir varlığın eşleşebileceği kadar az olan muazzam bir oynaklık gösterdi. Terra’nın UST stablecoin’i 1:1 dolarlık sabitleyicisinden atıldığından ve kripto majörleri çöktüğünden ve beraberinde bol miktarda likidasyon getirdiğinden piyasalar 1 milyar dolardan fazla kaybetti.

Terra’nın UST’sinin çöküşü hakkında çözülmesi gereken çok şey var. Muhtemelen bunun en az anlaşılan kısmı, Luna Vakfı Muhafızlarının, rezervlerinin neredeyse tamamını, özellikle 1 $ olarak işaretlenmiş işlemler yaparak 1 $ UST sabitini desteklemek için piyasa yapıcılara ödünç verme kararıydı. Bir yerlerde bunun teorik değeri var, ancak piyasa LFG’nin rezervlerini kritik derecede düşük seviyelerde gördü ve elinden geldiğince tasfiye etmeye zorladı.

ABD Merkez Bankası’nın stablecoinler hakkındaki raporunun zamanlaması bundan daha iyi olamazdı.

Hazine Bakanlığı’nın İç Finansmandan Sorumlu Müsteşarı Nellie Liang’ın katıldığı raporda, “Bu güvenlik açıkları, stabil coinleri destekleyen varlıkların riskliliği ve likiditesine ilişkin şeffaflık eksikliği nedeniyle daha da kötüleşebilir” diyerek bir etkinlikte şunları ekledi: Stabilcoini destekleyen varlıkların değeri aniden düşerse istikrarsızlaştırma çalışır.”

Birçok yönden, stablecoin’ler Mart 2020’den sonraki miraslardan biriydi. Varlık sınıfı için gerçek fayda ve kabul yaratmaları gerekiyordu ve artan kurumsal ilgiyi yansıtıyordu. Sonuçta, Mart 2020’den önce sabit paraların piyasa değeri 5 milyar doların biraz üzerindeydi. Şimdi bu rakam 175 milyar dolara yakın.

Bazıları, UST’nin sabitlenmesinin kaldırılmasının (ve olası başarısızlığının), kripto fiyatlarındaki şiddetli düşüşün ve Fed tarafından stabilcoinlerin kınanmasının bu üçlü darbesinin varlık sınıfını istikrarsız bir konuma getireceğini düşünebilir. Bu bir inanç ve inanç testi olacaktır.

Elbette, bazı veriler tam da bunu gösteriyor. Bitcoin, Kasım 2017’den beri görülmemiş bir hızda borsalara akıyor.

Pazartesi günü 50.000’den fazla bitcoin borsaya girdi. Geleneksel olarak, döviz girişi, tüccarların, fiyatlar için düşüş sinyali olarak görülen varlıklarını satmaya hazırlandığı anlamına gelir. Ancak bu aynı zamanda, tüccarların türev piyasası için bir oyun oynamaya hazırlanıyor olabileceği anlamına da geliyor. Bu senaryoda, kripto fiyatı toparlandıkça kazançlarını hızlandırmak için uzun pozisyonlar açacaklar.

Kasım 2017’de olanları düşünün. Glassnode verilerinin gösterdiği gibi, borsalarda bol miktarda bitcoin vardı. İlk madeni para arz balonunun zirvesiydi ve borsalardaki tüm bu bitcoinlere rağmen bitcoin fiyatı yükselmeye devam etti. Evet, BitMEX’in 2014’te piyasaya sürüldüğü gibi bir türev piyasası vardı, ancak o zamanlar hala nispeten karmaşık değildi ve 2018’e kadar reşit olmayacaktı.

Mesele şu ki, bu varlık sınıfı, şeylerin büyük şemasında, hala emekleme aşamasında. Piyasada gezinmeye yardımcı olmak için kullanabileceğimiz birçok sinyal var, ancak günün sonunda, kriptonun öngörülemezliği, bu göstergelerin tahminleri ifade ettiği ve kesin olmadığı anlamına geliyor.

Teknisyen almak

Bitcoin Holding Desteği 30 bin Dolarda, Direnç 35 bin Dolarda

Bitcoin (BTC), kısa vadeli alıcıları aktif tutabilecek 30.000 dolarlık destek seviyesinde sabitlendi. Yine de, başlangıçta 35.000 $ ‘lık bir sonraki direnç seviyesine doğru yukarı yönlü sınırlı görünüyor.

BTC, son 24 saatte %4’e kadar yükseldi. Geçen hafta %16 düştü. Birkaç alternatif kripto para (altcoin), son 24 saat içinde BTC’den daha iyi performans gösteriyor ve bu da kısa vadeli tüccarlar arasında daha fazla risk iştahı olduğunu gösteriyor.

Tipik olarak, BTC, daha küçük tokenlere göre daha düşük risk profili nedeniyle piyasa toparlanmaları sırasında altcoinlerden daha az düşer.

Günlük grafikteki göreli güç endeksi (RSI), aşırı satım seviyelerinden yükseliyor ve bu, Ocak ayı sonlarında meydana gelene benzer kısa bir rahatlama rallisini destekleyebilir. Ancak bu sefer, negatif momentum sinyalleri, grafikte ek bozulma olasılığını artırdı.

Ayrıca, 14 günlük hareketli ortalama hacim (TradingView tarafından sağlanan Coinbase değişim verilerine dayanarak) yükseldi ve bu, ilk teslimiyet işareti olabilir. Yine de mevcut hacim seviyeleri, BTC’nin yaklaşık 30.000 $’a yerleştiği geçen yılın Haziran ayından daha düşük.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.