Curve.com – Nedir, Nasıl Çalışır?

Curve.com – Nedir, Nasıl Çalışır?

btcmanager.com

4 saat

Okuma süresi: ~10 m


Curve.com, Shachar Bialik tarafından 2015 yılında başlatılan ve Curve kartı ile dijital ödeme çözümleri hizmetleri sunan bir finansal teknoloji (fintech) platformudur. Platform, Birleşik Krallık’taki Finansal Komisyon Otoritesi (FCA) yönetmeliği kapsamında kayıtlıdır. Ayrıca hem iOS hem de Android telefon yapılarını destekleyen bir mobil uygulamaya sahiptir.

Bir ödeme çözümleri platformu olarak Curve, kullanıcıların kendi yerel kartı olan Curve Card’dan para çekme ve ödeme yapmalarını sağlamak için mobil uygulamasından yararlanırken birden fazla ödeme kartını bir araya getirir. Bir kullanıcının “her işlemin tamamlanmasından sonra ödeme yaptığı banka kartını değiştirmesine” olanak tanır.

Curve.com, dijital ekonomideki ödeme hizmetleri sağlayıcılarının boşluğunu dolduran birçok platformdan biridir. Kripto alanı geleneksel finans sektörünün yerini almaya çalışsa da, geleneksel finans sektörünün istikrarı hesaba katılması gereken bir güç olduğu için bu hayali daha erken gerçekleştirmeyebilir. Bu nedenle kullanıcıları dijital ekonomilere çekmenin en kolay yollarından biri eski ve yeni finansal altyapı arasında köprü kurmaktır.

Eğri böyle bir köprüdür. Bu çevrimiçi bankacılık platformu, kullanıcıların mevcut kredi ve banka kartlarını, onları Curve kartına bağlamak için mobil uygulamalarına yüklemelerine olanak tanır. Kullanıcılar artık Curve kartına bağlanarak ödülleri “çift daldırma” yapabilir ve ayrıca ek ödül olarak Bitcoin (BTC) alabilirler.

Aşağıda, Curve.com’un ne yaptığı ve iki finans dünyası (geleneksel finans ve kripto alanı) arasında köprü kurmaya nasıl yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi bulunmaktadır.

Şirket Genel Bakışı

Curve.com, Shachar Bialik’in 2015 yılında başlattığı bir fintech şirketidir. Merkezi İngiltere’dedir ve FCA’ya kayıtlıdır. Kullanıcıların farklı banka kartlarını mobil uygulamaları üzerinden konsolide etmelerini sağlayan bir ödeme çözümleri şirketidir. Ayrıca, kullanıcılarına fiat ve BTC cinsinden para iadesi vererek kripto alanına bağlanır.

Şirket, 2015 yılının Aralık ayında bir tohum finansmanı turundan 2 milyon dolar topladı. Şimdi 30’dan fazla ana yatırımcısı var. Lansman sırasında farklı kartları desteklerdi, ancak 2016’da American Express ödeme yöntemlerini desteklemeyi bırakacağını duyurdu. 2017’de Wired Money’de hala beta test aşamasındayken en iyi girişimi kazandı.

Şirket daha sonra Londra’daki genel merkezini korurken 2018’de İrlanda’da piyasaya sürüldü. Kart işlemleri Mastercard ağı üzerinden yapılır ve bir EVM çipi, temassız ödeme veya manyetik şerit kullanılarak yapılabilir. Ayrıca, uluslararası harcamalar için 2018’de tanıtılan bir “sıfır ücret” özelliğine de sahiptir.

Platform ayrıca, Curve kartı aracılığıyla 100.000 £’a kadar tüm kredi ve banka kartı ödemelerini kapsayan Curve Müşteri koruması sunar. Bu koruma, kullanıcılara tüccarlarla olan anlaşmazlıklar veya Curve kartının yetkisiz kullanımı için ekstra bir koruma katmanı sağlar.

Curve.FI ve Curve.com Arasındaki Fark

Curve finans ve Curve.com arasında birkaç önemli fark vardır. Curve Finance, Rus bilgisayar bilimcisi Michael Egorov tarafından DeFi sektöründe hizmet vermek üzere bir kripto DEX olarak piyasaya sürüldü. Platform, likidite havuzları aracılığıyla kripto varlıklarının ticaretine izin veren bir Otomatik Piyasa Yapıcıdır (AMM).

