ERC-4626 Bir Sonraki DeFi Dalgasını Nasıl Ateşleyebilir?

ERC-4626 Bir Sonraki DeFi Dalgasını Nasıl Ateşleyebilir?

decrypt.co

4 saat

Okuma süresi: ~3 m


NFT’leri biliyorsanız, belirteç standardı ERC-721’i bilirsiniz. Ama ERC-4626’yı yakaladınız mı?

Tüm DeFi protokollerinde TVL (toplam değer kilitli), ABD’den alınan verilere göre yaklaşık 193 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. DeFi Lama. 2020 yazında merkezi olmayan finansın patlamasından bu yana “verim çiftçiliği” adı verilen bir kavram ortaya çıktı. Kullanıcılar, borç verme protokolü Bileşik gibi bir platforma para yatırır ve mevduatları ödünç verildikçe, geleneksel bir bankanın faiz ödemelerini anımsatan kardan bir pay ile ödüllendirilir.

Ancak verim çiftçiliği, önemli bir sermayesi veya konsept bilgisi olmayan bireysel kullanıcılar için daha az çekiciydi, bu da “verim toplayıcıların” – kullanıcı fonlarını bir araya toplayan ve getirileri optimize eden akıllı sözleşmeler setlerinin – getirilmesine yol açtı. Bunlar hızla tonoz olarak bilinir hale geldi.

Ancak, bu kasalar, birden fazla karmaşıklığa yol açan uygulama standartlarından yoksundu. Getiri toplayıcılar, kasalar, borç verme piyasaları ve yerel getiri belirteçleri her zaman küçük değişikliklerle uygulandı. Kasaların üzerine uygulama oluşturmak zordu ve güvenlik açıkları potansiyeli yarattı. Ölçeklendirme de sınırlıydı.

Akıllı sözleşmelerle çalışan kasalarla, genel kullanıcılar bunlarla doğrudan etkileşime giremiyordu, bu da kasaların üzerine inşa edilebilecek potansiyel merkezi olmayan uygulamaların (dapp’lerin) önemini artırdı.

kasa standardı

Bir Ethereum İyileştirme Önerisi Fei protokolü kurucusu Joey Santoro tarafından 22 Aralık’ta oluşturulan (EIP) bunu değiştirmek için yola çıktı. ERC-4626’yı girin.

Tokenized Vault Standardı: ERC-4626 artık NİHAİ 🥳

Bu herkes için bir standarttır. Ethereum ve daha geniş EVM zincir ekosistemi geliştirme çabalarını ne kadar koordine ederse, DeFi o kadar hızlı büyüyebilir ve ölçeklenebilir 🤝

Sıradaki ne? 👇

— Joey 💚’nin ERC-4626’sı (@joey__santoro) 17 Mart 2022

Teklifin ana hedefi kasalar için sağlam uygulama standartları oluşturmak iken, aynı zamanda belirli bir standarttan yoksun kasaların olası güvenlik etkilerini de özetledi.

EIP-4626, 18 Mart’ta onaylandı. O zamandan beri, aralarında Yearn Finance, Balancer, Rari Capital ve mStable’ın da bulunduğu çok sayıda DeFi protokolü, kasalarında ERC-4626’yı uygulamaya başladı. (Onaylı EIP’lere ERC’ler veya Yorum için Ethereum İstekleri denir.)

ERC-20’leri, ERC-721’leri ve ERC-1155’leri duymuşsunuzdur.

Yakında ERC-4626’ları öğreneceksiniz

Tokenized Vault Standardı (ERC-4626) nihaidir. Ve Büyük Kasa Standardizasyonu şimdi başlıyor

tl;dr 👇

— yearn.finance (@iearnfinance) 5 Nisan 2022

ERC-4626 kasaları üzerine inşa edilen tüm uygulamalar, verim sağlayan diğer tüm ERC-4626 kasalarıyla birlikte çalışır, bu nedenle artık entegre edilmesi kolay olan bu sözleşmelerle, yeni yenilikler verim stratejileri etrafında atlar.

ERC-4626 ile kasalar artık iki ana kategoride sınıflandırılıyor: devredilebilir ve devredilemez.

Aktarılabilir kasalarda, kullanıcıya temsili bir ERC-20 jetonu verilir. Bu belirteç, kullanıcının sahip olduğu kasa havuzunun bir kısmını temsil eder. Aktarılamayan kasalar jeton kullanmaz.

Standartlaştırılmış kasalar oluşturmak, farklı protokoller arasında birlikte çalışabilirlik için yeni olanaklar sunar. Bu aynı zamanda birden fazla blok zincirinde protokollerin uyumluluğunun artmasının yolunu da açabilir.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.