Dünyanın neden ABD’de bir Bitcoin ETF’sine ihtiyacı var: 21Shares CEO’su açıklıyor

Dünyanın neden ABD’de bir Bitcoin ETF’sine ihtiyacı var: 21Shares CEO’su açıklıyor

cointelegraph.com

6 saat

Okuma süresi: ~3 m


Tüm dünyada çeşitli kripto para borsalarında işlem gören fonların (ETF) artan oranda benimsenmesine rağmen, küresel ticaret topluluğu bir soru sormaya devam ediyor: Spot Bitcoin (BTC) ETF Amerika Birleşik Devletleri’nde ne zaman hayata geçecek?

Bazı ETF analistlerine göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yıllarca reddedildikten sonra, bir spot Bitcoin ETF 2023’ün ortalarında gerçek olabilir. SEC’in böyle bir ürüne izin verme konusundaki isteksizliğine rağmen, Grayscale gibi sektör oyuncuları aktif olarak bir spot BTC ETF için bastırmaya devam ediyor.

SEC tarafından bir spot Bitcoin ETF’nin potansiyel olarak onaylanmasının toplulukta en çok beklenen olaylardan biri olmaya devam etmesinin makul sayıda nedeni var.

21Shares CEO’su Hany Rashwan, bir spot Bitcoin ETF’nin kripto pazarını şu anda dijital varlık alanına katılmaktan dışlanan kurumsal ve perakende yatırımcılara açacağına inanıyor.

CEO Cointelegraph’a verdiği bir röportajda, “Kurumsal cephede, yatırımcılar yatırım kısıtlamaları ve düzenleyici belirsizlikler nedeniyle hariç tutuluyor” dedi.

“Teknoloji konusunda daha az bilgili olan perakende yatırımcılar için, doğrudan kriptoya yatırım yapmanın ana engelleri arasında bir cüzdan oluşturmak ve aşina olmadıkları borsalarda ve platformlarda işlem yapmak yer alıyor. Bir ETF’ye yatırım yaparak kriptoya erişmek bu sorunları çözecektir” dedi.

Yeni varlık sınıfının belirli risklerle ilişkili olduğuna dikkat çekti ancak “Bu, diğer ürünler için tamamen aynı.”

21Shares CEO’suna göre, kripto para birimleri ile kripto ETF’ler arasındaki temel farklardan biri, yatırımcıların ETF’yi normal bir banka veya komisyoncu aracılığıyla mevcut yatırım veya ticaret portföylerine alıp satabilmeleridir. Rashwan, “Tokenleri tutmak için yeni hesaplar veya cüzdanlar oluşturmanıza gerek yok” dedi.

Kripto ETF’lerine yatırılan toplam varlıklar 16,3 milyar dolara ulaştı

ABD SEC henüz herhangi bir saf Bitcoin ETF’sini onaylamamış olsa da, bu tür yatırım ürünleri diğer ülkelerde giderek daha popüler hale geliyor. Kanada, Şubat 2021’de ilk Bitcoin ETF’si olan Purpose Bitcoin ETF’yi piyasaya sürerek, spot BTC ETF’yi benimseyen dünyadaki ilk ülkelerden biri oldu.

12 Mayıs’ta Avustralya’nın, Cosmos Asset Management’tan bir BTC ETF’nin yanı sıra 21Shares’ten BTC ve Ether (ETH) ETF’leri de dahil olmak üzere üç yeni spot kripto para birimi ETF’si alım satımına başlaması bekleniyor.

Saf varlığa dayalı ETF’lerin yanı sıra, kripto endüstrisindeki büyük şirketlerin hisselerini birleştiren vadeli işlemler veya sözleşmeler gibi varlık türevleriyle bağlantılı çok çeşitli ETF’ler de vardır.

ETF araştırma firması ETFGI tarafından derlenen verilere göre, kripto ETF’lere ve borsada işlem gören ürünlere (ETP) yatırılan toplam varlıklar 1. çeyreğin sonunda 16.28 milyar dolara ulaştı ve kripto ETF’ler giderek daha popüler hale geliyor.

İlişkili: SEC, Valkyrie’nin Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini onayladı

21Shares CEO’su şunları ekledi:

“Öğrenilen ana dersler, giderek daha fazla yatırımcının kriptoya tahsisi portföy çeşitlendirmesinin ayrılmaz bir parçası olarak görmesi ve bunu yukarıda belirtilen nedenlerle ETF’lerle yapmayı tercih etmeleridir – erişim kolaylığı, maliyet verimliliği ve şeffaflık.”

2018’de ilk kripto ETP’lerinden birini piyasaya sürdüğünden beri 21Shares, Frankfurt, Zürih, Paris ve Amsterdam’daki büyük borsaları kapsayan listelerle şimdiye kadar toplam 31 kripto ETP’yi piyasaya sürdü. Şirket ayrıca Haziran 2021’de Ark Investment Management ile ETF için SEC’e başvuruda bulunarak Amerika Birleşik Devletleri’nde bir spot Bitcoin ETF başlatma girişiminde bulundu. SEC, 31 Mart’ta ETF başvurusunu resmen onaylamadı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.