Bu Dünya Günü analistleri, Bitcoin madenciliğinin doğal olarak yeşil enerjiye yöneldiğini söylüyor

Bu Dünya Günü analistleri, Bitcoin madenciliğinin doğal olarak yeşil enerjiye yöneldiğini söylüyor

cointelegraph.com

2 saat

Okuma süresi: ~3 m


22 Nisan Dünya Günü ve Bitcoin madenciliğini çevreleyen küresel tartışmanın ana konularından biri olan çevresel sürdürülebilirlik ile analistler, endüstrinin doğal olarak daha temiz ve daha ucuz enerji kaynaklarına yönelmeye başladığını söylüyor.

Bitcoin Madencilik Konseyi’nin Ocak ayı raporuna göre, 2021’in 4. çeyreğine kadar, küresel Bitcoin madencilik endüstrisi tahminen %58,5 yenilenebilir enerjiyle çalıştı.

Temiz enerji tercihi, çevre bilinci, siyasi baskılar ve sonuçta gözün bir arada bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu, Bitcoin (BTC) madenciliğinin çok ötesine, dünyanın dört bir yanındaki elektrik şebekesi sistemlerine uzanan dalgalanma etkilerine sahip olabilecek bir deniz değişikliği ile sonuçlanıyor.

Norveç’teki Bitcoin madencileri, ülkenin hidroelektrik ve diğer yenilenebilir kaynaklara erişimi sayesinde gezegendeki hemen hemen her yerden daha temiz. Aslında, Norveç’in elektriğinin %100’ü yenilenebilir enerjiden üretiliyor.

Norveç’in yılda üretilen 157 Terrawatt saat (TWh) gücünün %88’i hidroelektrikten, geri kalanını rüzgar ve termal kuvvet oluşturuyor.

Madenciler, blockchain araştırma firması CoinShares’in verilerine göre toplam Bitcoin hash oranının yaklaşık %1’ini üretmek için bu yenilenebilir enerjiyi kullanıyor.

Norveç, toplam Bitcoin hash oranının yaklaşık %1’ine katkıda bulunuyor: CoinShares

Mas Nakachi, Miami merkezli XBTO Group’un Bitcoin madencilik operasyonu XBTO’nun Genel Müdürüdür. 2015 yılında kurulan XBTO’nun madencilik işletmesi yılda 25 milyon dolardan fazla gelir elde ediyor ve tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından güç aldığını iddia ediyor.

“Hidroelektrik, bizim için mevcut olan en güvenilir yenilenebilir enerji kaynaklarından biri” olduğuna inanıyor.

Rüzgar enerjisi hava durumuna ve güneş enerjisi gün ışığına bağlıdır, ancak nehirler her gün tüm gün akabilir – ve gerektiğinde jeneratörleri çalıştırmak için fazla enerjiyi depolamanın bir yolu olarak çeşitli yerlerde su, yoğun olmayan dönemlerde yokuş yukarı pompalanabilir. Nakachi, Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Hidroelektrik gücünden yararlanmak, mümkün olan en verimli madenciliği sürdürmek için etkili bir mekanizma olarak kaldı.”

Şubat ayında yayınlanan bir çalışma ise Enerji Araştırmaları ve Sosyal Bilimler Nakachi, madencilik operasyonlarının hem ekonomik hem de çevresel olarak sürdürülebilir bir model geliştirmesi için basit bir yol olduğuna inanıyor:

“Operasyonların çoğuna güç sağlamak için bir tür temiz enerjiye öncelik vermek, uzun vadede başarılı madencilik operasyonları için sürdürülebilir bir modeldir.”

Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere, Teksas’ta araştırılan bir başka seçenek de, yüksek perakende talebinin olduğu dönemlerde şebeke üzerindeki stresi azaltmak için kamu şebekesinden geçici olarak kendi temiz enerjisini üreten özel enerji üreticilerine geçebilen esnek veri merkezlerinin kullanılmasıdır.

Teknoloji girişimcisi ve kendi kendini çevreci ilan eden Daniel Batten, Brave New Coin’in 22 Nisan podcast’inde Bitcoin madencilik endüstrisinin olumlu değişim yaratmasının çok yönlü bir yolunu anlattı. Batten, Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji santralleri inşa etmeyi teşvik ettiğini ve elektrik şebekelerinin karbondan arındırılmasına yardımcı olduğunu savundu.

0/18
KIRILMA: #BTC Madenciliği, bizi 2030 yılına kadar %70 yenilenebilir enerjiye dayalı enerji tüketimine götürebilir.

“#BTC madenciliği çevre için iyidir” demek, “güneş sıcaktır” demek gibidir: çok büyük bir eksiklik. #BTCmining bizim beklenmedik süper kahramanımız. İşte nasıl.https://t.co/Arl1zZXTY6 pic.twitter.com/AleegYAbwM

— Daniel Batten (@DSBatten) 13 Nisan 2022

Batten, Bitcoin madenciliğinin elektrik talebini ve dolayısıyla yenilenebilir enerji santrallerine yatırımları artırdığına inanıyor. Madencilik, kesintili güç kaynaklarına uygundur ve aşırı yenilenebilir elektrik üretiminden yararlanmak için kolayca uzak yerlere taşınabilir.

Batten’in gördüğü tek sorun, endüstrinin gereken tüm yenilenebilir enerjiyi teşvik edecek kadar büyük olmayabileceğidir:

“Tek gerçek endişem, ‘Bitcoin madenciliği, bu şebekeyi ihtiyacımız olan ölçüde oluşturmamıza yardımcı olmak için yeterli elektrik gerektiriyor mu?’”


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.