FED daha hızlı oran artışları ararken Bitcoin 40 bin dolara düştü

FED daha hızlı oran artışları ararken Bitcoin 40 bin dolara düştü

kriptoslate.com

5 saat

Okuma süresi: ~2 m


Kripto piyasaları, Federal Rezerv başkanı Jay Powell’ın faiz oranlarını yükseltmek için “daha hızlı” hareket etmeleri gerektiğini belirtmesiyle düşüyor. Powell, “Mayıs ayında 0,5 puanlık faiz artırımının masada olduğunu” da ifade etti. Bitcoin, günlük 42.965 dolardan 40.586 dolara düşerken, toplam kripto piyasası 1.88 trilyon dolara düştü.

Nasdaq da Mart ortasından bu yana en keskin düşüşle gün içinde %2 düştüğü için kripto, teknoloji endüstrisini takip etme son trendini takip etmeye devam ediyor. Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarının yıl sonuna kadar %3,5’e kadar yükselmesini beklediğini söyledi. FED’in bu rakama ulaşabilmesi için kalan toplantılarının her birinde faiz oranlarını en az %0,5 artırması gerekecek. Powell’ın Mayıs ayı için kartlarda %0,5’lik bir artış olduğunu belirttiği göz önüne alındığında, Bullard’ın öngörüsü geçerli bir tahmin gibi görünüyor.

Faiz oranlarının yükseltilmesinin amacı, geçen ay %8,5’e ulaşan yükselen enflasyonla mücadele etmek. Bununla birlikte, teknoloji gibi yüksek büyüme gösteren yatırımlar, indirgenmiş nakit akışı modeline göre değerlenir. Bu model, hesaplamalarında faiz oranlarını dikkate alır ve daha yüksek faiz oranları, daha düşük değerlemeler anlamına gelir.

ABD Hazineleri gibi nispeten güvenli ürünlere yatırım yapmak, faiz oranları arttıkça daha cazip hale geliyor. Bu getiriler neredeyse garantilidir, oysa kripto yatırımları yüksek oynaklıkla çok daha yüksek risk taşır. Bitcoin bir enflasyon riskinden korunma aracı olabilir, ancak aynı zamanda artan enflasyonla mücadele etmek için manevra yapan küresel bir ekonomide de mücadele edebilir.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.