Hindistan Vergi Otoriteleri Kripto Faaliyetleri için En Yüksek %28 GST Slabını Düşünüyor: Rapor

Hindistan Vergi Otoriteleri Kripto Faaliyetleri için En Yüksek %28 GST Slabını Düşünüyor: Rapor

kriptopotato.com

5 saat

Okuma süresi: ~2 m


Hindistan hükümetinin kripto sektörü üzerindeki katı duruşu daha fazla buhar topluyor gibi görünüyor. En son gelişmede, Mal ve Hizmet Vergisi (GST) Konseyinin kripto faaliyetleri için en yüksek %28 GST levhasını uygulamayı planladığı bildiriliyor.

Kumarla Eşdeğer Dijital Varlıklar

Adsız kaynaklardan alıntı yapan basında çıkan haberlere göre, GST Konseyindeki düşünce, kripto faaliyetlerinin kumarhaneler, piyango, kumar ve at yarışı ile aynı düzeyde ele alınması gerektiği yönünde. Spekülatif nitelikteki tüm bu çabalar, %28 GST’yi çekiyor.

Şu anda, yabancı kripto borsalarından Hint halkına varlık satan aracılar olarak kabul edilen ve resmi olarak finansal hizmetler olarak sınıflandırılan kripto borsalarında %18 GST uygulanmaktadır.

Raporlara göre, GST konseyi, ticaret, cüzdan hizmetleri ve stake etme gibi farklı dijital varlık faaliyetlerini incelemek ve vergi tavsiyelerini hazırlamak için bir hukuk komitesi oluşturdu.

“Kripto para birimlerinin çeşitli yönleri vardır – kriptoları içeren işlemler, satın alma yapmak için kullanılan kriptolar, ödeme olarak alınan kriptolar. Tüm bu hususlar inceleniyor ve hukuk komitesi tarafından tartışılacak” dedi.

Kripto Faaliyetlerinde Çok Fazla Vergi

Beklenen %28 GST’nin yanı sıra, kripto yatırımcılarının %30 sermaye kazancı vergisi ve %1 TDS ödemesi gerekiyor. Ayrıca yatırımcılar tarafından ödenmesi gereken bazı kesintiler ve ek ücretler de vardır.

Kripto faaliyetlerine ilişkin %28 GST, işlemlerin niteliğine bağlı olarak hem dijital varlık işletmelerini hem de bireyleri etkileyebilir. Bu ayın başlarında yapılan bir devlet maliye bakanları toplantısında, bahis ve kumar gibi spekülatif faaliyetler için GST’nin %28’i oybirliğiyle onaylandı. Ancak, verginin daha sonraki müzakereler için brüt veya net değerleme üzerinden mi alınacağı sorusunu bıraktı.

Şu anda, bir işlemin hangi unsurlarının vergilendirileceği konusunda netlik yok. CNBCTV18 tarafından alıntılanan uzmanlara göre, %28 GST, “toplayıcının marjı veya hizmet unsuru üzerinde olmalı ve kripto para arzının toplam değerlendirmesinde değil” olmalıdır.

Hindistan Hükümetinin Katı Duruşu

Uygulanabilir GST levhasında netlik olmaması, Hindistan vergi makamlarının bu yılın başlarında yaklaşık 1,08 milyon dolarlık vergi kaçakçılığı ile 11 kripto borsasını ücretlendirmesine neden oldu. Maliyeden Sorumlu Devlet Bakanı Pankaj Chaudhary, Mart 2022’de Hindistan parlamentosunu bilgilendirdi.

Geçen ay, birkaç Hintli kripto borsası, yerel düzenleyicilerin kendilerine anında perakende ödeme hizmetlerini tamamen kapatmasının ardından rupi cinsinden para yatırma seçeneğini durdurdu. Borsalar, Hindistan pazarında yalnızca üç gün önce piyasaya sürülen Coinbase, Binance kontrollü WazirX ve CoinSwitch Kuber’i içeriyordu. 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.