Hermès’in ‘MetaBirkins’ NFT’leri Üzerindeki Davası İleri Gidecek; Reddedilme Önergesi Reddedildi

Hermès’in ‘MetaBirkins’ NFT’leri Üzerindeki Davası İleri Gidecek;  Reddedilme Önergesi Reddedildi

beincrypto.com

29 m

Okuma süresi: ~2 m


ABD Bölge Yargıcı Jed Rakoff, Mason Rothschild’in geçen hafta MetaBirkins NFT’lerinin ünlü Hermès Birkin lüks el çantalarını ihlal edip etmediğine ilişkin sözlü tartışmalarının ardından tek sayfalık bir sırayla reddetme talebini reddetti.

Kökeni 1837 yılına dayanan Hermès, dünyaca ünlü bir tasarımcı ve yüksek kaliteli çanta, giysi, eşarp, mücevher, moda aksesuarları ve ev mobilyası üreticisidir – ancak tartışmasız en iyi ünlü BIRKIN el çantası ile bilinir. , ilk olarak 1984’te yaratılan ve ilk olarak 1986’da ABD’de satılan özel bir tasarım.

Ocak ayında Hermès, MetaBirkins NFT’leri yaratıp satarak ünlü Birkin lüks çantasının ticari markalarını ihlal ettiğini iddia ederek Rothschild’e dava açtı. NFT’ler, Birkin çantalarının dijital görüntülerini temsil ediyor, ancak deri yerine kürkle kaplı.

‘Rogers’ testi

Geçen hafta, Rothschild aleyhine devam eden davanın reddedilip reddedilmeyeceğini belirlemek için sözlü tartışmalar yapıldı.

Rothschild, avukat ve Harvard Hukuk Fakültesi Profesörü Rebecca Tushnet aracılığıyla ve aracılığıyla, MetaBirkins’in İlk Değişiklik koruması kapsamına girdiğini iddia ederken, Hermes, Rothschild’in MetaBirkins adını kullanma şekli nedeniyle MetaBirkins NFT’leri ve Hermès arasında bir tüketici karışıklığı olasılığı yarattığını söylüyor. ateş.

Tushner, özellikle, MetaBirkins NFT’lerinin İkinci Devre’nin 1989 kapsamında korunduğunu söylüyor. Rogers v. Grimaldi “Açıkça yanıltıcı” standardı oluşturan test. Altında roger’lar, mahkeme, bir ticari markanın kullanıcılarının, kullanımlarının hem (1) sanatsal bir ifade olması hem de (2) tüketicileri açıkça yanlış yönlendirmemesi halinde ihlal iddialarından korunduğuna karar verdi.

Bu NFT’ler sıradan tüketici ürünlerinden farklı mı?

Tushner, Rothschild’in MetaBirkins NFT’leri ile yaptıklarının, “ifade edici bir çalışma” olarak kabul edildikleri için sıradan tüketici ürünlerinden farklı olduğunu savunuyor.

Sözlü tartışmalar sırasında, bu davayı reddetmemenin ünlü markaları tasvir etmek isteyen ancak başarılı bir yasal savunma için parası olmayan sanatçılar üzerinde “caydırıcı bir etki” yaratacağını belirterek, diğer üç ticari marka davasına atıfta bulundu. aynı zamanda geçerli olan bir görevden alma talebine karar verdi. Rogers Ölçek.

Bu dava, fikri mülkiyet yasasının NFT’lere nasıl uygulandığını araştıran ilk örneklerden biri olarak hizmet edecektir.

Ek olarak, Nike/StockX ve Miramax/Quentin Tarantino dahil olmak üzere diğer ticari marka davaları da telif hakkı ve ticari marka kanununun bir kombinasyonunu araştıran dava aşamasındadır.

Bu dava hakkında daha fazla bilgi için lütfen Hermes Int’l v. Rothschild, SDNY, hayır. 1:22-cv-00384.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bize yazın ve bize bildirin!


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.