Bitcoin’in Çevresel FUD’sini Çürütmek

Bitcoin’in Çevresel FUD’sini Çürütmek

www.web3wire.news

5 saat

Okuma süresi: ~5 m


kripto FUD

Kongre tarafından Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) gönderilen bir mektuba yanıt olarak, Microstrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin madenciliğinin çevre için kötü olduğu iddialarını çürütmek için önde gelen kripto isimleriyle birlikte bir yanıt hazırladı.

Her şeyden önce, FUD var. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin yirmi üç üyesi, 20 Nisan 2022’de EPA’ya, ajansın kripto para madenciliği tesislerinin Temiz Hava Yasasını veya Temiz Su Yasasını ihlal etmemesini sağlaması gerektiğini belirten bir mektup gönderdi. Madencilik tesislerinin toplulukları kirlettiği ve “sera gazı emisyonlarına çok büyük bir katkısı olduğu” varsayımı altında, Kongre üyeleri enerji verimli olmayan “İş Kanıtı” (POW) madencilik teknolojisine ve onu kullanan para birimlerine karşı uyarıda bulunuyorlar. Bitcoin ve Ethereum gibi.

Ayrıca dile getirilen endişeler arasında sunucu çiftlikleri, büyük elektronik atıklar ve gürültü kirliliği de var. Grup, EPA’nın derhal harekete geçmesini ve kripto madenciliğinin olumsuz çevresel etkilerini araştırmasını talep ediyor. Şimdi, kripto para madenciliği hakkında temel bilgilere sahip olsa bile, bahsedilen endişelerin bazılarının geçerliliğini inkar etmek hiç kimse için saflık olur. Örneğin, bir maden çiftliğine adım attıysanız veya evinizde tek bir madenci işlettiyseniz, gürültünün bir sorun olduğunu bilirsiniz.

Ayrıca, muhtemelen elektrik faturanızın artacağını da biliyorsunuzdur.Kripto madenciliği ve enerji verimliliği (henüz) telaffuz edilmiyor, ancak bunlar birbirini dışlamıyor. Bu yüzden Michael Saylor, bir çürütme taslağı hazırlamak ve Kongre tarafından öne sürülen argümanları ayırmak için Twitter kurucusu Jack Dorsey, Nic Carter ve Digital Currency Group dahil olmak üzere çok sayıda kripto figürüyle bir araya geldi.

Bazı Kongre üyeleri, EPA’ya #Bitcoin madenciliği hakkında birkaç yanlış algılamaya dayanan bir mektup gönderdi. Karışıklığı gidermek, yanlışlıkları düzeltmek ve halkı eğitmek için bir yanıt yazdık.https://t.co/Ks6fh9Cg0Z

— Michael Saylor⚡️ (@saylor) 2 Mayıs 2022

çürütme

Toplamda, Kongre tarafından yapılan iddialara karşı sekiz ayrı çürütme var; bununla birlikte, odak uğruna, aşağıda öne çıkan önemli noktalar şunlardır:

  • iddialar: Amerika Birleşik Devletleri’ndeki madencilik tesisleri toplulukları kirletiyor ve önemli sera gazı emisyonları üretiyor.

Çürütme: Yanıt notları, veri merkezleri ve elektrik üretim tesisleri arasında ayrım yapar. Veri merkezleri madencileri barındıracak olsa da, esasen Amazon, Apple, Google, Meta ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri tarafından işletilen veri merkezlerinden farklı değiller. Veri merkezleri, elektrik üretim kaynaklarından harici olarak üretilen elektriği kullanır ve tesisin işleyişini desteklemek için elektrik şebekeden satın alınır.

Dijital tarım hizmetleri endüstriyel tesisler olmadığı için CO2 yaymazlar. Ayrıca, madencilik çiftliklerinde kullanılan donanım cihazları, animasyon stüdyoları, film stüdyoları, finansal hizmet şirketleri ve tıbbi şirketler tarafından kullanılanlarla aynıdır. Bu nedenle, belirli donanım aygıtı çoklu kullanım durumlarına bağlıdır. Bu nedenle, bu cihazların zararlı olduğuna dair herhangi bir iddia, yukarıda bahsedilen tüm endüstrilerin eşit derecede çevresel bozulmaya karıştığı anlamına gelir.

