Ethereum’un En Yeni 2. Katman Ölçekleme Çözümü Scroll ile Tanışın

Ethereum’un En Yeni 2. Katman Ölçekleme Çözümü Scroll ile Tanışın

kriptobriefing.com

4 saat

Okuma süresi: ~3 m


Sıfır bilgi, Ethereum Sanal Makine tabanlı Katman 2 toplaması olan Scroll, bir yıllık geliştirmenin ardından bugün duyuruldu. Ekip, Katman 1 akıllı sözleşmelerinin değişiklik gerekmeden Scroll’a geçmesine izin verecek bir ölçeklendirme çözümü oluşturmaya çalışıyor.

Yeni Ethereum Layer 2 Açıklandı

Vitalik Buterin tarafından ve Ethereum Vakfı ile işbirliği içinde gözden geçirilen Ethereum’u ölçeklendirme savaşı yeni bir katılımcıyla kızışıyor.

Bir araştırmacı ve bilgisayar korsanları ekibi, kodu Ethereum ana ağında herhangi bir değişiklik yapılmadan dağıtılabilen bir Katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Scroll’u bugün duyurdu. Scroll kullanıcıları, Ethereum’un sağladığı aynı güvenlik seviyesinin keyfini çıkarırken daha hızlı, daha ucuz işlemlerden yararlanabilmelidir.

Özyinelemeli kanıtlar ve donanımdaki gelişmeler gibi araştırma buluşlarından bahseden ekip, zkEVM’sini açık kaynaklı bir şekilde ve Ethereum Foundation’ın Applied ZKP ekibinin yardımıyla oluşturuyor. Ekip şunları yazdı:

“Akıllı sözleşme kodunun geçerli bir şekilde yürütüldüğünü güvenilir bir şekilde kanıtlamak için bir zkEVM oluşturuyoruz. Diğer zkEVM’lerin aksine, Ethereum ile bayt kodu düzeyinde uyumluluk sağlar, bu da tüm EVM işlem kodlarının temel katmandakiyle aynı şekilde davrandığı anlamına gelir.”

Scroll ekibi üyeleri, zk-Toplamaların üstün Ethereum ölçekleme teknolojisi olduğu görüşündedir (örneğin, şu anda en yaygın olarak kullanılan Katman 2’leri oluşturan iyimser toplamalarla karşılaştırıldığında). Bununla birlikte, yazdıkları, diğer zk-Toplamalarla ilgili sorun, uygulamaya özel olmalarıdır, bu nedenle geliştiricilerin içlerinde genellikle birleştirilebilir ve kolayca taşınabilen merkezi olmayan uygulamalar oluşturması zordur. Buna karşılık, Scroll’un zkEVM’si, genel Ethereum Sanal Makinesi üzerinde doğrulanabilen sıfır bilgi kanıtlarına izin vererek, mevcut Ethereum uygulamalarının ve altyapısının geçişini ve entegrasyonunu sağlar. Bir Ethereum bloğu, Scroll’un zkEVM’si kullanılarak “EVM yürütme izindeki her bir işlem kodunun tutarlılığına ve bütünlüğüne” odaklanarak doğrudan tek bir kısa kanıt aracılığıyla doğrulanabilir.

Ekip ayrıca, kanıtlama mekanizmalarını dışarıdan temin etmek isteyenler için sıfır bilgi kanıtlarının oluşturulabileceği merkezi olmayan bir ağ aracılığıyla bir kanıt pazarı oluşturmaya çalışıyor. Bu amaçla ekip, dünyanın en hızlı GPU ve ASIC kanıtlayıcısını yarattığını iddia ediyor.

Halihazırda 30 milyon dolar toplamış olan ve kısmen Ethereum Vakfı üyelerinin katkılarıyla, Scroll ekibi, zkEVM Layer 2 ölçekleme çözümünün yanı sıra kanıtlama ağı için bir giriş test ağı yayınlamak için çalışıyor. Protokol ayrıca, birinci katmanın kanıtlama açısından verimli ve ikinci doğrulayıcının verimli olduğu çok katmanlı, sıfır bilgi kanıtlama sistemine yükseltilmek üzere ayarlanmıştır. Diğer faydaların yanı sıra ekip, bunun gizlilik özellikleri için kapıyı açtığını yazıyor.

Ethereum’un kurucu ortağı ve en önde gelen sesi Vitalik Buterin, büyük ölçüde gaz ücretlerinden dolayı Katman 1 olarak kitlesel benimseme konusundaki eksikliklerini kaydetti ve mevcut Katmanda bile gaz ücretlerini ele almak için geçen Kasım ayında EIP-4488’i öne sürdü. 2 ölçekleme çözümü.

Katman 2’lerin, en azından kısa ve orta vadede, Ethereum ölçekleme çözümlerinin çoğunu oluşturması muhtemeldir. Bununla birlikte, birçok kişinin Haziran ayında geleceğini umduğu ancak artık bu zaman dilimi içinde beklenmeyen Ethereum’un hisse ispatı ile birleşmesi, Ethereum’un blok zincirini birden fazla eşzamanlı iş parçacığına bölecek olan sharding’in önünü açacak.

Açıklama: Yazma sırasında, bu parçanın yazarı BTC, ETH ve diğer birkaç kripto para birimine sahipti.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.