Çinli teknoloji devi Baidu, Metaverse’in kendi versiyonunu piyasaya sürüyor

Çinli teknoloji devi Baidu

Çinli teknoloji devi Baidu, Metaverse’in kendi versiyonunu piyasaya sürüyor

Çinli teknoloji devi Baidu Çin’deki en büyük arama motoru olan Baidu, geçen yıl metaverse’in kendi versiyonu için iddialı planlarını duyurdu. Bununla birlikte, geliştirme 2020’de başladı ve şimdi şirket, tamamen kullanıma sunulmasının altı yıldan fazla sürebileceğini söylüyor.

İnternet devinin kendi kendini ilan eden ve Mandarin dilinde “umut diyarı” anlamına gelen XiRang adlı Metaverse uygulaması geçtiğimiz hafta resmi olarak piyasaya sürüldü.

XiRang, kullanıcıların ortak bir çevrimiçi alanda buluşmalarını, turistik yerleri ziyaret etmelerini ve kişiselleştirilmiş avatarlarıyla birbirleriyle etkileşim kurmalarını sağlar. Sanal cazibe merkezlerinden biri Çin’in Shaolin Tapınağı. Platform şu anda 100.000’e kadar kullanıcıyı destekliyor ve şirkete göre yalnızca Çinli geliştiriciler tarafından erişilebilir durumda.

Ek olarak Baidu, Çin’in ilk metaverse konferansı olduğu iddia edilen 27 Aralık’ta XiRang’da yıllık geliştirici konferansını düzenledi.

CNBC’nin daha önce bildirdiğine göre, şirketin başkan yardımcısı Ma Jie, projenin henüz emekleme aşamasında olduğunu ve Metaverse planlarının tamamen başlatılmasından yıllar önce olduğunu söyledi.

Üç günlük sanal etkinliğin ön izlemesi sırasında bir muhabir projenin zaman çizelgesi hakkında açıklama istediğinde, Jie aynı fikirde değildi, “Bu çok iyi bir soru ama çok iyi bir cevabım olmayabilir.” Çinli teknoloji devi Baidu

Jie’ye göre şirket, geliştiriciler için açık kaynaklı bir platform sunmayı planlıyor – Metaverse için dijital bir altyapı.

Baidu, Metaverse planlarını ilk olarak geçen Ekim ayında “metaapp” ticari markası için başvuruda bulunduktan sonra duyurdu. Şirket, Metaverse ile ilgili bir ticari markayı tescil ettiren birçok büyük teknoloji şirketinden biridir. South China Morning Post tarafından hazırlanan bir rapora göre, 19 Aralık itibariyle yaklaşık 1.360 Çinli şirket Metaverse ile ilgili 8.534 ticari marka başvurusunda bulundu.

League of Ancients proje lideri Dwayne Ong, şirketlerin ana akımın benimsenmesinin önemli bir işareti olarak gördüğü Metaverse planlarını duyurmaya devam edeceklerini söyledi. Bununla birlikte Ong, yüksek düzeyde merkezileşmiş şirketlerin “içerisinde” yer alan bir sektöre girmenin potansiyel riskleri konusunda uyardı. [the] Nihai hedef, hızlı para kazanmak yerine ademi merkeziyetçi olmaktır.”

Top şimdi yuvarlanıyor ve kimse onu durduramaz. Büyük markaların yükselişe geçmesi uzun zaman alıyor gibi görünebilir, ancak bu sadece buzdağının görünen kısmı, ”dedi Ong Blockworks.

“Şu anda diğer on büyük markanın Metaverse kampanyalarını tamamlamakta olduğundan ve yüzlercesinin de kendi kampanyalarını planladığından emin olabilirsiniz. Metaverse projelerinin bir sonraki dalgası bir anda gelecek.”

Düzenleyici engeller devam ediyor

Bununla birlikte, Çin’deki dijital varlıklar için giderek daha sıkı hale gelen düzenleyici ortam, şirketin Metaverse planlarını engelleyebilir. Çinli teknoloji devi Baidu

Baidu yöneticileri gazetecilere verdiği demeçte, metaversinin kripto para birimleri gibi dijital varlıkları desteklemeyeceğini ve Çin’in geçen Eylül ayında kripto para birimleri yasağını yenilemesinden sonra temkinli olduklarını söyledi. Baidu, Blockworks’ün konuyla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi.

Ek olarak, devlet tarafından işletilen bir düşünce kuruluşu olan Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüleri, Kasım ayındaki bir araştırma notunda metaverse’nin yarattığı siyasi güvenlik riskleri konusunda uyardı.

Şirketin raporu, metaverse’nin “evrim modelinin” hükümet düzenlemesi gerektirdiğini ve sanal dünyayı potansiyel bir ulusal güvenlik riski olarak tanımladığını söyledi.

Şirketin hisseleri Salı günü Hong Kong’da yaklaşık %1 artışla 145 dolara yükseldi.daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.