Gökyüzü Düşmüyor: Bitcoin Fiyatı Neden Önemli Değil?

Gökyüzü Düşmüyor: Bitcoin Fiyatı Neden Önemli Değil?

bitcoinmagazine.com

7 saat

Okuma süresi: ~6 m


“Ayı piyasaları, hayatta ve sektörde olmak için en iyi zaman. Ne yaptığını bilmeyenler için iç karartıcı, uzun vadeli bir bakış açısına sahip olanlar için harika.” – Simon Dixon

Bitcoin ile diğer her şey arasındaki fark, bitcoin fiyatının önemli olmamasıdır. Uzun vadede bitcoin fiyatı yükseldi, evet, ancak bitcoinin zor, el konulamayan ve gerçekten merkezi olmayan para olarak değer teklifi gerçekten önemli. Fiyat hype değil, pompa değil. Bu nedenle, tüccarlar ve spekülatörler Bitcoin’e olan ilgilerini kaybettiler ve en yeni pompalanan merkezi olmayan finans (DeFi) veya takas edilemez token (NFT) projesine anında akın etmeye devam ediyorlar. Spekülatörlerin bu ilgi kaybı, birçok kişi tarafından Bitcoin için olumsuz bir gelişme olarak görülüyor, ancak aslında çok olumlu. Şu anda düşük bitcoin fiyatında temsil edildiğini gördüğümüz şey, gerçek işlevsel faydasının değeri ve daha önce orada olan perakende spekülasyon sermayesinin yokluğudur. Bu makale bunun neden iyi bir şey olduğunu açıklayacaktır.

Başlangıcından bu yana, yanlış yönlendirilmiş analistler Bitcoin’i uzaya pompalanan sürekli yapay spekülasyonlara bağlı bir Ponzi şeması olarak tanımladılar. Tecrübeli herkesin size söyleyebileceği gibi, spekülatörler doğaları gereği parlak nesne avcılarıdır ve daha parlak bir şey ortaya çıktığı anda her pozisyondan çekilirler. Eh, bitcoin “ayı piyasası” geldi ve tüm spekülatörler gitti. Sıkıldılar ve oyuncaklarını evlerine götürdüler. Onlar gitmiş olsa bile, bitcoin hala 2020 ve 2021’deki düşük seviyelerinden çok daha yüksek bir değerde ve kurumsal (ve egemen) düzeyde benimsenmeyi artırıyor. Bu benimseme gerçek değeri temsil eder.

Federal Rezerv Kurulu’nun para basımı ve negatif reel faiz oranlarının neden olduğu borsa şeker acelesi sona eriyor ve roller coaster şimdi tepeden aşağı gidiyor. Bunun sadece bitcoin üzerinde değil, borsa ve diğer altcoinler üzerinde de etkisi oldu. Basitçe söylemek gerekirse, her şey kötüye gidiyor ve kaos azaldıktan sonra hangi varlıkların, hisse senetlerinin ve projelerin somut, nesnel değer sunduğunu göreceğiz. Yatırımın her zaman bununla ilgili olması gerekiyordu. “Büyüyen hisse senetleri” ve “değer hisseleri” arasındaki karışık ikiliğe rağmen, yatırımın tanımı gereği, uzun vadeli inancınızla ilgili olması gerekir. değer kısa vadeli büyüme tahminlerinde olmayan bir şey. Perakende yatırımcılar, son birkaç yıldır herkesin dahisi olduğu hızlı zengin olma pazar kültürü nedeniyle bunu anlamakta güçlük çekiyor. Gerçekten de, bitcoin gibi bir varlık sürekli olarak çift veya üç basamaklı olarak değer kazanmıyorsa, o zaman bu insanlar için “başarısız” bir varlıktır. Piyasa kafasında. Sonuç olarak, meme-stok kalabalığında, tıpkı bir bütün olarak borsa dışında oldukları gibi, artık bitcoin de kalmadı. Memerlerin başından beri kağıt elleri olduğu ortaya çıktı.

Bloomberg’in “Gün Tüccarı Ordusu Meme-Stok Döneminde Kazandığı Tüm Parayı Kaybediyor” başlıklı bu makale, alana giren yeni tüccarların kaçının “Fed tarafından desteklenmeyen bir piyasa görmediğini” ayrıntılarıyla anlatıyor. Perakende tüccarlar Dogecoin, AMC ve GameStop rallilerinde elde ettikleri tüm kazanımları kaybettiler ve tam olarak birinci kareye geri döndüler.

