El Salvador, Bitcoin Kanarken Borç Ödemelerinde Temerrüde Düşebilir

El Salvador, Bitcoin Kanarken Borç Ödemelerinde Temerrüde Düşebilir

coinnounce.com

5 saat

Okuma süresi: ~3 m


El Salvador’da bitcoin’i yasal bir ihale haline getirmek için yapılan deney bir engelle karşılaştı. Küresel olarak en popüler kriptoların fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden %50’den fazla düştü.

Bu, Ukrayna’daki savaşa ilişkin belirsizlik, artan enflasyon ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararıyla küresel piyasalarda yaşanan durgunluktan kaynaklandı.

Bu gelişmeler nedeniyle, El Salvador’un tahvilleri hükümeti şu anda orijinal değerlerinin %40’ından işlem görüyor. Yatırımcılar artık bir sonraki borç ödemesini karşılama kabiliyetine güvenmemeye başladılar.

Başkan Nayib Bukele El-Salvador’un Eylül ayında yaptığı açıklamada, ülkenin ABD dolarının yanı sıra bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olacağını belirtti. Derecelendirme kuruluşları, kripto para biriminin oynaklığının ülkenin zaten güvencesiz olan kamu maliyesine zarar vereceği konusunda uyardı.

Ama Bukele yılmadı. Ekim ayında devletin bitcoin için yaklaşık 25 milyon dolar harcadığını söyledi. Amerikan derecelendirme kuruluşu Fitch, ertesi ay yayınladığı bir raporda, bitcoin’in yaygın kullanımının, içsel fiyat dalgalanmaları, yerel bankacılık sektörünün zayıf finansal kapsayıcılığı ve yaygın internet kullanılabilirliğinin olmaması nedeniyle sınırlı olduğu konusunda uyardı.

Düşük kabul oranına rağmen, bitcoin’i yasal para birimi haline getirmenin bu Orta Amerika ülkesinde anında etkisi oldu. Bukele hükümetinin Ocak 2023’te bir sonraki uluslararası borç ödemesini karşılamasına yardımcı olabilecek Uluslararası Para Fonu (IMF), devlet kasasını kripto para birimi fiyat oynaklığına maruz bıraktığı için ülkeyi bitcoin’i yasal bir ihale olarak ortadan kaldırmaya teşvik etti. IMF’nin Bukele ile müzakereleri, onu yasal bir ihale olarak korumakta ısrar etmesiyle engellendi.

El-Salvador’un notları düşüyor

Piyasadaki iniş çıkışlar ve El Salvador kurumlarının bozulması, çok sayıda kredi derecelendirme kuruluşunun ülkenin notunu düşürmesine neden oldu. Piyasa, borç temerrüdü olasılığını ölçmek için çoğunlukla bu derecelendirmeleri kullanır.

Düşük not, daha büyük bir risk olarak kabul edildiğinden, hükümetin alacaklılara daha yüksek faiz oranları ödemesi gerektiği anlamına gelir. Bir kredi notu CCC Sektörde “çöp” olarak anılan, bir ülkenin ek borç vermek için uluslararası piyasalara erişimini engelliyor.

El Salvador’un kredi notu CCC kategorisine düşürüldü Fitch Şubat’ta Moody’s de aynısını Mayıs’ta yaptı.

Fitch, not indirimi için aşağıdaki nedenleri verdi:

  1. Kısa vadeli borca ​​bağımlılık artıyor
  2. Ocak 2023’te 800 milyon dolarlık Eurobond geri ödemesi yapılacak
  3. Büyük bir bütçe açığı
  4. Yeni yerel piyasa finansmanı için sınırlı fırsat
  5. Ekstra çok taraflı finansmana belirsiz erişim ve
  6. Yüksek borçlanma oranları.

Fitch’e göre, borç/GSYİH oranının 2022’de %86,9’a çıkması ve orta vadeli borç sürdürülebilirliği konusundaki endişelerin artması bekleniyor.

Araştırmacı ayrıca zayıflayan kurumların ve gücün cumhurbaşkanında merkezileşmesinin politika belirsizliğini artırdığını iddia etti. Bitcoin’in yasal bir ihale olarak onaylanması, IMF’nin 2022-2023 için fon açma kapasitesi hakkında şüpheler uyandırdı.

Bir diğer önemli derecelendirme ve analiz kuruluşu olan Moodys de uyarıldı Al-Salvador’daki durum hakkında Mayıs ayında. Al-Salvador hükümeti, yaklaşan 2023 tahvil vadesinden kaynaklanan kısa vadeli finansman zorluklarını yönetse bile, ülke fonlama baskılarına maruz kalmaya devam edecek. Bu, ülkenin borç yükümlülüklerini tamamen yerine getirme kabiliyetini tehlikeye atacaktır.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.