FTX Crypto Exchange CEO’su Sam Bankman-Fried, Algoritmik Stabil Paraları Başka Bir Şey Olarak Çağırmanın Zamanının Geldiğini Söyledi

FTX Crypto Exchange CEO’su Sam Bankman-Fried, Algoritmik Stabil Paraları Başka Bir Şey Olarak Çağırmanın Zamanının Geldiğini Söyledi

Dailyhodl.com

6 saat

Okuma süresi: ~3 m


FTX kripto para borsası kurucusu Sam Bankman-Fried, bu hafta en iyi iki kripto paranın şaşırtıcı kayıplar yaşamasının ardından stabilcoinlerin geleceğini tartıyor.

Bankman-Fried geçenlerde, Luna Foundation Guard’ın TerraUSD’sinin (UST) ABD doları (USD) sabitini kaybetmesi ve Terra’yı (LUNA) aşağı çekmesinin ardından sözde stablecoin’lerin nasıl ayrı ve daha iyi tanımlanmış tanımlara sahip olması gerektiği hakkında bir tweet attı.

“Son zamanlarda birinin gündeme getirdiği iyi bir nokta: gerçekten ‘stablecoin’ birden fazla farklı anlama geliyor.

Bunun anlamı, ‘ABD banka hesabında 1:1 ABD doları ile desteklenen stabilcoin’dir.

ABD düzenlemelerinin mevcut taslaklarının ilk adım olarak lisanslamak istediği şey bu.”

FTX CEO’su daha sonra, kesinlikle dolar rezervleriyle değil, varlık ve borçların bir karışımıyla desteklendikleri için oynaklık ve riske duyarlı diğer stabilcoin katmanlarından bahseder.

“Bir diğeri, ‘likit borç varlıkları, hazineler ve USD tarafından >= 1:1 sabit para desteklidir’. Sıfır olmayan fiyat riski, ancak genellikle 1$’a çok yakın kalıyorlar çünkü geri alınabilirler.

Örneğin [Tether] USDT, bu çökme sırasında $1’ın birkaç %’si içinde kaldı ve [I’m] 1 milyar doların üzerinde işitme başarıyla kullanıldı.

Üçüncüsü, ‘çok değişken bir varlık tarafından >= 1:1 oranında stabilcoin desteklidir.’

Bunlar ‘algoritmik’ stabil paralardır. Altta yatan çökerse, aşağı inebilirler. Çok fazla. örneğin KDV.”

Çözümler söz konusu olduğunda, Bankman-Fried, şu anda daha geniş stablecoin terminolojisi şemsiyesi altına girenlerin farklı versiyonlarına farklı tanımlar uygulanmasını öneriyor.

“Aslında tüm bunlar için aynı kelimeyi kullanmamalıyız. ‘Algoritmik stablecoin’ler’ dediğimiz şey, itibari para destekli stablecoin’ler gibi gerçekten istikrarlı değil.

Daha çok yapılandırılmış ürünlere benziyorlar ve riski haklı çıkarmak istiyorlarsa yukarıya ihtiyaçları var.

Bu, kriptodaki insanlar için o kadar önemli görünmeyebilir, çünkü algoritmik stabilcoinlerin fiat destekli olanlardan oldukça farklı olduğunu zaten biliyoruz. Ancak politika alanında bu mesaj genellikle kaybolur. Bu konuda net olmamız gerekiyor” dedi.

CEO, Bankman-Fried’in Eylül 2020’de SushiSwap (SUSHI) merkezi olmayan borsanın (DEX) yönetici anahtarlarına erişim kazanması ışığında FTX’in LUNA’nın yardımına gelip gelemeyeceğini soran bir soruya yanıt olarak, CEO bunun olası olmadığını söyledi.

“Bu zor olabilir – gerçek, dürüst cevap, muhtemelen UST veya LUNA’nın 0’a (veya her ikisine) gitmesi gerektiğidir.

İkisini de kurtarmanın bir yolu yok. (Ve LUNA’yı feda etseniz bile UST’nin mandalını kurtarmanın herhangi bir yolu olup olmadığı şu an için net değil.)”

Yazma sırasında, TerraUSD %41.7 düştü ve şu anda 0.49 $ değerinde.

Bu arada Terra, bir hafta önce 80 doların üzerindeyken 11 Mayıs’a kadar bir dolara düşerek patladı. LUNA, gün içinde %99.03 düştü ve yazı yazılırken 0,006645 $ fiyatla fiyatlandı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.