Cardano Kurucusu Bitcoin Madenciliğini Merkezileştirmeyi Hedefliyor

Cardano Kurucusu Bitcoin Madenciliğini Merkezileştirmeyi Hedefliyor

u.bugün

3 saat

Okuma süresi: ~2 m


Yakın tarihli bir tweet’te Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Blockstream CEO’su Adam Back ile kripto para birimi endüstrisindeki önde gelen dağıtılmış konsensüs mekanizmalarının merkezileştirilmesi hakkında fikir alışverişinde bulundu.

bir plütokrat sistem

Back, hissedarların elindeki token sayısına göre kararlar alındığından, hisse kanıtının doğası gereği çok zengin olduğunu belirtti. Belirli bir blok zinciri protokolünün kuralları ve yükseltmeleri, öncelikle en zengin katılımcılar tarafından yapılır ve böylece oligopolistik kripto para birimi sistemleri oluşturulur.

Üretken bir Bitcoin maksimalisti olan Blockstream başkanı, hisse kanıtının parasal ve yönetişim modellerinin iddia edilen kusurları hakkında çok vokal oldu. Back, 2020’de, hisse kanıtının hükümet kontrolündeki itibari paranın “en kötü yönlerini” kopyaladığını söyledi.

Bitcoin madenciliğinin merkezileştirilmesi

Buna karşılık, Hoskinson, yalnızca bir avuç madencilik havuzunun tüm ağı kontrol ettiği gerçeğini vurgulayan bir pasta grafiği ekleyerek Bitcoin madenciliğinin merkezileştirilmesini hedefledi.

madencilik

Ayrı bir tweet’te Hoskinson, son derece karmaşık ekipmanların çoğalması ve son derece profesyonelleşmiş milyarlarca dolarlık bir işletmenin ortaya çıkması nedeniyle tek tek madenci kalmadığını söylüyor.

Bazı eleştirmenler, Bitcoin’in bu kadar sağlıksız bir merkezileşme düzeyi nedeniyle olması gerekenden saptığına inanıyor. 2018’de Bitmain kontrollü madencilik havuzları, Bitcoin hash oranının yaklaşık %51’inin kontrolünü ele geçirdi ve bu da onları ağa saldırmak için potansiyel olarak koordine olmaya endişe verici bir şekilde yaklaştırdı.

Bitcoin kullanıcıları, Bitcoin’e saldırmanın çok maliyetli olması nedeniyle madenciliğin geniş çapta dağıtılmaması gerektiğini iddia ederek bu tür endişeleri ortadan kaldırma eğilimindedir.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.