  • iddialar: Madencilik sektörüne güç sağlamak için kapalı gaz ve kömür tesislerini yeniden açmak için uyumlu çabalar devam etmektedir.

çürütme: Kongre üyeleri, iddialarını tüm Bitcoin ağının %2’sinden daha azını oluşturan bir avuç madencilik operasyonuna dayandırmayı seçtiler. Ayrıca, dijital varlık madencilerinin çoğu fosil yakıt bazlı elektrikten uzaklaşıyor ve yenilenebilir enerji kaynaklarını hedefliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kamu madencileri arasında yer alan Marathon Digital Holdings gibi bir örnek olay incelemesini kullanarak, 2022 yılı sonuna kadar sürdürülebilir bir modele geçme niyetlerini açıkladılar. Buna ek olarak, bir dizi başka madencilik şirketi de hedeflerini belirtti. Argo Blockchain, Bitfarms, Bit Digital, Cleanspark, Core Scientific, Iris Energy, Galaxy Digital ve Terrawulf dahil olmak üzere sürdürülebilir enerjiye geçme arzusu.

  • iddialar: Tek bir Bitcoin işlemi, ortalama bir ABD hane halkına bir ay boyunca güç sağlamak için yeterli enerji sağlayabilir.

Çürütme: Bu kategorik olarak yanlıştır ve kanıtlanması nispeten kolaydır. İlk olarak, Bitcoin işlemleri “enerji yükü” taşımaz ve kendi başına enerji için kullanılamaz.Bir Bitcoin işlemi, Google’da bir arama, Twitter’da bir tweet veya Facebook’ta bir gönderiden daha fazla enerji üretmez.

Günlük işlem sayısına dayanarak, bu, bitcoin işlemlerinin günlük ABD enerjisinin önemli bir bölümünü tükettiği anlamına gelir. Bu nedenle, kitlesel enerji tüketimini bu kadar büyük ölçekte Bitcoin işlemleriyle ilişkilendirmek pek mantıklı değil.

  • iddialar: Proof-of-Stake (PoS), işlemleri doğrularken Proof-of-Work’e (PoW) göre daha az enerji yoğun alternatifler sunar.

Çürütme: Bu iddianın bir miktar geçerliliği olsa da, PoS’un bir madencilik teknolojisi değil, dağıtılmış bir defter üzerinde yetki belirleme tekniği olduğu belirtilmelidir. Bununla birlikte, Bitcoin’in temel direği olan merkezi olmayan dağıtım sağlamaz.

İkincisi, PoS ve PoW aynı sonucu elde etmez: “Bir bisiklet bir uçaktan daha az enerji kullanır, ancak farklı bir şey başarır ve bu nedenle daha verimli olarak kabul edilemez.”

  • iddialar: PoW madenciliği, sera gazı emisyonları üretmenin yanı sıra, muazzam miktarda elektronik atık üreten büyük ölçekli sunucular kullanır. Bu madencilik çiftliklerinde kullanılan donanımların ömrü hızla eskiyor ve bildirildiğine göre yılda 30.700 ton elektronik atık var.

çürütme: Kongre mektubu, bu iddiayı, bu ASIC cihazlarının yaşam döngüsünün yalnızca 1,3 yıl olduğunu varsayan tek bir akademik çalışma alıntısına dayandırmaktadır. Sağlanan saçma sapan kısa zaman dilimi dışında, üretilen atık miktarını destekleyecek herhangi bir somut kanıt yok gibi görünüyor. Ayrıca, yedi yıldan daha eski olan ASIC’ler, ortalama tüketiciler ve oyuncular için hala değer taşıdıkları için ikincil pazarlarda ticareti yapılabilir.

Hızlı İstatistikler

Aşağıdaki istatistikler doğrudan Bitcoin Madencilik Konseyi’nin çürütmesinden alınmıştır:

  • Bitcoin Madencilik Konseyi’nin mevcut hash oranının %50’sinin aşağıdan yukarıya analizinden oluşan en son 1. çeyrek madenci anketine göre, Bitcoin madencileri sürdürülebilir enerjinin (rüzgar, güneş, hidro veya nükleer olarak tanımlanan) %64,6’sını kullandı.
  • Geçen yıl, şimdi altı yaşın üzerinde olan s9’lar (Madenciler), hash oranının %40’ını oluşturdu.

 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.