Fed, ABD Ekonomisi için ‘Yumuşak İniş’ Umut Ediyor, ancak Tarih Durgunluğu Önlemediğini Öneriyor

Fed, ABD Ekonomisi için ‘Yumuşak İniş’ Umut Ediyor, ancak Tarih Durgunluğu Önlemediğini Öneriyor

kriptonews.com

5 saat

Okuma süresi: ~5 m


Alex Domash, Araştırma Görevlisi, Harvard Kennedy Okuluve Lawrence H. Summers, Charles W. Eliot Üniversitesi Profesörü, Harvard Kennedy Okulu.

_____

Federal Rezerv muhtemelen yakında jimnastikçilerin zaten bildiği şeyi öğrenecek: bir iniş yapmak zor.

Enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyesine çıkması ve hızlanmaya devam etmesi ile Fed bu hafta faiz oranlarını yarım puan artırdı. Fed, tüketici talebini soğutmaya ve artan fiyatları yavaşlatmaya çalışırken, Mart ayındaki çeyrek puanlık artışın ardından 2022’de planlanan yedi faiz artırımının ikincisi.

Merkez bankası, faiz oranlarını yükselterek, ABD ekonomisi için, işsizliğin artmasına neden olmadan veya bir resesyonu tetiklemeden hızlı enflasyonu ehlileştirebildiği meşhur bir “yumuşak iniş” elde etmeyi umuyor. Fed ve profesyonel tahminciler, 2023’te enflasyonun %3’ün altına düşeceğini ve işsizliğin %4’ün altında kalacağını tahmin ediyor.

Bununla birlikte, son araştırmamız, yumuşak bir iniş tasarlamanın son derece ihtimal dışı olduğunu ve çok uzak olmayan bir gelecekte önemli bir resesyon olasılığının olduğunu gösteriyor.

Bunun nedeni, hem yüksek enflasyon hem de düşük işsizlik, gelecekteki durgunlukların güçlü tahmincileridir. Nitekim 1950’lerden bu yana, enflasyon her %4’ü aştığında ve işsizlik %5’in altına düştüğünde, ABD ekonomisi iki yıl içinde resesyona girmiştir.

Bugün enflasyon %8,5 ve işsizlik %3,6 – bir durgunluğun önlenmesinin çok zor olacağını gösteriyor.

eğrinin arkasında

Enflasyon, temelde çok az malın peşinden koşan çok fazla paradan kaynaklanır.

Kısa vadede, ekonomideki mal arzı aşağı yukarı sabittir – maliye veya para politikasının bunu değiştirmek için yapabileceği hiçbir şey yoktur – bu nedenle Fed’in işi, ekonomideki toplam talebi dengeleyecek şekilde yönetmektir. mevcut tedarik ile.

Talep arzın çok ötesine geçtiğinde, ekonomi aşırı ısınmaya başlar ve fiyatlar keskin bir şekilde yükselir. Değerlendirmemizde, güçlü talep büyümesi, azalan stoklar ve artan ücretler gibi aşırı ısınma önlemleri 2021 boyunca ekonomide kendini göstermeye başladı. Ancak Fed’in Ağustos 2020’de benimsediği yeni bir çalışma çerçevesi, sürdürülebilir enflasyona kadar Fed’in harekete geçmesini engelledi. zaten belliydi.

Sonuç olarak, Fed bugün aşırı ısınan bir ekonomiye yanıt vermede eğrinin çok gerisinde.

Yumuşak bir iniş yapmak zor

Artan enflasyonu düşürmek için, Fed şimdi tüketici talebini frenlemek için faiz oranlarını yükseltmeye çalışacak.

Borçlanma maliyetlerinde ortaya çıkan artış, tüketicileri ve işletmeleri yeni yatırımlar yapmaktan caydırarak ekonomik aktivitenin yavaşlamasına yardımcı olabilir. Ancak, büyük ekonomik aksamalara neden olma ve ekonomiyi durgunluğa itme riskiyle karşı karşıya kalacaktı. Bu yumuşak iniş: Faiz oranları yükselir ve talep enflasyonu düşürmeye yetecek kadar düşer, ancak ekonomi büyümeye devam eder.

