Fed Daha Hızlı Faiz Artışlarını Düşünürken Bitcoin 40.000 Dolara Düştü

Fed Daha Hızlı Faiz Artışlarını Düşünürken Bitcoin 40.000 Dolara Düştü

www.newsbtc.com

6 saat

Okuma süresi: ~2 m


Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırımlarının “daha hızlı” yapılması gerektiğini belirtmesinin ardından Cuma günü kripto para piyasaları durgunlaştı.

Powell ayrıca önümüzdeki ay için 0,5 puanlık bir faiz artırımının “masada” olduğunu belirtti.

Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard Salı günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarının yıl sonuna kadar yüzde 3,5’e kadar yükselmesini beklediğini söyledi.

Bitcoin, Cuma günü öğle saatlerinde 42,965 dolardan günlük en yüksek seviye olan 40.586 dolara düşerken, tüm kripto para piyasası 1,88 trilyon dolara geriledi.

Salı sabahı, Bitcoin’in fiyatı birkaç saat sonra yeniden toparlanmadan önce 40.000 doların altına düştü. Bitcoin Perşembe günü 42.000 doların biraz üzerinde gezindi.

Bitcoin İçin Yap veya Ara

Piyasa gözlemcileri, 40.000 dolarlık bariyerin Bitcoin için bir kırılma noktası olarak ortaya çıktığını, çünkü oradaki performansının piyasanın başka bir yükseliş veya düşüş aşamasına ulaşıp ulaşmayacağının tonunu belirleyebileceğini söylüyor.

Enflasyonun artması, hisse senetlerinin çökmesi ve merkez bankasının faiz oranlarını ne kadar hızlı artıracağı konusunda hiçbir fikri olmayan yatırımcıların çoğu, şimdi Bitcoin’e yatırım yapmak için en uygun zaman olduğunu savunuyor.

Önerilen Okuma | Overdrive, Outpace Bitcoin ve Ethereum’da Metaverse Jetonları

Bununla birlikte, dünyanın en değerli dijital varlığı, bu yıl şimdiye kadar değerinin neredeyse %20’sini kaybetti ve toparlanmadan önce 25 Ocak’ta 33.000$’a kadar düştü. Bitcoin, üç aydan biraz daha uzun bir süre önce, geçen yıl 8 Kasım’da kabaca 69.000 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed Daha Hizli Faiz Artislarini Dusunurken Bitcoin 40000 Dolara Dustu

Günlük grafikte BTC toplam piyasa değeri 775,76 milyar dolar | Kaynak: TradingView.com

Bitcoin’in ticaret geçmişi, başlangıcından itibaren çalkantılı ve değişken olmuştur. Bir varlık sınıfı olarak kripto para birimi, fiyatlarını etkileyen güçlerle birlikte gelişmeye devam ediyor.

Nasdaq Cuma günü, Mart ortasından bu yana en büyük düşüş olan %2 düşerek, kripto para birimleri teknoloji endüstrisinin son düşüşünü izlemeye devam etti.

Enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımı

Geçen ay yüzde 8,5’e ulaşan artan enflasyona karşı faiz oranları artırılıyor. Öte yandan, teknoloji gibi yüksek büyüme oranlı yatırımlar, indirimli nakit akışı konsepti kullanılarak değerlenir.

Yatırımcılar artan enflasyon, jeopolitik sorunlar ve merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmasıyla ilgili endişelerle boğuşuyor.

Fed’in geçen hafta yayınladığı Mart ayı toplantı tutanakları, enflasyonu kontrol altına almak için bilançosunu her ay 95 milyar dolar azaltma niyetini ortaya koydu.

Bu arada bir başka gelişmede Elon Musk’ın elektrikli araç şirketi Tesla, Bitcoin’i elinde tutuyor.

Şirketin bilançosunda, dijital varlıklar toplam 1.261 milyar dolar. Geçen yılın ilk üç ayından bu yana, Austin, Teksas merkezli EV devi herhangi bir kripto varlığı satın almadı veya satmadı.

Önerilen Okuma | Kriptoya Hızlı Bakış: BTC 42.000 Dolara, ETH 10 Günlük Zirveye Ulaştı

Investors King’den öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.