FTX’in CFTC önerisi, Kongre ızgarası ve CME’den gelen saldırılarla karşı karşıya

FTX’in CFTC önerisi, Kongre ızgarası ve CME’den gelen saldırılarla karşı karşıya

www.theblockcrypto.com

4 saat

Okuma süresi: ~4 m


Hızlı alma

  • Kripto borsası FTX’ten yeni bir teklif Perşembe günü Meclis Tarım Komitesi ile karşı karşıya kaldı.
  • Kongredeki birçok kişi ve geleneksel türev piyasalarından tanıklar, teklifin geleneksel emtia piyasalarına yönelik riskleri konusunda alarm veriyor.

Duruşma her zaman kanlı olacaktı.

Açılış konuşmalarında başkan David Scott, FTX’in yeni önerilen takas modelini “ortaya çıkan ve endişe verici bir tehdit” olarak nitelendirdi.

Önerilen model, gelecekteki komisyon tüccarlarının türev alım satım işlemlerinden çıkarılmasına izin verecektir. FCM’ler, vadeli işlemlerde mevcut risk azaltma zincirinde kritik ancak maliyetli bir bağlantıdır.

FTX’in önerisi, temel olarak, bu riski gerçek zamanlı ödeme ve tasfiyenin yanı sıra dahili bir sigorta fonu yoluyla şirket içine getirmektir.

Bu büyük bir potansiyel değişikliktir ve çok fazla incelemeye tabi tutulmuştur.

Scott, Ev Tarım Komitesini aradığında bugünün duruşmasını yap Mart ayının sonunda, FTX’in teklifinin bir kavgayla karşı karşıya kalacağı zaten belliydi. Bu, bir kişi için ne kadar olağandışı olmasına rağmen bir düzenleyiciden önce tek teklif Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun kendi kongre oturumuyla yüzleşmesi gibi.

Kripto spot piyasaları da son birkaç günde, çoğu kripto para birimine bağlı olan önemli türbülanslarla karşı karşıya kaldı. Terra ekosisteminin iki ana simgesinin çöküşü: TerraUSD (UST) ve Luna.

“Hepimiz kripto para biriminin değişken bir pazar olduğunu biliyoruz. Son birkaç gündür başlarına gelenlere tanık olduk,” diye tanıklara sordu Scott. “Bu teklif, zaten riskli olan bir piyasayı müşteri için nasıl daha riskli hale getirmiyor?”

CME Group CEO’su Terence Duffy, FTX’in “maliyet düşürücü rejimlerden biraz daha fazlası olan yanlış yenilik iddiaları” dediği şeyi sert bir dille eleştirdi.

Duffy, “FTX teklifi yenilik değildir,” diyerek sözlerini tamamladı.

Duruşma sırasında FTX’in birincil görevi soğukkanlılığı korumak ve CFTC’ye boyun eğmek gibi görünüyordu. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, ifadesinden önce The Block’a ana hedefinin “CFTC’ye ve sürecine saygı duymak ve elimizden geldiğince yardımcı olmak” olduğunu söyledi.

FTX.US CEO’su Brett Harrison The Block’a verdiği demeçte, bu duruşma “öncelikle fırsatların neden önemli bir ilerleme olacağını düşündüğümüzü açıklama fırsatı verecek” dedi. “Ama aynı zamanda teklifin yeni olmayan uygulamalarını da açıklamak.”

Komite üyeleri arasında Scott, FTX’in önerisine muhalefetinin gücünde bir aykırıydı, ancak genel olarak, üyeler endişelerini dile getirdiler.

Mevcut teklifin aracısızlaştırmayı daha geleneksel pazarlara açıp açmayacağı özellikle not edildi. Scott dedi ki:

“FTX tarafından önerilen takas modeli, birkaç seçkin kripto para birimi sözleşmesinde sınırlı olsa da, bu modelin diğer türev piyasalarına yayılma potansiyelini göz önünde bulundurmalıyız.”

Bankman-Fried, “Dijital olmayan varlık sözleşmelerini yakın zamanda başlatma planımız yok” dedi.

Temsilci Austin Scott (R-GA), bileşenlerinin dijital varlıkların fiyatındaki istikrara bağlı olmadığını, ancak istikrarlı enerji piyasalarına bağlı olduklarını söyledi. “Bu, piyasaları bir bütün olarak bozar mı?” Diye sordu.

Bankman-Fried, “Bu ürünün diğer ürünlerde alım satımı başlatmak için daha fazla analiz gerektireceğini tamamen kabul ediyorum,” diye yanıtladı.

Sergilenen dinamiğin bir kısmı, doğası gereği rekabetçiydi. Gerçekten de, en yüksek sesli eleştirmenler FTX’in teklifi, teklifin ortadan kaldırdığı FCM’lerin devam eden rolüne büyük ölçüde hak kazanmıştır – CME, dünyanın en büyük türev borsaları arasındadır.

Binance. ABD’li danışman Norman Reed yazdı FTX’in önerisine karşı çıkan bir yorum, “FTX’in iddialarını yeterince desteklediğine veya müşterilerin, müşteri korumasından ödün vermeden ve sistemik risk eklemeden, marjinal ürünlerine aracısız bir şekilde doğrudan erişim sağlayabileceğini gösterdiğine inanmıyoruz.”

CFTC, kendi adına, daha geniş kapsamlı olduğu için teklifi sessizce ilerletiyor. kripto üzerinde daha fazla yetki için bastırmak ve bu alandaki çalışmalarını hesaba katacak çok geniş bir bütçe.

© 2022 The Block Crypto, Inc. Tüm Hakları Saklıdır. Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.