Curve Finance ayrıca kullanıcılarının likidite yatırmasına ve likidite eklemesine izin verir, böylece kripto varlıklarını elinde tutmaya devam ettikçe pasif olarak kazanır.

Öte yandan, Curve.com bir kripto değişim platformu değildir; bunun yerine, bir dijital ödeme hizmetleri sağlayıcısıdır. Platform, mobil uygulaması aracılığıyla kullanıcılarına Bitcoin ve fiat para iadesi sunarak onu bir fintech şirketi yapıyor.

“Artık müşteriler paralarının kontrolünü ele geçirebiliyor ve Curve aracılığıyla nakit para kazanabiliyorlar, ancak mümkün olan en erişilebilir şekilde kripto para birimi ödülleri sunarak onları daha da güçlendiriyoruz.”

CEO Shachar Bialick bir basın açıklamasında söyledi.

Curve.com’un Temel Özellikleri

Eğri Nakit Ödül Programı

Curve.com, kullanıcıların harcadıkları paranın yaklaşık yüzde 3’ünü ödül olarak alabilecekleri bir geri ödeme protokolüne sahiptir. Kripto para birimlerinde değil, yalnızca %1,5 sunan Visa’dan daha yüksek, uygun satın alımlarda Bitcoin’de %3 geri ödeme sunar.

Kripto Alanına Maruz Kalma

Curve.com, kullanıcılarına BTC şeklinde para iadesi sunuyor. Bu özellikler, platform kullanıcılarının kripto alanıyla etkileşime girmesine izin verir.

Bialick yayında (Bitcoinmagazine’e gönderilen) “Dünya çapında milyonlarca insanın zaten kripto para birimine sahip olduğunu biliyoruz, ancak çoğu için bu tam bir bilinmezliğini koruyor” dedi. “Eğri, sürekli büyüyen ‘kripto meraklısı pazar’ için kripto para dünyasına bir yol sunmak üzere gelişti.”

Bialick, “Kitlelere Bitcoin sistemine kolay giriş vermeliyiz” dedi. “Onları cezbetmemizin yolu onlara bildikleri bir şey vermektir.”

sigorta Servisi

Eğri, Finansal Hizmetler Tazminat Planı (FSCS) kapsamında olmasa da, müşterilerine 100.000 £’a kadar olan işlemler için teminat sağlar.

Eğri Esnek

Curve flex, kullanıcıların işlemlerin iadesini almalarına ve maliyeti 3-12 aylık kurulumlara yaymalarına olanak tanır.

Yurtdışında Ücretsiz ATM Para Çekme

Eğri kart, desteklediği ülkeler dışındaki ATM’lerden ayda 200 Euro’ya kadar hissizce para çekme olanağı sağlar. Ayrıca, kullanıcılarının ücretsiz bankalararası borsalar için 500 Euro’ya kadar bir limit almasına izin veren bir protokole sahiptir ve ardından% 2 ücret almaya başlar.

Sadakat Kartları

Eğri, kullanıcıların uygulaması aracılığıyla banka kartlarına benzer şekilde sadakat kartları eklemesine olanak tanır. Kullanıcı sadece bu kartları ekleyerek Curve kart ile çalışabilir, bu da alışverişi kolaylaştırır.

Dünya Çapında Kapsama için Tüm Kartları Birine Bağlama

Eğri, kullanıcıların Mastercard ve Visa banka kartlarını uygulaması aracılığıyla bağlamasına olanak tanır. Kullanıcılara, alışveriş için bir kart demeti yerine tek bir kart kullanmayı kolaylaştıran bağlantılı kartların yerine geçen Eğri Kartlar verilir. Platform ayrıca dünya genelinde kullanımı mümkün kılmıştır.

Curve.com’un Desteklediği Para Birimleri ve Ülkeler Nelerdir?

Curve.com bir bankacılık çözümleri şirketi gibi çalışsa da, kullanıcıların bankacılık hesabı açmasını gerektirmemesiyle tipik bankalardan farklıdır. Bu nedenle, alım satım hesabı için seçebileceği herhangi bir para birimi yoktur. Bunun yerine, uygulaması aracılığıyla bağlantılı tüm mevcut Mastercard ve Visa banka kartlarını ve destekledikleri para birimi ne olursa olsun destekler.

