Çapraz Zincir Teknolojisi Nedir?

Çapraz Zincir Teknolojisi Nedir?

btcmanager.com

3 saat

Okuma süresi: ~4 m


Geliştiriciler teknolojiyi yenilemeye ve kullanmaya devam ettikçe blok zinciri projelerinin sayısı giderek artıyor. Ayrıca, blok zinciri kullanıcılarının sayısı arttıkça, farklı blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik daha önemli hale gelir.

Blok zincirinin tüm kusurlarını çözebilecek herkese uyan tek bir çözüm olmadığı için, mevcut blok zincirlerini iyileştirmek için ek protokoller oluşturuluyor. Daha yeni protokoller daha fazla yetenek sağlar ve zincirler arası teknoloji de böyle bir çabadır.

Çapraz zincir teknolojisinin anlamı nedir?

Blok zinciri platformlarının yaygın kullanımı, önceki blok zincirlerinde işlem hızı ve ölçeklenebilirlik ile ilgili zorlukları ortaya çıkardı. Tüm blok zincirleri ayrı ayrı çalıştığı ve birbiriyle bağlantı kurmadığı için geliştiriciler benzersiz bir zorlukla karşı karşıya: tüketiciler blok zinciri teknolojisinden tam olarak yararlanamayacak.

Çeşitli blok zincirlerindeki insanlar, ortak bir protokol aracılığıyla birbirine bağlanmadıkça tam bir ademi merkeziyetçiliğe ulaşamazlar. Çapraz zincir teknolojisi, birden fazla blok zincirinin birbiriyle iletişim kurmasına izin vererek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışır. Bu, hepsinin sohbet edip bilgi alışverişinde bulunabilecekleri anlamına gelir.

Bağlantıyı iyileştirmeyi amaçlayan çapraz zincir protokolleri, çeşitli blok zincirlerle birlikte çalışabilir. Bu, tamamen ayrı iki blok zincirinde finansal işlemlerin mümkün olduğu anlamına gelir. Daha önce, kripto etkin işletmeler, yalnızca kendileriyle aynı blok zincirini kullanan müşterilerden ödeme alabilir ve diğer blok zinciri tabanlı firmalarla serbestçe işlem yapmalarını engelleyebilirdi.

Böyle bir ortam sayesinde işlem maliyetleri önemli ölçüde azalacak ve arıza süreleri ortadan kalkacaktır.

Birlikte çalışabilirliğin önemi nedir?

İşlemlerin sorunsuz olması için her iki tarafın da blok zincirler arasında işlem yapabilmesi gerekir. A kullanıcısının B kullanıcısına bitcoin iletmek istediği durumu düşünün. Para transfer edilecekse, B Kullanıcısının A Kullanıcısı ile aynı blok zincirini kullanmaktan başka seçeneği yoktur. Çapraz bağlantı sayesinde bu sorun yakında geçmişte kalacak. -zincir teknolojileri.

Uzmanlara göre blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik, blok zincirleri arasında yeni yeteneklerin yaratılmasına yol açacaktır. Bunun gibi merkezi olmayan ve güvenli bir sistem, tamamen dijital bir ekonominin temeli olabilir.

Çok jetonlu cüzdanlar da oluşturuluyor, bu da yüzde 100 birlikte çalışabilirlik elde edilirse, çok sayıda jetonun değiş tokuşunu içeren işlemlerin mümkün olacağı anlamına geliyor. Ana avantaj, kullanıcıların tüm işlemleri tek bir cüzdan kullanarak gerçekleştirebilecek olmaları olacaktır.

Olası kullanımların finansal işlemlerle sınırlandırılması gerekmez. Devrim niteliğindeki fikirler tasarlanırsa, son derece güvenli blok zinciri teknolojisi aracılığıyla bilgi alışverişi yapılarak daha da geliştirilebilir. İki taraf arasındaki iletişimin güvenliği, merkezi izleme veya aracılar tarafından düzenlenmediğinde yükselir.

Birlikte çalışabilirliği sağlamaya çalışan başka hangi blockchain girişimleri var?

Yıkıcı inovasyon yoluyla karşılaştırılabilir sonuçlar elde etmeyi amaçlayan aşağıdaki blok zinciri girişimlerini göz önünde bulundurun:

1. Polkadot: Ethereum’un yaratıcılarından biri olan Gavid Wood, blok zincirler arasında akıllı sözleşme verileri göndermeye odaklanan Polkadot ağını yarattı. Bu blok zinciri, ağı yatay olarak genişleten ve tüm işlemleri ana zincirden uzaklaştıran ‘parachain’leri kullanır. Ana zincirdeki tıkanıklık giderilir, işlem hızı artırılır ve ölçeklenebilirlik iyileştirilir.

2.t3rn: t3rn, Substrat tabanlı bir çapraz zincir akıllı sözleşme barındırma platformudur. Platform, programlanabilir işbirliği ve güvenilir çok zincirli uygulama sunar. T3rn, aynı anda birçok blok zincirinde çalışmasına izin vererek akıllı sözleşmelere şüphecilik de katıyor. Protokol, mevcut birlikte çalışabilirlik çözümleriyle uyumlu olmayabilecek eski blok zincirler de dahil olmak üzere platformlar için birlikte çalışabilirliği basitleştirir.

Platform, zincirler arası işlevlere ihtiyaç duymadan farklı blok zinciri platformlarındaki sözleşmelerle iletişim kurabilen birlikte çalışabilir bir akıllı sözleşme geliştirmek için kullanılabilecek bir havuza sahiptir.

3. Ambire: Ambire, gözaltına alınmayan, açık kaynaklı ve e-posta kaydı olan çok zincirli bir cüzdandır. Bu, kullanıcıların cüzdanları üzerinde tam kontrole sahipken tohum ifadelerini yönetmelerine gerek olmadığı anlamına gelir. Açık kaynak olduğundan, Ambire herhangi bir nedenle kapalı olsa bile, kullanıcılar yine de cüzdanlarını kendileri barındırabilir. Cüzdan ayrıca yerleşik takaslara ve zincirler arası transferlere sahiptir.

4. Cosmos: Bazen “blok zincirlerinin interneti” olarak bilinen Cosmos, geliştirme basitliğinin üzerinde ölçeklenebilirliği vurgulayan bir sistemdir. Geliştiricilere, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmayı ve bunları akıllı sözleşmeler kullanarak blok zincirinde dağıtmayı nispeten basit hale getiren bir yazılım geliştirme kiti (SDK) sağlar. Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü, Cosmos blok zincirindeki tüm zincirleri (bölgeleri) ana zincire (hub) bağlar.

Çözüm

Blockchain teknolojisinin birlikte çalışabilirlik çözümleri ile birleştirildiğinde geniş bir kullanım alanına sahip olacağı öngörülmektedir. Blok zincirleri yıllarca ölçeklenebilirlikle mücadele etti, ancak zincirler arası protokoller yardımcı olabilir. Ayrıca, kullanılan blok zinciri ne olursa olsun alakasız olacağından kripto benimsenmesini teşvik edecektir.

Temelleri bu kadar güçlü olan kripto para birimlerinin fayda değeri, onları zayıf temellere sahip diğer kripto para birimlerine göre yatırım nedenleriyle daha uygun hale getirir. Finansal seçimler yapmadan önce yatırımcılar, blok zincirlerin nasıl çalıştığı hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenmelidir.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.