Bitcoin Spiralleri Düşerken, Yatırımcılar Hangi Hareketleri Yapmalıdır?

Bitcoin Spiralleri Düşerken, Yatırımcılar Hangi Hareketleri Yapmalıdır?

kriptoknowmics.com

3 saat

Okuma süresi: ~4 m


Bitcoin, 2 Mart 2022’de 44.000 dolar değerindeydi. Bu, o günden iki hafta öncesine göre yaklaşık %20 daha azdı. En popüler kripto para biriminin fiyatı, 5 Mayıs’ta düşmeye başladı. Federal Rezerv faiz oranlarını daha fazla yükseltmeden enflasyonla mücadele edeceğini belirtti. Artan enflasyon, jeopolitik krizler ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki değişen para politikası dahil olmak üzere çeşitli faktörler, kısa vadede kripto ve borsaları daha değişken hale getirmeye devam ediyor. Son aylarda kripto para piyasası borsayı andırdı. Bu, küresel ekonomiyle bağlarını artırdı. Bitcoin’in fiyatı 5 Mart’ta 40.000 doların altındaydı. Bu daha önceydi. Başkan Joe Biden, kripto para birimleri hakkında geniş bir yürütme emri imzaladıfiyatın %10 artarak 42.000 doların üzerine çıkmasına neden oldu. Biden’ın yürütme emri, devlet kurumlarını kripto para birimlerini düzenlemek için bir plan geliştirmeye yönlendirdi. Ayrıca onları merkez bankası tarafından verilen bir dijital para birimi çıkarmayı düşünmeye yönlendirdi. Beyaz Saray’ın kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik ilk önemli adımıydı. Mart ayının sonunda, Bitcoin fiyatı 45.000 doların üzerinde kaldı ve sık sık 48.000 doları aştı. Bitcoin Spiralleri Düşerken, Yatırımcılar Hangi Hareketleri Yapmalıdır?

Bitcoin’in bu yılki en iyi fiyatı

Bitcoin’in bu yıl şimdiye kadarki en iyi günü, yaklaşık 48.000 dolar olduğu 2 Ocak’tı. Ancak 10 Kasım’da 68.000 doların üzerinde bir fiyata ulaştığı için değerinin %40’ını kaybetti. Kasım ayından bu yana fiyatta önemli bir düşüşe rağmen, 2021’deki yeni zirveleri ve son fiyatları hala çok etkileyici. En popüler ikinci kripto para birimi olan Ethereum, Kasım ayında 4.800 dolarlık engeli aştı. Bitcoin’e gelince, geçen hafta fiyatı 36.000 ila 38.000 dolar arasında değişiyordu. Hem Bitcoin hem de Ethereum o zamandan beri tüm zamanların en yüksek seviyesinden düştü. Ancak birçok analist, Bitcoin’in fiyatının sonunda 100.000 doların üzerine çıkacağına inanıyor. Bitcoin hala çok riskli ve değişken bir yatırımdır. Geçen yıl, orijinal kripto para Nisan ortasında fırladı, değerinin yarısından fazlasını kaybetti ve Temmuz ortasında 30.000 doların altına düştü. Kripto para birimi de bu yıl benzer bir durum yaşadı. Bitcoin, Kasım ayında yeni bir zirveye ulaştıktan sadece birkaç ay sonra bu ay 35.000 doların altına düştü.

Yatırımcılar Hangi Hareketleri Yapmalıdır?

Çoğu kripto uzmanına göre kripto yatırımcılarının yapabileceği hiçbir şey yok. Kripto paranın geçmişteki oynaklığı göz önüne alındığında, bu artış uzun vadede düşeceği anlamına gelmiyor. Bitcoin’in fiyatının eskiden yükseldiği gibi düşmesi de muhtemel. Uzmanlara göre uzun vadeli kripto para yatırımcıları gelecekte önemli dalgalanmalarla karşılaşmaya devam edecek. Kripto para birimlerindeki yatırımcılar, piyasanın oynak kalmasını beklemelidir. Uzmanlara göre paranızın %5’inden fazlasını kripto para birimine yatırmamalısınız. Marka Stratejisti ve Pazarlama Danışmanı Humphrey Yang, kısa süre önce NextAdvisor’a “Bu varlıkların çok riskli olduğunu biliyorum çünkü yüzde 80 oranında düşebilirler” dedi. Ancak, Bitcoin’in uzun vadede değerli olmayacağını düşünüyorsanız, yatırım yapmaktan kaçının. Yapabileceğin en iyi şey bu.” Bir fiyat düşüşü, kripto para birimi satın alma konusundaki fikrinizi değiştirmemelidir. Dolayısıyla ani bir fiyat artışı uzun vadeli yatırım planınızı değiştirmemelidir. Daha da önemlisi, sırf fiyatı yükseliyor diye daha fazla kripto para satın almamalısınız. Bitcoin gibi riskli bir varlığa yatırım yapmadan önce, emeklilik hesaplarınız ve acil durum tasarruflarınız dahil olmak üzere mali durumunuzun düzgün olduğundan emin olun. Bitcoin’in en son önemli fiyat artışı, bu ilk kez meydana gelmiyor. Ancak, kurucusu Kiana Daniel, Yatırım divası, Bitcoin’in fiyatının zamanla artmasına rağmen son derece değişken olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, Daniel’in belirttiği gibi, yatırımcılar ellerinde tutmaya devam etmeli ve değişikliklerden endişe etmemelidir.

Borsa Çökerse Bitcoin Fiyatı Artar mı?

Şart değil. Bitcoin destekçileri bunu yatırımlarını çeşitlendirmenin bir yolu olarak görüyor. Ancak, koronavirüs pandemisinin başlangıcında hisse senetlerinden daha iyi performans göstermedi. Bunun nedeni yatırımcıların korkması ve her şeyi satmasıdır. Bitcoin fiyatı Mart 2020’nin ilk iki haftasında %40’tan fazla düştü. James Hambro & Partners’ın bir ortağı ve portföy yöneticisi olan Rosie Bullard’a göre, Covid-19 ile ilgili endişeler o sırada tüm borsaların keskin bir şekilde düşmesine neden oldu. Sonuç olarak, borsa düştüğünde para biriktirmek için iyi bir yol değildi. Bununla birlikte, borsa düştüğünde kripto varlıklarının nasıl performans gösterdiği, finansal piyasanın çökmesine neyin sebep olduğuna bağlıdır. Çoğu bitcoin yatırımcısı, kripto para biriminin onları 1974’te meydana gelen gibi başka bir enflasyonist şoktan koruyacağına inanıyor.

Bitcoin Kurtarmak İster misiniz?

Yatırım söz konusu olduğunda, hiçbir garanti yoktur. Bitcoin düşebildiği kadar hızlı yükselebilir. Çok değişken olduğu için gelecekte (belki haftalar, aylar ve hatta yıllar sonra) yeniden hızlanabilir. Ayrıca, hiç kimsede kristal küre olmadığı için, Bitcoin’in gelecekte çöküp düşmeyeceğini kimse tahmin edemez. Yang’a göre, maliyeti ne olursa olsun yapılacak en iyi şey kriptodan kaçınmak. Tıpkı geleneksel bir uzun vadeli yatırım hesabı gibi ayarlayabilir ve unutabilirsiniz. Yang, “Duygularınızın sizi çok fazla ele geçirmesine izin verirseniz, yanlış zamanda satabilir veya yanlış seçim yapabilirsiniz” diyor.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.