Coinbase önemsiz tahvilleri, piyasa çöküşü ve alacaklıların korkuları arasında depolanıyor

Coinbase önemsiz tahvilleri, piyasa çöküşü ve alacaklıların korkuları arasında depolanıyor

cointelegraph.com

51 m

Okuma süresi: ~3 m


Coinbase’in önemsiz tahvillerinin fiyatı, Q1’deki ezici bir performans ve bir iflas durumunda neler olabileceğine dair korkular arasında düşüyor.

Trace Bonds’tan alınan tahvil alım satım verilerine göre, Coinbase’in önemsiz tahvil tekliflerinin her ikisi de 10 Mayıs’taki ilk çeyrek raporundan bu yana kabaca %17 ve %5,2 düşerek bu yazı yazılırken 63$ ve 62.31$ seviyelerine oturdu. Genel olarak, bu ayın başından bu yana %20 ve %19’luk bir düşüş yaşadılar.

Dolar üzerinde 63 sentten işlem gören 10 yıllık madeni para bazlı tahviller pic.twitter.com/fqmKmiXk5E

— eyalet (@statelayer) 12 Mayıs 2022

Önemsiz tahviller, yatırım yapılabilir kredi notuna sahip olmayan firmalar tarafından ihraç edilen bir tür kurumsal borçtur. Firmalar, hurda tahvil ihracı yoluyla belirli bir miktar para ödünç alırlar ve ödünç alınan sermayenin üzerine bir vade tarihi (dönüş tarihi) ve ödeyecekleri bir faiz oranı belirlerler.

Önemsiz tahvillerin kredi notu daha düşük olduğundan, yatırım dereceli şirket tahvillerinden daha yüksek faiz oranlarına sahiptirler. Coinbase’in durumunda, yedi yılda %3.375 ve 10 yılda %3.625 oranında iki eşit yayılmış teklifte Eylül ayında kabaca 2 milyar dolar topladı.

Özellikle, her iki önemsiz tahvil teklifi de her biri 100 dolardan başladı ve o zamandan beri istikrarlı bir şekilde düşüş eğilimi gösteriyor. Ancak bu ayki normalden daha keskin düşüş, yatırımcıların Coinbase’in ilerlemesine olan güvenini kaybettiğini gösteriyor.

Coinbase hissesinin (COIN) fiyatı da Q1 raporunun tarihinden bu yana %20 düştü, ancak yatırımcı duyarlılığı önceden düşüşteydi ve fiyat Mayıs ayının başından bu yana %50 oranında düştü.

İflas davası ifşası

Büyük kripto borsası, 2021’in ilk çeyreğine kıyasla gelirde %27’lik bir düşüşün yanı sıra ilk çeyrekte 430 milyon dolar zarar bildirdi.

Raporun yayınlanmasından kısa bir süre sonra, şirketin “iflas davasına tabi olması” durumunda kullanıcı varlıklarının akıbetine ilişkin 1. Çeyrek raporundaki bir açıklamaya ilişkin endişeler dile getirildi.

Açıklamada, şirketin iflas etmesi durumunda, kullanıcının platformda tutulan dijital varlıklarının “iflas davasına konu olabileceği” ve bunların “teminatsız alacaklılar” olarak değerlendirilebileceği belirtildi.

Anahtarlarınız değil, kriptolarınız değil. Bu coinbase’den. pic.twitter.com/CaIzQBYQ38

– Richard Heart (@RichardHeartWin) 11 Mayıs 2022

Bu, kullanıcıların Coinbase’in dağılması durumunda varlıklarını geri alamayabileceklerinden endişe duyduklarından, yelpazenin iki ucunda korkulara neden oldu. Ancak bono sahipleri, kullanıcıların kendilerinden önde olmayı bekledikleri için Coinbase’in varlıkları üzerinde hala bir iddiaya sahip olabileceği fikrinden endişeli görünüyorlar.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter’da “iflas riskimiz yok, ancak SAB 121 adlı bir SEC gereksinimine dayalı yeni bir risk faktörü ekledik” açıklamasının ardından korkuları bastırmaya çalıştı.

Bugün erken saatlerde Armstrong, geçtiğimiz haftadaki olaylarla ilgili bir not da paylaştı.

CEO, firmanın mevcut piyasa gerilemesiyle başa çıkabileceğini öne sürerek “hisse senedi fiyatımızı bununla ilişkili olumsuz manşetlerle düşürmenin ne kadar korkutucu olabileceğini” kabul etmesine rağmen sakinlik çağrısında bulundu:

“Böyle zamanlarda geri adım atmamız ve uzaklaştırmamız gerekiyor. Coinbase ile ilgili bu hafta hiçbir şey değişmedi, biz dün veya bir yıl önceki şirketiz. Bilançomuza bakılırsa daha da güçlü bir konumdayız.”

“Bu son boğa döngüsü, esnekliğimize katkıda bulunan muazzam kâr ve nakit yarattı ve dünyanın en iyi yeteneklerinden bazılarıyla inanılmaz bir ekip kurduk” diye ekledi.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.