Dikkat!ABD FTC Yeni Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı

Dikkat!ABD FTC Yeni Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı
Dikkat!ABD FTC Yeni Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı

Dikkat!ABD FTC Yeni Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı

Dikkat!ABD FTC Yeni Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı Kripto dolandırıcıları her zaman halkın şüphelenmeyen üyelerini dolandırmanın yeni yollarını bulmaya çalışıyor. Federal Ticaret Komisyonu (FTC) bu sabah erken saatlerde piyasaya sürülmüş kripto ATM’lerinin kullanımıyla ilgili yeni bir dolandırıcılık uyarısı.

Dolandırıcılar kripto ATM dolandırıcılığı yöntemini icat etti

FTC’ye göre bu şema genellikle bir QR kodu, bir kripto ATM’si ve kurbanlardan para göndermelerini isteyen bir taklitçiyi içerir.

FTC, dolandırıcılığın doğasını açıklarken, dolandırıcıların kendilerini yetkililer, kanun uygulayıcı kurumlar ve hatta yerel kamu hizmeti şirketlerinin çalışanları olarak sunabileceklerini belirtti.Dikkat!ABD FTC Yeni Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı

Bu dolandırıcıların, aşıkları taklit ederek veya piyango ajanı kılığına girerek ve kurbanlara ödül kazandıklarını yanlış bir şekilde söyleyerek kurbanlarının dikkatini çekmeye çalışabileceklerini de sözlerine ekledi.

Taklitçi daha sonra şüphelenmeyen kurbanını bir kripto ATM aracılığıyla Bitcoin veya diğer dijital varlıkları satın almak için birikimlerinden nakit çekmeye ikna etmeye çalışır.

Daha sonra dolandırıcı, cüzdanının QR kodunu kurbanla paylaşır ve kurbandan kodu taramasını ister. Bu yapıldığında, satın alınan kripto para otomatik olarak dolandırıcının cüzdanına aktarılır.

İlginç bir şekilde, geçen yıl FBI bunu farklı bir şekilde yaptı. uyarı, halkı kripto ATM’leri ve QR kodlarıyla ilgili artan suç eğilimi konusunda dikkatli olmaya çağırdı.Dikkat!ABD FTC Yeni Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı

FTC uyarısı şu şekilde sona erdi:

“İşte bilmeniz gereken en önemli şey: Hükümetten, kolluk kuvvetlerinden, kamu hizmetlerinden veya fiyat düzenleyiciden hiç kimse size bunları kripto para biriminde ödemenizi söylemeyecek.”

2021’de kripto suçu ATH’ye dönüşüyor

Güncel bir zincir analizi bildiri Kripto suçunun 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ve yasadışı adreslerin 14 milyar dolara kadar kripto aldığını ortaya çıkardı.

Rapor, bunun, bu adreslerin yaklaşık 7,8 milyar doları içerdiği 2020’de kaydedilenden büyük bir sıçrama olduğunu söylemeye devam etti.

Suçlular tarafından tutulan kriptonun değerindeki artışa rağmen Chainalysis, kripto işlemlerinin hacminin küçük bir yüzdesine katkıda bulunduklarını tespit etti.

Rapora göre, yasadışı adresler bölgedeki işlem hacminin %0,15’ini oluşturuyordu, bu oran %0,34’ten 2020’de %0,62’ye yükseldi.

Chainalysis’e göre bu, suçun kripto işlemlerinde giderek daha küçük bir rol oynadığını gösteriyor.

Raporda kısmen, “Kripto para birimlerinin cezai olarak kötüye kullanılması, daha fazla benimsenmesi için büyük engeller yaratıyor, hükümet kısıtlamaları olasılığını artırıyor ve hepsinden kötüsü, dünya çapında masum insanlar taciz ediliyor” dediDikkat!ABD FTC Yeni Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.