Hisse senetlerine ve tahvillere sıçrama riski olan kriptoda 1,9 milyon dolarlık kayıp — odakta stablecoin Tether

Hisse senetlerine ve tahvillere sıçrama riski olan kriptoda 1,9 milyon dolarlık kayıp — odakta stablecoin Tether

cointelegraph.com

3 saat

Okuma süresi: ~3 m


Kripto para piyasası rekor seviyeye çıktıktan altı ay sonra 1,9 trilyon dolar kaybetti. İlginç bir şekilde, bu kayıplar 2007’deki yüksek faizli ipotek piyasası krizi sırasında tanık olunanlardan daha büyük – yaklaşık 1,3 trilyon dolar, bu da kripto piyasası riskinin gıcırdayarak geleneksel piyasalara yayılacağına, hisse senetlerine ve tahvillere benzer şekilde zarar vereceğine dair korkulara yol açtı.

Hisse senetlerine ve tahvillere sicrama riski olan kriptoda 19 milyon

Kripto piyasa değeri haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Stablecoinler çok stabil değil

Bitcoin (BTC) fiyatında Kasım 2021’deki 69.000 dolardan Mayıs 2022’de yaklaşık 24.300 dolara düşen büyük bir hareket, kripto pazarında bir satış çılgınlığına neden oldu.

Ne yazık ki, düşüş eğilimi, iddia ettikleri gibi “istikrarlı” kalamayan ABD dolarının kripto eşdeğerleri olarak adlandırılan stabilcoinleri bile bağışlamadı.

Örneğin, bir zamanlar sektördeki en büyük üçüncü sabit para olan TerraUSD (UST), bu hafta başında dolar sabitini kaybetti ve 13 Mayıs’ta 0,05 dolara kadar düştü.

1652626661 696 Hisse senetlerine ve tahvillere sicrama riski olan kriptoda 19 milyon

UST/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Bu arada, piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether (USDT), 12 Mayıs’ta kısaca 0.95 dolara düştü. Ancak TerraUSD’den farklı olarak Tether, 1 dolara yakın bir seviyeye geri dönmeyi başardı, çünkü öncelikle eski moda rezervleri kullanarak dolar sabitini desteklediğini iddia ediyor. , reel dolar ve devlet tahvilleri dahil.

Kripto yayılma riskleri

Ancak derecelendirme kuruluşu Fitch’in geçen yıl yayınladığı bir uyarıya göre sorun burada başlıyor. Ajans, burada açıklanan şirketin rezerv dağılımına göre, Tether’in hızlı büyümesinin çok fazla fon bulundurduğu kısa vadeli kredi piyasası üzerinde etkileri olabileceğinden korkuyordu.

Fitch, trader’ların kripto sektöründeki en popüler dolara sabitlenmiş stablecoin olan Tether’lerini nakit olarak terk etmeye karar vermelerinin kısa vadeli kredi piyasasını istikrarsızlaştırma riskini doğuracağını kaydetti.

Kripto kayıpları şimdi 1,7 trilyon dolara eşit. 2007 subprime ipotek piyasası 1,3 trilyon dolardı.

Crypto’nun hızlandırılmış küresel çöküşün katalizörü olması muhtemeldir.

Hafta sonu riski YÜKSEK. pic.twitter.com/4Ewo73uTeg

— Mac10 (@SuburbanDrone) 12 Mayıs 2022

Kredi piyasası zaten yüksek faiz oranlarının ağırlığı altında mücadele ediyor. Tether, 24 milyar dolar değerinde ticari senet, 35 milyar dolar değerinde Hazine bonosu ve 4 milyar dolar değerinde şirket tahvili bulundurduğu için daha da aşağı baskı yapabilir.

İşaretler zaten görülüyor. Örneğin Tether, son altı aydaki kripto düzeltmesi sırasında ticari kağıt rezervlerini azaltıyor, baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino 12 Mayıs’ta doğruladı.

Bu nedenle, Fitch’in geçen yılki uyarısına dayanarak, birçok analist “finansal koşunun” yakında geleneksel piyasaya yayılabileceğinden korkuyor.

Buna, Tether’in ticari kağıtlarını ve sertifika mevduatlarını vadesinden önce satma kararının birkaç aylık ceza faizi ödemek anlamına gelebileceğine inanan Barclays’deki sabit gelirli araştırma genel müdürü Joseph Abate de var.

Sonuç olarak, net varlıklarının %44’ünü oluşturan likit Hazine bonolarını satmak zorunda kalabilirler.

İlgili: Ne oldu? Terra fiyaskosu, kripto endüstrisini rahatsız eden kusurları ortaya koyuyor

Financial Times’ın Unhedged haber bülteninin yazarı Robert Armstrong, “Ne olacağını bilmiyoruz, ancak tehlike anında göz ardı edilemez,” diyerek ekliyor:

“Stablecoin’lerin toplam piyasa değeri 150 milyar dolardan fazla. Eğer sabitler kırılırsa – ki kırılabilir – kriptonun çok ötesinde dalgalanmalar olacaktır.”

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.