Bununla birlikte, yumuşak iniş mühendisliğinin tarihi cesaret kırıcı değildir. Fed’in enflasyonu anlamlı bir şekilde düşürmek için yeterince sert frene bastığı her seferde, ekonominin resesyona girdiğini gördük.

Bazıları 1965, 1984 ve 1994 de dahil olmak üzere son 60 yılda birkaç yumuşak iniş örneği olduğunu iddia etse de, analizimizde bu dönemlerin şu anki ana çok az benzediğini gösteriyoruz.

Her üç bölümde de Fed, önemli ölçüde daha yüksek işsizliğin, daha düşük enflasyonun ve daha düşük ücret artışının olduğu bir ekonomide faaliyet gösteriyordu. Bu tarihsel örneklerde, Fed aynı zamanda – enflasyonun %8,5’te olduğu ve faiz oranlarının 2023’e kadar %3’ün altında kalacağı tahmin edilen günümüzün aksine – faiz oranlarını enflasyon oranının oldukça üzerine çıkardı ve enflasyonun spiralleşmesini önlemek için açıkça erken davrandı. enflasyonun zaten aşırı olmasını beklemektense.

İşgücü piyasası neden enflasyonla alakalıdır?

Fed’in bugün karşılaştığı zorluğun özellikle zor olmasının bir nedeni, işgücü piyasasının eşi görülmemiş derecede sıkı olması, yani işçilere olan talebin mevcut arzın çok üzerinde olması. Sıkı bir işgücü piyasası, şirketlerin yeni işçileri çekmek için ücretleri artırması gerektiği anlamına gelir.

Genellikle işsizlik oranı, işgücü piyasasının sıkılığının bir göstergesi olarak kullanılır. İşsizlik bugün çok düşük ve Fed bunun daha da düşmesini bekliyor. Ancak araştırmamız, ücretleri artırma baskısının işsizlik oranının gösterdiğinden bile daha yüksek olduğunu gösteriyor. Açık işlerin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve işçiler rekor oranlarda işten ayrılıyor – her ikisi de ücretleri artırmak için önemli.

Bir anlamda, ücretler çekirdek enflasyonun nihai ölçüsüdür – işletme maliyetlerinin üçte ikisinden fazlası emeğe geri döner – bu nedenle artan ücretler enflasyon üzerinde önemli bir yukarı yönlü baskı oluşturur. Bugün ücret artışı %6,6 gibi tarihi bir oranda ilerliyor ve hızlanıyor.

Ücretler bu kadar hızlı yükselirken, enflasyonun Fed’in hedeflediği %2 aralığına yavaşlayabileceğine dair iyimserlik için çok az temel var. Analizimiz, mevcut ücret artışının %5’in üzerinde sürekli enflasyon anlamına geldiğini ve tarihsel olarak ücret artışının işsizlikte ve durgunlukta önemli artışlar olmadan yavaşlamadığını gösteriyor.

Resesyon ihtimali

Bugün ABD ekonomisi, Ukrayna savaşı nedeniyle yüksek tahıl ve enerji fiyatlarından kaynaklanan ek enflasyonist baskılarla ve COVID-19 Çin’de yeni karantinaları zorunlu kıldığı için daha fazla tedarik zinciri kesintisiyle karşı karşıya. Bu faktörler, önümüzdeki yıl enflasyonu daha da kötüleştirme tehdidinde bulunuyor.

[Over 150,000 readers rely on The Conversation’s newsletters to understand the world. Sign up today.]

Değerlendirmemize göre, bugün Fed’in karşı karşıya olduğu enflasyon sorunu önemli ve önemli bir ekonomik yavaşlama olmadan çözülmesi pek mümkün değil. Genel olarak, aşırı ısınan bir ekonomi, artan ücretler, Fed’in politika gecikmeleri ve son arz şoklarının birleşimi, önümüzdeki birkaç yıl içinde bir durgunluğun kesinlikle olmamasından daha muhtemel olduğu anlamına geliyor.

Bu makale, Creative Commons lisansı altında The Conversation’dan yeniden yayınlanmıştır. Orijinal makaleyi okuyun.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.