Bitcoin Ocak 2021’den Beri En Düşük Seviyeye Düştü

Bitcoin Ocak 2021’den Beri En Düşük Seviyeye Düştü

bitcoinmagazine.com

4 saat

Okuma süresi: ~2 m


Bitcoin, daha geniş bir pazar satışının ortasında Çarşamba günü Ocak 2021’de en son görülen seviyelere kadar kayıpları genişletti.

Eşler arası dijital para birimi, ABD enflasyon seviyelerinin piyasa beklentilerinin üzerinde bildirilmesi ve makroekonomik riskten kaçınma hareketinin küresel olarak çekiş kazanmaya devam etmesi nedeniyle gün boyunca 30.000 dolar seviyesini tutmak için mücadele etti.

ABD Çalışma İstatistikleri Bakanlığı Çarşamba sabahı bildirdiğine göre, ABD enflasyonu Nisan 2022’de sona eren 12 ayda %8.3’e ulaştı.

Piyasa, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) beklentilerini %8,1’de sabitlemişti ve beklenenden daha kötü sonuçlar, ülkedeki hisse senedi piyasaları için ezici bir çoğunlukla kırmızı bir güne neden oldu.

Nasdaq Çarşamba günü %3’ten fazla düşüşle Kasım 2020’den beri görülmeyen seviyelere geriledi. Dow Jones ve S&P 500 de katliamdan kurtulamadı. İki endeks de Mart 2021’den beri tekrar ziyaret etmediği seviyelere düştü. Dow %1’lik bir kayıp gösterirken S&P 500 bugün %1,65 düştü.

ABD Federal Rezerv Kurulu, COVID-19 pandemisinin başlangıcında başlayan aşırı uyumlu politikalarından uzaklaştığından beri piyasalar büyük ölçüde güneye döndü.

Daha şahin bir tona dönen Fed, birkaç ay önce varlık alımlarını azaltmaya başladı, ancak merkez bankasının Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) Mart ayına kadar üç yıl içinde ilk kez faiz artırdı. Muhafazakar %0,25’lik artış, daha yüksek zamların takip edilmesi için bir emsal teşkil edecektir.

Bu ayın başlarında FOMC, Fed’in gösterge faiz oranının bir önceki toplantının iki katı artışla %0.5 oranında artacağını duyurdu. Komitenin Mayıs ayında yaptığı zam, faiz oranlarında yirmi yılı aşkın süredir görülen en büyük artışı ifade etti.

Ek olarak, FOMC bilançosunu küçültmeye başlayacağını, yani artık tahvil ve ipotek gibi varlıkların sahibi olmayacağı, tahvil getirilerini ve ipotek oranlarını artıracağını ve hisse senetleri üzerinde ekstra baskı yaratacağını duyurdu.

Morgan Stanley’nin bildirdiğine göre, Bitcoin’in hisse senedi piyasaları ile korelasyonu, kısmen, sermayenin mevcudiyetine ve dolayısıyla faiz oranlarına duyarlı olan profesyonel yatırımcıların ve kurumların daha fazla katılımıyla açıklanabilir.

Şahinci bir ABD merkez bankasına ek olarak, Ukrayna’daki Rus savaşı ve Çin’in devam eden karantinaları gibi küresel sorunlar, dünya çapındaki tedarik zincirlerini strese soktu ve piyasaları 2020’nin sonundan bu yana elde edilen kazanımların bir kısmını – Bitcoin dahil – silmek için baskı altına aldı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.