Düzenleyiciler UST’ye Dikkat Etmeli

Düzenleyiciler UST’ye Dikkat Etmeli

www.coindesk.com

3 saat

Okuma süresi: ~6 m


Hafta sonu boyunca, algoritmik stabilcoin TerraUSD (UST) sabitini kırdı. Pazartesi günü tekrar kırdı ve hala iyileşmedi. Düzenleyicilerin bu belirli sabit para modeline daha yakından bakmaları gerekebilir.

Çok kararlı paralar

Hikaye

Dolara sabitlenmiş bir stabilcoin olan TerraUSD, son birkaç gün içinde iki kez sabit değerini kaybetti ve son ayrışmasından bu yana onu geri kazanmadı.

neden önemli

TerraUSD çöküşü, yatırımcı/perakendeden kurumsala kadar bir dizi risk oluşturabilir. Bu nispeten küçük bir kripto para birimi olmasına ve ayak izinin nispeten sınırlı olmasına rağmen, özellikle yasa koyucuları veya düzenleyicileri zaten stabilcoin çöküşü konusunda endişelendiriyorsa, sektör için hala bazı önemli etkileri var.

onu parçalamak

TerraUSD ($UST)’nin fiyatı 23 sente düştü ve 24 saatin en yüksek seviyesi 92 sente ulaştı. Bu biraz normal bir kripto oynaklığı olacaktır, ancak buradaki eklenen bükülme, TerraUSD’nin bir stabilcoin olması gerektiğidir, yani fiyatının ABD doları karşısında 1:1 olması gerekir.

Kriptoyla derinden ilgileniyorsanız ve/veya bu hikayeyi yakından takip ettiyseniz, devam edin ve “Dış Etki” alt başlığına atlayın.

Bu bültenin yeni okuyucuları veya normalde stabilcoinleri derinlemesine takip etmeyenler için fikir, değeri dolar gibi başka bir varlığa göre istikrarlı olan ve daha sonra bir kripto para birimi olarak kullanabileceğiniz bir kripto para birimine sahip olmanızdır. ara döviz birimi veya piyasa oynaklığı konusunda endişelenmenize gerek kalmadan kripto kullanarak mal ve hizmet satın almak.

Bu tür bir fiyat istikrarına ulaşmanın birkaç yolu vardır. Tether ($USDT), USDC ($USDC) ve Binance Dollar ($BUSD) gibi stablecoin’ler rezervlerle destekleniyor. İhraççılar, dolaşımdaki her bir stabilcoin birimi için, bir yerde bir banka hesabında eşleşen bir ABD doları olduğunu söylüyor.

Meta (eski adıyla Facebook) tarafından başlatılan bir kuruluş tarafından çıkarılması amaçlanan, şu anda feshedilmiş Diem (eski adıyla Libra) gibi stabil paralar, farklı varlıklardan oluşan bir sepet tarafından desteklenecekti. Orijinal Terazi durumunda, bu çeşitli para birimlerinden oluşan bir sepet olurdu.

Algoritmik stabilcoinler farklıdır. 1:1 dolar ile desteklenmek yerine, fikir şu ki iki jetonunuz var, stabilcoin’in kendisi ve stablecoin’in fiyatını korumak için gerektiği gibi çıkarılan (yaratılan) veya yakılan (yok edilen) bir kardeş jeton.

Bu kardeş jeton (kafa karıştırıcı bir şekilde Terra ve $LUNA kodu; bu bültenin amaçları doğrultusunda bundan sadece luna olarak bahsedeceğim) Terra ekosistemini daha değerli kılan araçlara yatırım yapılabilir. Teoride, UST her zaman UST başına 1 $ fiyatla luna için kullanılabilir olmalıdır.

UST’nin fiyat istikrarını desteklemeyi amaçlayan Singapur’da kayıtlı, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard’a göre, işlemleri arbitraj etmek, luna’nın sabitini korumak için kullanılabileceği bir yoldur.

“Sabitlenmiş itibari para biriminin sabit mevduatları ile desteklenen veya başka bir DeFi varlığına aşırı teminatlandırılmış diğer sabit paraların aksine, Terra’nın sabit para ailesinin değeri, bir arbitraj teşvik sistemi, açık piyasa işlemleri ve dinamik protokol kolları aracılığıyla korunur. Luna Foundation Guard’ın web sitesinde, merkezi kontrol veya sermaye açısından verimsiz tasarımlar olmadan arzının sağlam sabit istikrarı ve ölçeklenebilirliği ”diyor.

neyse:Duzenleyiciler USTye Dikkat Etmeli

Yani evet, mandal biraz kırıldı.

24 saatlik en yüksek – 85 sent – UST’nin bir günden fazla bir süredir (aslında Pazartesi’den beri) mandalını geri kazanmadığı anlamına geldiğini belirtmekte fayda var.

