FTX’in Vadeli İşlemler Ticaret Planı Wall Street Eleştirmenlerini Çekiyor

FTX’in Vadeli İşlemler Ticaret Planı Wall Street Eleştirmenlerini Çekiyor

www.financemagnates.com

5 saat

Okuma süresi: ~3 m


Kripto borsası FTX, çoğunlukla otomasyon getirerek mevcut ABD türev takas kurallarında değişiklikler önerdi. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), teklifler hakkında endüstri geri bildirimi aradığında, yerleşik vadeli işlem piyasası katılımcıları eleştirmen olarak geldi.

Goldman Sachs, JPMorgan ve diğer büyük ABD türev ürünleri katılımcılarının benzerlerini içeren Vadeli İşlemler Endüstrisi Birliği (FIA), Çarşamba günü yaptığı açıklamada, FTX’in “modelinin artan piyasa oynaklığı döneminde finansal istikrarsızlığı artırabileceğini” söyledi.

24 sayfalık yanıtında, endüstri kuruluşu, önerilen sistemin “piyasa manipülasyonu” için kullanılmasının da altını çizdi.

Aracıları Kesmek

Bir kripto ticaret merkezi işletmesiyle tanınan FTX, CFTC tarafından düzenlenen bir türev borsası ve takas odasının satın alınmasıyla ABD türev piyasasına girdi. Şimdi, vadeli işlem komisyonu tüccarlarının (FCM’ler) katılımı olmadan, marjlı ürünlerin takasını doğrudan katılımcılara sunmak için ABD türev ürünleri düzenleyicisinin onayını arıyor.

Mevcut piyasada, FCM’ler tüm marjları toplar ve bir işlem yapmak veya bir pozisyonda tutmak için yeterli marjın mevcudiyetini sağlar. Fon eksikliği durumunda teminat tamamlama çağrısından sorumludurlar ve ayrıca takas odalarının garanti fonlarına katkıda bulunurlar.

FTX, kripto piyasasının sistemini geleneksel türev endüstrisine getirmek istiyor. Yatırımcıların FTX hesaplarına teminat yatırmasını istiyor. Platform, her gün 30 saniyede bir marj teminatını otomatik olarak hesaplayacak ve bir eksiklik durumunda bir tasfiyeyi tetikleyecektir.

Tüm Pazarı Etkilemek

FTX şu anda yalnızca kripto para türevleri ile ilgilenmektedir. Ancak FIA, tekliflerinin onaylanmasının yalnızca geleneksel varlık piyasalarında bu tür önlemlerin uygulanmasını başlatacağına dikkat çekti.

Dernek, “Piyasa türbülansı sırasında, basamaklı piyasalar sırasında büyük bir katılımcıyı hemen tasfiye etmek döngüsel olabilir, piyasa oynaklığına katkıda bulunabilir ve daha fazla temerrüde neden olabilir” dedi.

“Otomatik tasfiye modeline tabi olan yönlü bir piyasa, çok döngüsel olma eğilimindedir ve bu nedenle, bu model, yüksek piyasa oynaklığının olduğu bir zamanda finansal istikrarsızlığı şiddetlendirebilir. Bu etki, perakende katılımcılarının genellikle paketler halinde hareket ettiği ve yüzlerce perakende hesabını aynı anda tasfiye etmenin etkisinin çok büyük olabileceği perakende bağlamında çok daha kötü olabilir.”

Ayrıca FIA, FTX’in önerisinin tüm piyasa senaryolarını netleştirmediğini vurguladı. “Backstop likidite sağlayıcıları” için veya tüccarın sipariş ayrıntılarını yazarken istemeden hata yaptığında “yağ parmak” hataları gibi senaryolarda otomatik marj hesaplamasını içerir.

Ayrıca, bankaların açık olmasını gerektiren fiat marj çağrıları için günün her saati otomatik bir sistem uygulanamaz.

“FTX modelinin 24/7/365 doğası, hafta içi günlerdeki mevcut normal işlem saatleri modeliyle karşılaştırıldığında, borsalar arasında potansiyel eşitsizlikler ve yıkıcı ticaret davranışları dahil olmak üzere fiyat oluşumları, alım satım davranışları üzerinde potansiyel etkiler yaratıyor.” FIA eklendi.

“FTX modeli, daha geniş piyasa etkilerine sahip olabilecek diğer modellerden farklı bir şekilde pozisyonları tasfiye etmeyi düşünüyor.”


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.