Platform şu anda aşağıdaki para birimlerinde banka kartlarını desteklemektedir:

DKK, HRK, HUF, ISK, PLN, RON, SGD, INR, RUB, AUD, BGN, CZK, GBP, EUR, USD, CNY, JPY, HKD, NZD, SEK, ZAR, NOK, BRL, CAD, ILS, CHF, SGD.

Bir kullanıcı başka bir para birimiyle işlem yapmayı seçerse, GBP olarak ücretlendirilir. Ayrıca, döviz ücretleri hala geçerli olsa da, kullanıcıların ücretlendirilmek istedikleri para birimini değiştirmelerine olanak tanır. Platform ayrıca, onları tutmak için herhangi bir banka hesabına sahip olmadığı için para yüklenmesini de desteklemez; bunun yerine, temel kartlardan yararlanır.

Eğri, AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, ES, FI, FR, GB, GR, HR, HU, IE, IS, IT olan Avrupa Ekonomik Alanının 31 ülkesinde mevcuttur. , LI, LT, LU, LV, MT, NL, NO, PL, PT, RO, SE, SI, SK.

Curve.com Nasıl Çalışır?

Platform, yapılması gereken tek şeyin Mastercard ve Visa banka kartlarını, Curve kartıyla entegrasyon için uygulamalarına bağlamak olduğunu açıkladığı için, keskin bir göz daha fazlasını bilmek isteyebilir. Aşağıda, platformun nasıl çalıştığının, farklı kartlarla entegre olmanın ve ödeme gerekliliklerinin yerine getirilmesinin bir özeti yer almaktadır.

  • Belirli bir Curve kartı, e-para tutan bir banka hesabına bağlıdır. Hesabı Wireless Card Solutions LTD düzenler ve bağlantılı kartlar e-para hesabına yüklemek için kullanılır.
  • Kullanıcılar ödemeleri kapatmak için Curve kartını teslim ettiklerinde, ödenmesi gereken tutar için e-para satın alırlar.
  • E-para daha sonra söz konusu Curve kartına bağlı hesaba yüklenir ve işlemin kapatılması için kullanılır.
  • İşlemde, Eğri bir tüccar rolü oynar ve banka hesap özetleri para transferini ‘CRV-Tüccar Adı’ olarak yansıtır.
  • Kartı veren kuruluş, harcama kategorilerini belirlemek ve nakit transferinin bir para çekme olup olmadığını belirlemek için Satıcı Kategori Kodu’nu (MM) da aldı.
  • Ek olarak, Curve.com’un kartı veren bankalarla herhangi bir anlaşması yoktur ve kartı veren kuruluş ile kullanıcı arasındaki ilişki aynı kalır.

Eğrinin Harcama Sınırları Var mı?

Şu anda Curve, gün/ay/yıl bazında harcama limitlerine sahiptir. Sınırlar, ortalama kullanıcılara hitap edecek kadar yüksektir, ancak bir kullanıcı pahalı ürünler satın almayı planlıyorsa sınırlayıcı olabilir. Platformların harcama limitleri aşağıdaki gibidir:

  • Günde 200 Euro nakit çekme
  • 2.000 euro günlük harcama limiti
  • 10.000 Euro para çekme limiti 365 gündür.

Ek olarak platform, kullanıcının harcama geçmişine göre limiti artırdığı için yeni bir kullanıcının yukarıdaki limite otomatik olarak hak kazanmayabileceği konusunda uyarıyor. Bu standart limit Mavi kart kullanıcıları içindir, ancak Siyah ve Metal kart kullanıcıları mobil uygulamalarında detaylandırıldığı gibi çok daha yüksek limitlere sahip olabilir.

Curve.com’u Kullanmak Güvenli mi?

Curve.com, fonların çevrimiçi depolanması için zaman olmadığı için en güvenli ödeme çözümleri platformlarından biridir. Yukarıda açıklandığı gibi, Curve, kullanıcıların fonlarını siber saldırganlardan sağlam ve güvende tutan bir banka hesabına sahip değildir. Platform ayrıca uygulamalarda kart detaylarını saklamaz; ve bunları başka bir şifrelenmiş biçimde saklar. Eğri ayrıca perakendecilerle bilgi paylaşmaz.