Dış etkiler

Birçok insan UST ve/veya luna’da para kaybetti veya kaybediyor. Kurumların benzer bir durumda olması muhtemeldir ve daha geniş pazar etkileri de vardır.

Guard aynı amaç için 1.4 milyar dolara yakın bitcoin (BTC) ödünç vermiş olsa bile, LFG’nin UST’nin sabitlenmesini desteklemek için 1.5 milyar dolara kadar fon aradığı söylendi.

Bu yüzden düzenleyicilerin yakından ilgilendiğini hayal etmeliyim. Hazine Bakanı Janet Yellen, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin (FSOC) bir temsilcisi olarak Senato Bankacılık Komitesi oturumu sırasında UST’yi zaten gündeme getirdi.

Yellen, Salı günü Senatör Pat Toomey’e (R-Pa.) “Daha bu sabah TerraUSD olarak bilinen bir stablecoin’in bir çıkış yaşadığına ve değerinin düştüğüne dair bir rapor olduğunu not ediyorum” dedi. “Bence bu, bunun hızla büyüyen bir ürün olduğunu ve finansal istikrar için riskler olduğunu ve bir çerçeveye ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.”

Toomey, risk yönü konusunda aynı fikirde değil gibi görünüyor: Çarşamba günü gazetecilere, UST’nin tam destekli stabilcoinler gibi rezervler tarafından desteklenmediği için, aynı tür finansal istikrar riskini yayınlamadıklarını söyledi.

Yine de, luna ve UST’de olup bitenlerin daha geniş kripto piyasası üzerinde bir etkisi olduğu görülüyor.

Soru, hangi düzenleyicinin bu sektör üzerinde yargı yetkisine sahip olduğudur.

İki tokenin bazı menkul kıymetler yasası etkileri olabileceğine dair bir argüman var.

2018’de, Luna ve UST’ye benzer, iki jetonlu bir yapıya sahip algoritmik bir stabilcoin oluşturmak için Basis adlı bir proje 130 milyon doların üzerinde para topladı.

Proje, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, şirketin kendisini akredite yatırımcılarla sınırlamaması halinde federal yasaları ihlal edebileceği konusunda uyarmasının ardından yatırımcılara para iadesi yaptı.

Bir kenara, bu proje 2020’de anonim olmanın onları düzenleyicilerden izole edeceğini düşünen bazı anonim geliştiriciler tarafından yeniden canlandırıldı. Bu anonim bireylerden biri, Terra ekosisteminin yüzü ve başlangıçta madeni paraları piyasaya süren Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon’dan başkası değildi.

Dahası, SEC’in radarında Kwon olduğunu biliyoruz – düzenleyici kurum yetkilileri, parçası olduğu başka bir proje olan Mirror Protocol ile bağlantılı olarak 2021’deki bir konferansta kendisine ünlü bir mahkeme celbi gönderdi.

Bankacılık düzenleyicileri veya Luna’yı destekleyen finansal kurumları denetlemekle görevli olanlar, özellikle de onların denetimindeki şirketler aniden yatırımlarını büyük ölçüde azaltırsa, soruları olabilir. Ayrıca, luna’ya yatırım yapan bazı kurumları denetleyebilecek tek bir federal düzenleyici olmayabilir; bu, yatırımcılarının parasının önemli bir miktarını kaybedip kaybetmemelerine bağlı olarak iyi veya kötü olabilir – daha önceki yatırımcıların bazıları, pozisyonlarını kapattıklarında veya sonraki fonlama turlarında elde etmiş olabilecekleri herhangi bir öz sermayeyi sattıklarında önemli getiriler elde ettiler.

Kongre muhtemelen bir noktada dikkat çekecek.

Blockchain Derneği’nden Ron Hammond, stablecoin’ler bir süredir Kongre’nin radarındayken, kripto dünyasının bu sektörüne yönelik tüm faturaların varlık destekli stablecoin’lere odaklandığını söyledi.

“Bu tamamen değişti” dedi. “Birçok konuşmayı değiştirdi.”

Algoritmik stablecoin’ler artık kesinlikle yasa koyucuların dikkat ettiği şeyler ancak buna nasıl yaklaşabilecekleri belirsiz.

Ayrıca, tam olarak ne olduğunu, risklerin neler olduğunu ve ek riskler olup olmadığını anlamak biraz zaman alacaktır.

Bu, gerçek insanların bu durumdan zarar görmesi gerçeğine rağmen, Kongre üzerinde baskı oluşturabilecek türden bir durumdur.

Biden’ın kuralıAvrupanin Donum Noktasi Kripto Duzenlemesi Ilerliyor Ancak Yeni Gizlilik Kurallari

Muhafız değişikliği

Lisa Cook’un Federal Rezerv Yönetim Kurulu üyesi olduğu resmen doğrulandı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.