DeFi, Airdrops karşısında bir başka dolandırıcılıkla karşı karşıya

featured

DeFi, Airdrops karşısında bir başka dolandırıcılıkla karşı karşıya

DeFi endüstrisi, muazzam potansiyeli ile geçtiğimiz yıl birçok kişiyi kendine çekti. Birçoğu, sektörün ana akım bankalarımızı bozabileceğine inanıyordu. Bununla birlikte, halı çekme, dolandırıcılık ve hack benzeri olaylar, endüstrinin gerçek potansiyelini çalmış gibi görünüyor. YEAR tokeninin halıdan çekilmesinin  sonuçları, DeFi endüstrisi için övgüye değer bir 12 aylık büyümeye acı bir son verdi.

DeFi sektöründe dolandırıcılık bitmeyecek

Kullanıcıların Fungible Tokens (NFT’ler) etkinliğinin yıllık olarak toplanmasını sağlamak için tasarlanmış bir proje olan EtherWrapped, kripto para birimi topluluğu içinde dikkat çekici bir hayran kitlesi oluşturmak için sekiz saatten biraz daha uzun bir süre önce başlatıldı. Resmi web sitesi, nicel katılım istatistiklerine dayalı olarak, kullanıcının MetaMask cüzdanına YEAR tokenlerini koymayı planladıklarını belirtti.

Airdrop, diğer şeylerin yanı sıra, kullanıcı tarafından yapılan işlem sayısına, işlem hacmine ve gaz ücretlerine dayanıyordu. Özellikle, EtherScan’i kontrol ederken, bir dizi saygın geliştirici ve mühendislik uzmanı derecelendirildi. Bunlardan biri, _burnMechanism adlı bir fonksiyonun varlığını gözlemledi. Ancak geliştiriciler, görünüşte amatör olan yaratıcıdan gelen hatanın zararsız olduğu sonucuna vardılar.

Ancak daha sonra, projenin yaratıcısının “revokeOwnership” işlevini yönetmek için hatayı kötü niyetli bir şekilde dahil ettiği ortaya çıktı. Bu arada, cüzdanlarını bağlayıp Airdrop jetonunu alanlar servetlerinin değerinin arttığını gördü ve FOMO’nun baştan çıkarıcı eğilimleriyle ateşlendi.

Kötü niyetli oyuncular Airdrop FOMO kullandı

Sözleşmeyle etkileşime girme veya belirteci talep etme eylemleri kayıplara neden olmaz. Daha ziyade, DeFi endüstrisindeki DEX projesine müteakip yatırımla ilgilidir. EtherScan’den gelen verilere göre, kötü niyetli varlık 59.7 ETH jetonunu yıkamayı başardı. Özellikle, toplam dolandırıcılık tutarı 225.000 dolar değerindeydi. Ayrıca Uniswap V2 sözleşmesinin günlük 6.8 milyon dolarlık işlem hacmi vardı.

Web3.0 bize güç veriyor

En son olay, yeni oluşturulan akıllı sözleşmelerin orijinalliğini ve sözleşmeye dayalı titizliğini doğrulamanın ve doğrulamanın kritik öneminin altını çiziyor. Aslında, Web3.0 cüzdanlarının bağlanmasından önce gelir.

Adem-i merkeziyetçiliğin genellikle finansal bir dağıtım şeklini alması dikkate değerdir. Aslında, ekosistemin temellerinden biridir. Buna karşılık, internetin önceki yinelemesi, merkezi Silikon Vadisi devlerinin gücünü sınırladı. Gerçekten de, ekosistem şüphesiz insanları güçlendirmeyi vaat ediyor.


daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.