Eğri kart, işlemleri tamamlamak için gerekli e-para hizmetlerini sağlayan Wireless Card Solutions Ltd tarafından verilir. Ayrıca, herhangi bir ihtilaf durumunda yetkili makamlardan yardım bulmayı kolaylaştıran Birleşik Krallık FCA’sının düzenlemesi altındadır. Bu önlemler, Curve kart ile yapılan işlemleri güvenli hale getirir.

Curve.com’un Geleceğinde Neler Var?

Curve CEO’su Shachar Bialick’e göre, ödeme şirketleri, kullanıcıların kripto alanına kolayca erişmesine izin vermek zorunda. 2022 Bitcoin Konferansına bile katıldı ve Bitcoin tabanlı ödemeler için 3. katmanın ne olabileceğine dair bir vizyona sahip olduklarını vurguladı. Bialik, Katman 2’nin veri iletimi için bir sistem olarak düşünülmesi durumunda, Katman 3’ün büyük olasılıkla veri toplama için bir sistem olacağını açıkladı.

Katman 3’te, parasal sistemle ilgili kullanılabilir veriler birleştirilecek ve kullanıcılara ücretsiz olarak erişilebilmesi için tek bir merkezi konumda kullanılacaktır. Sonuç olarak, dünya çapında daha fazla kullanıcının bağlanmasına yardımcı olacaktır. Bialik, Curve’nin bu durumu, kullanıcıların fonlarını bir araya getirmelerine ve yönetim ihtiyaçlarını azaltmalarına izin vermek için banka kartlarını ve hesapları bir araya getirerek gerçekleştirdiğini açıkladı.

Curve’ün, kullanıcılarının tüm banka kartlarını bağlamalarına ve Bitcoin’lerini harcamak için dijital cüzdanlara ve borsalara erişmelerine izin vererek öngörülen 3. katmanı gerçekleştireceğini söyledi. Bu plana “Hepsine hükmedecek tek kart” adını verdi.

Son söz

Her ekonominin ayakta kalabilmesi için işlevsel bir ekonomik model olması gerekir. Tüm ekonomik modeller, ödemelerin uygun şekilde yapılmasını ve para birimlerinin dolaşımının sorunsuz olmasını sağlamak için finansal hizmetlerden yararlanır. İnternet gelmeden önce fiat ve takas işlemleri gibi diğer takas araçları piyasaları yönetiyordu. İnternetin kullanıma girmesiyle birlikte insanlar finansal sistemlerin nasıl daha esnek hale gelebileceğini keşfetmeye başladılar.

Wei Dai, Nick Szabo ve diğerleri gibi bazı bilim adamları zamanlarından önce gittiler ve internet üzerinden para alışverişini destekleyecek projeler yarattılar. Kısıtlı teknoloji ve diğer faktörler nedeniyle bu projelerin çoğu gerçekleşme aşamalarına ulaşamadı. Ancak banka havaleleri, banka kartları ve mobil para sistemleri gibi daha düşük ama gerçekleştirilebilir bazı projeler yapıldı.

Bu projeler uzun süredir dünya ekonomisini elinde tutuyor. Visa, Mastercard, Curve, Starling ve Monzo gibi mevcut ödeme çözümleri sağlayıcılarının çoğu bunları kullanır. Bununla birlikte, dijital varlıkların tanıtımıyla daha yeni yenilikler ortaya çıktı.

Artık insanlar, Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanarak geleneksel finansın yapabileceğinden daha esnek bir şekilde işlem yapabilirler. Sonuç olarak, 2. katman finansal hizmet sağlayıcıları, işlem süreçlerinde blok zinciri teknolojisini tanıtmaya çalışır. Bu gelişme, kripto alanındaki ve borsa piyasasındaki (blok zinciri şirketlerine bağlı hisse senetleri) yatırım fırsatlarını keşfetmek için bir fırsattır. Ancak, yüksek riskli olduğu için kripto alanına bağlı herhangi bir projeye yatırım yapmadan önce DYOR’u araştırmak en iyisidir.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.