Bitcoin Tarafından Oluşturulan Bir Ulus olan Liberland’a Hoş Geldiniz

Bitcoin Tarafından Oluşturulan Bir Ulus olan Liberland’a Hoş Geldiniz

bitcoinmagazine.com

58 m

Okuma süresi: ~3 m


Liberland, Tuna Nehri’nin batı kıyısında, Hırvatistan ile Sırbistan arasında yer alan egemen bir devlettir. Coğrafya, diplomasi ve egemenliğin bu “diliminden” sorumlu olan başkanı Vít Jedlička’nın amacını gerçekleştirerek 2015 yılında Bitcoin’i kabul eden ilk mikro ulustur. Liberland, Jedlička’nın temin ettiği gibi, “dünyanın en özgür ulusu” olarak duruyor ve vatandaşları için özgürlük ideallerini koruyor.

Liberland Özgür Cumhuriyeti’nin Amerika Birleşik Devletleri temsilci yardımcısı Joey Langenbrunner, röportaj sırasında Jedlička’nın “sahipsiz arazi” aramak için çevrimiçi olduğunu açıkladı. Tuna Nehri’nin ortasındaki küçük bir adanın sahiplenilmediğini fark etti, bu yüzden oraya bilerek 13 Nisan 2015’te – Thomas Jefferson’ın doğum gününde gitti.

13 Nisan 2022’de Liberland Özgür Cumhuriyeti, kuruluşunun yedinci yıldönümünü kutladı:

Youtube videoları

2015 yılında Başkan Jedlička, kısmen ülkeye farklı yatırımcılar getirme ve Bitcoin’in merkezi olmayan ve egemenliği koruyan felsefeleri üzerine kurulu iş fırsatlarını büyütme umuduyla bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kabul etmeye başladı.

Geçen Kasım ayında, Liberland Yardım Vakfı, bitcoin’in ülkeleri kısıtlama olmaksızın birleştirebileceğini göstermek için Benjamin Bloom Ulusal Çocuk Hastanesine birden fazla bitcoin bağışladı.

Langenbrunner, Kasım 2021’de Bitcoin Lightning Zirvesi’ni benimsemek için El Salvador’u ziyaret ettiklerinde, Başkan Jedlička’nın Liberland pasaportunu ibraz ederek sınırı El Salvador’a geçtiğini ve damgaladıklarını açıkladı.

Röportajımız sırasında Langenbrunner, egemen bir ülke için resmi bir banka hesabı oluşturmanın ne kadar zor olduğunu açıkladı – ancak bitcoin, fonlarının çoğunu elde edebilmelerinin ve aynı zamanda mali işlerini yönetebilmelerinin yoluydu.

Langenbrunner, bugün burada bulunmalarının nedeninin, gelen paranın çoğu bitcoin olduğu için bu finansman nedeniyle olduğunu açıkladı. PayPal ve diğer platformları yapmanın yollarını bulduklarını ancak onlara sorun çıkardıklarını söyledi.

Sadece ülkeyle ilgili olan herkes için değil, ülkenin bunu yapabilmesinin tek yolunun bitcoin aracılığıyla olduğunu bilen Bitcoinciler için de “son derece iyimser” olduklarını ekledi.

Ayrıca 2015 yılında Liberland’ın varlıklarını artırması gerektiğinden ve bu nedenle Liberland’ın ana rezerv varlığı olarak Bitcoin’i benimsediğinden bahsetti. Bitcoin ile erkenden ilgilenen insanlar, ulusun potansiyel geleceğini de görebilirler. Buna ek olarak, fiyatın artması ve daha fazla insanın dahil olması ve böylece benimsenmeyi artırması ile ilgili oyun teorisinden bahsetti. “Ülkemizin rezervleri artıyor” dedi, bu da El Salvador’da olanlar gibi daha fazla proje için daha fazla finansmana sahip olacakları anlamına geliyor.

Langenbrunner, aslında ilk fiziki yerleşimlerini kendi ülkeleriyle sınır komşusu olan Sırbistan’da kurduklarını da belirtti. Ancak, sürgündeki bir hükümet olarak görülebilir.

Bitcoincilerin ev diyebilecekleri bir duruma ihtiyaçları var. Piyasada ihtiyaç olduğu için doğal olarak toprak mülkiyeti dış güçlere karşı bir sigorta olacaktır. Bu özel örnek Avrupa’da, ancak bu dünyanın herhangi bir yerinde olabilirdi çünkü bu tür bir zihniyete sahip olan ve bu özgürlüğü seven idealleri besleyen Bitcoin ile ilgili insanlardan bir talep var.

Son olarak, Langenbrunner, Bukele gibi, Bitcoin kullanıcıları için kendilerini evlerinde ve korunaklı hissedebilecekleri İskenderiye şehirleri inşa etme hayalinden bahsetti.

kaynaklar

Liberland.org

https://www.telegraph.co.uk/business/2018/02/18/welcome-liberland-nation-bitcoin-built/

Bu, Gaby Vivas’ın konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc veya Bitcoin Dergisi.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.