Cardano’nun Hydra ölçeklendirme çözümü Bitcoin Lightning Network’ü nasıl yener?

Cardano’nun Hydra ölçeklendirme çözümü Bitcoin Lightning Network’ü nasıl yener?

kriptoslate.com

5 saat

Okuma süresi: ~3 m


Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, 20 Nisan’da Hydra web sitesine bir bağlantı tweetledi. Web sitesi, düğüm kurulum talimatları, hızlı bir başlangıç ​​kılavuzu ve demo içeriği içeriyor.

Hydra web sitesine göz atın: https://t.co/FXHwEtuoAK #HailHydra

– Charles Hoskinson (@IOHK_Charles) 20 Nisan 2022

Girdi Çıktısı (IO) tarafından “nihai katman-2 ölçeklenebilirlik çözümü” olarak adlandırılan Hydra, artan kapasite yoluyla büyümeyi ve benimsemeyi desteklemek için zincirin temel performansını iyileştirecek.

Dahası, Hydra’nın piyasaya sürülmesi, Hoskinson’a göre daha iyisi dışında, Bitcoin için Lightning Network’e benzer şekilde Cardano’ya yeni bir boyut katacak.

Hidra nedir?

Aralık 2021’de Haskell Dev Matthew Benkort Hydra’nın testnet’e yaklaştığını tweetledi. Çoğu kişi bunun, ölçeklendirme çözümü protokolünün beklenenden daha erken kullanıma sunulması anlamına geldiğini varsayıyordu.

Şimdiye kadar hızlı ileri ve son sürüm yakında başlayacak gibi görünüyor. Hydra’nın piyasaya sürülmesi, verimi en üst düzeye çıkarmak, gecikmeyi en aza indirmek, bunu yaparken düşük maliyetli veya hiç maliyet gerektirmeyen ve depolama gereksinimlerini önemli ölçüde azaltan bir ölçeklendirme çözümü anlamına geliyor.

Bunu, ana zinciri güvenli bir yerleşim katmanı olarak ayırırken ana zincir dışındaki işlemleri işleyerek çalışan izomorfik ölçekleme adı verilen bir süreç kullanarak başaracaktır.

İzomorfik durum kanalları veya kafalar aracılığıyla, yerel varlıklar, değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) ve Plutus komut dosyası oluşturma gibi Cardano işlevlerinin tümü her kafada mevcuttur. Bu nedenle, kullanıcılar katman-1 zincirinin avantajlarından ve güvenliğinden ancak birçoğunun bulunacağı “parçalanmış bir kafa” içinde elde eder.

“Bunlar devlet kanalları temel defterin tam durum temsilini amaca uygun bir şekilde yeniden kullanabilen ve, bu nedenle, defterin komut dosyası sistemini olduğu gibi devralır.”

Teoride, ağ, eklenen daha fazla kafa ile ölçeklendikçe daha hızlı hale gelecektir.

Cardano Hydra, Bitcoin Lightning Network’e Karşı

Geçen yıl Lex Fridman ile konuşan Hoskinson, Hydra’yı ölçeklendirme için ortak tasarlanmış bir katman-2 çözümü olarak tanımladı. Bitcoin ile birlikte tasarlanmayan Lightning Network’ün aksine, Hydra’yı barındırmak için özel hükümlerin mevcut olması anlamında birlikte tasarlanmıştır.

Ortak tasarımın faydaları, güvenlik özelliklerini korurken sisteme girip çıkmanın zahmetsiz olmasıdır.

Buna, “daha ​​anlamlı muhasebe modeli” ile birlikte ayrı kafalarla gelen karmaşıklığı ekleyin ve sonuç, kayıp fonlara karşı koruma önlemleri oluşturmak da dahil olmak üzere daha fazlasını yapmanın mümkün olmasıdır.

“Yani her zaman uyumlu olmak ve her zaman ulaşılabilir olmak yerine, ne olur? [the head and tail protocols] biraz ölüp sonra geri mi dönüyorlar? Ve fonlarınızın sonsuza kadar kaybolmaması veya kilitlenmemesi veya bunun gibi her türlü garantiyi oluşturabilirsiniz. Bu tür şeyler için bir arıza kurtarma modu var.”

Basho ölçeklendirme aşaması yeraltındayken, bir sonraki soru ADA fiyatının buna göre tepki verip vermeyeceğidir.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.