İklim, blok zinciri ve CBDC’ler: HyperLedger’dan Karen Ottoni ile bir röportaj

İklim, blok zinciri ve CBDC’ler: HyperLedger’dan Karen Ottoni ile bir röportaj

cointelegraph.com

4 saat

Okuma süresi: ~2 m


Hyperledger ekosistem direktörü Karen Ottoni, Paris Blockchain Haftası sırasında Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Kripto para, blok zinciri için sadece bir kullanım durumudur” dedi.

“Tedarik zinciri ve ticaret, finans ve sermaye piyasaları, yeşil tahvilleri tokenize etmek, gayrimenkulleri tokenize etmek” gibi blok zinciri uygulanabilir fikirlerin listesi çoktur ve büyümektedir.

HyperLedger’ın temel amacı, sıralamak ve ardından kurumsal düzeyde blok zinciri yazılım projelerini desteklemektir. Ottoni, Cointelegraph’a verdiği demeçte, “gıda, balık, elmas, mineral-tedarik zinciri yönetiminden”.

Iklim blok zinciri ve CBDCler HyperLedgerdan Karen Ottoni ile bir

Röportaj, Paris Blockchain Hafta Zirvesi sırasında gerçekleşti. Kaynak: Cointelegraph

HyperLedger her sektörde çalışıyor olsa da, kişisel olarak Ottoni için ona en çok ilham veren şey iklim ve iklim eylemi üzerindeki etkisi.

“Cep telefonlarımız için kullanılan minerallerin, cep telefonlarımızda veya bilgisayarlarımızda veya arabalarımızda kullanılan tungstenin sürdürülebilir bir kaynaktan gelip gelmediğini bilmek.”

Blockchain teknolojisi uzun zamandır iklim değişikliğine karşı etkili bir araç olarak selamlanırken, Bitcoin (BTC) üzerine yeni bir düşünce okulu, Bitcoin madenciliğini yenilenebilir enerji santrallerinin inşasını teşvik etmenin bir yolu olarak değerlendiriyor.

Bununla birlikte, uzun süredir devam eden tartışma “Bunun için bir blok zincirine ihtiyacınız var mı?” Ottoni, Ruanda’daki yukarıda bahsedilen tungsten madenciliği operasyonunu, bir veritabanından daha etkili olan blok zinciri teknolojisinin başarılı bir uygulaması olarak belirtiyor.

“Bir veritabanıyla, onu yöneten kişiye güvenmek zorundasınız. Uzayda bir dizi farklı aktör var: şirketler, rafineriler, hükümetler – ve daha da önemlisi, bunların hepsi birbirine ille de güvenmeyen aktörler.”

Ottoni, iyi ya da kötü bu aktörlerin “daha önce görünür olmayan paylaşılan verilerin ve paylaşılan işlemlerin görünürlüğünden yararlanacağını” açıklıyor.

Bununla birlikte, dezavantajlar devam etmektedir. Ottoni, “Kötü veri girişi, kötü veri çıkışıdır,” diye kabul ediyor. Bugüne kadar HyperLedger, diğer büyük şirketlerin yanı sıra IBM’e olan ilgiyi artırdı.

Çoğu bankanın şu anda dikkate aldığı CBDC’lere gelince, Ottoni, CBDC’lerin “varlıkların dijitalleştirilmesinin evrimi” olduğunu açıklıyor. Ottoni genişler:

“Bence bu [CBDCs] karışımın bir parçası olacak. Orada bir değer önerisi olduğu için kripto para birimleri olacak; Stabil paralar ve bir merkez bankası olmaya devam edecek.”

Örnek olarak, CBDC’ler doğal bir felaketin ardından anlamlıdır: “Bir kasırgadan sonra CBDC’ler fonların hızlı bir şekilde dağıtılmasına olanak tanır.”

Blok zincirinin geleceğine gelince, Ottoni, “birlikte çalışabilirliğin” en acil endişesi olduğunu açıklıyor. Blok zincirler arasında değil, geliştiriciler, düşünürler ve fikirleri paylaşan ve daha etkili işbirliği yapan ekipler açısından.

Sonuçta, “bu araçların işe yaradığını test etmek, kanıtlamak ve göstermek” için daha fazla örnek olması gerekiyor.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.