Tüm piyasa şu anda düşüyor ve “iyi bir yatırımın” ne olduğunu yeniden düşünmemiz gerekiyor. Morgan Stanley’den alınan yukarıdaki grafikte olduğu gibi, perakende ticaretin genel hareketleri 2021’deki geçici olarak büyük kazançlarına rağmen Ocak 2020’den bu yana sıfıra geriledi. Bugünün bitcoin fiyatını Ocak 2020 fiyatıyla karşılaştırırsak, yine de 331’lik bir kazanç görüyoruz. Bitcoin için %, S&P 500’ün getirisini büyük bir farkla geride bıraktı ve toplam perakende ticaret karını kesinlikle hiçbir şey olmayan bir sonsuzluk marjı ile geçti. HODLing’in üstün bir strateji olduğuna dair daha fazla kanıta ihtiyacımız var mı?

Evet, bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesinden yarı yarıya düştü, ancak 2020’nin başından bu yana benzeri görülmemiş para basımı, memestock manipülasyonları ve COVID-19 sonrası faiz oranlarının neden olduğu inanılmaz piyasa bozulmalarını hesaba katarsak, bitcoin hala başka her şeyi sudan atıyor. . Bunu görmek için sadece daha “dürüst” bir pazar penceresine bakmamız gerekiyor. Herkes gökyüzü düşüyormuş gibi davranıyor, ancak yine bunun nedeni çoğu perakende yatırımcının piyasaya yalnızca 2020 veya 2021’de girmesi ve Fed tarafından desteklenmeyen bir piyasa görmemiş olması.

Bu günlerde Bitcoin topluluğunda, her zaman hızlı kazanımlara ihtiyaç duyan Ponzi şemasına dayalı spekülatörlere temelde karşı çıkan “düşük (yani, uzun vadeli) zaman tercihi” kültürü var. Yüksek (kısa vadeli) zaman tercihi, yeni başlayanların her zaman düştüğü sürekli “pasif gelir” yalanını körükler. Buna karşılık, bitcoin’deki %331’lik “mütevazı” iki yıllık kazanç, son iki yılın besleme çılgınlığından bu yana satın alan HODL’ciler için fazlasıyla yeterli. Uzun vadeli zaman tercihi bitcoin için işe yarar çünkü temel değer önermesi başlangıcından bu yana doğru olmuştur ve bekleyenler için gelecekte de geçerli olmaya devam edecektir. Bekleyemeyenler, herhangi bir piyasada yeterince uzun bir süre boyunca piyasa tarafından yutulur, tıpkı çok fazla giren ve çıkan acemi perakende tüccarlar için %0 net kazançta gördüğümüz gibi. Aldatmaca, teşvik ve kültürel çılgınlığın neden olduğu kazanımlar kısacıktı, ancak Bitcoin kullanımındaki ve benimsenmesindeki kazanımlar baştan beri gerçekti.

Kötü niyetli kişiler, Bitcoin’i çalışması için meme-stok spekülatörlerine ihtiyaç duyduğu için eleştiriyorlardı, ancak şimdi meme-stok spekülatörleri gittiğinden, kötüleyenler, spekülatörlerin orada olmaması nedeniyle Bitcoin’i eleştiriyor. Bu basitçe mantıksızdır ve Bitcoin’in aslında bir Ponzi şeması olmadığının kanıtıdır. Aynı şeyi diğer kripto para birimleri için söylemek mümkün değil. Ponzi şemaları tanım gereği on yıllardır var olamaz ve mevcut bitcoin fiyatındaki dürüstlük, temel değer teklifinin dürüstlüğünü kanıtlar. Evet bazen düşüyor. Bu, sağlık ve şeffaflığın bir göstergesidir. Sonsuza kadar yükselen ve yükselen bir şey mi? Bu bir Ponzi şeması ve dip her zaman eninde sonunda düşecek.

Artık kimse “Pump It Up” şarkısını söylemiyor ve 2021 rallisi bir süreliğine ne kadar eğlenceli ve coşkulu olsa da, etrafta hatıralar olmadan alan gerçekten daha iyi. Bitcoin etrafında daha gelişmiş bir geliştirme ve benimseme kültürünün ve aynı zamanda daha yetişkin bir fiyat görüşmesinin zamanı geldi.

Bu, Nico Cooper’ın konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc.’in görüşlerini yansıtmayabilir veya Bitcoin Dergisi.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.