Bitcoin Mikroödemeleri Düzeltebilir mi?

Bitcoin Mikroödemeleri Düzeltebilir mi?

bitcoinmagazine.com

2 saat

Okuma süresi: ~9 m


1990’larda mikro ödemeler çok modaydı. Müşterilerin fiziksel veya çevrimiçi ürünler için küçük ücretler ödemesine izin verme fikri heyecan vericiydi ve çok ilgi gördü. Bununla birlikte, erken mikro ödeme modelleri, küçük işlemlerin işlenmesinde büyük maliyetlere maruz kalma sorununu çözemedi. Bu nedenle, fikir ortaya çıktıktan yıllar sonra mikro ödemeler kaldırılmadı.

Ancak Bitcoin sunabilir – sonunda! — işletmeler ve müşteriler için mikro ödemeler için uygulanabilir bir model. Bitcoin’in mikro işlemleri nasıl kolaylaştırdığını ve bu teknolojinin ne gibi yararlar sağladığını keşfedeceğiz.

Mikroödemelere Kısa Bir Giriş

Mikro ödemeler tipik olarak belirli bir değer eşiğinin altındaki transferleri ifade eder. Bir mikro ödemeyi gerçekten küçük bir işlem veya ödeme olarak düşünün – bir fincan kahve için ödediğiniz 1,20 dolar gibi.

Mikroödemeler, şirketlerden ve araştırmacılardan büyük ilgi gördü ve bunun iyi bir nedeni var: Mikroödemeler, işletmeler için yeni gelir akışlarının kilidini açma ve müşteriler için değeri artırma potansiyeline sahiptir.

Billy’nin şehir merkezindeki dükkânını 3,20 dolara bir fincan kahve içmek için ziyaret ettiğinizi düşünelim. Üzerinizde hiç nakit yok, bu yüzden kredi kartı ile ödeme yapmak en iyi seçenek gibi görünüyor. Ancak küçük bir sorun var: Billy 5 doların altındaki işlemleri kabul etmeyecek, çünkü ödeme sağlayıcısı genellikle ödemeleri işlemek için tam maliyetin bir yüzdesine ek olarak bir taban ücret talep eder. Billy’nin başabaş olması için, işlemin değerinin işlem maliyetinden yüksek olması gerekir. Yetersiz satın alımınız için bir ücret ödemek, ekonomik intihar olur. İşlem, her iki tarafın da faydaları kaybetmesiyle bozulur. Kafein ihtiyacını karşılayamazsın ve Billy potansiyel gelirini kaybeder. Son nokta, 10-15 müşteri benzer sorunlarla karşılaşıp eli boş dönene kadar önemsiz görünebilir.

Mikro ödemeler, işletmeler ve müşteriler için faydalarını en üst düzeye çıkarmaları için yeni bir fırsatı temsil ediyor. İşletmeler, müşterilere kayıp yaşamadan düşük değerli hizmetler sağlayabilir. Konsept ayrıca müşterilere daha fazla seçim özgürlüğü tanıyor ve ürün satın almanın önündeki engelleri azaltıyor.

Mikro ödemelerin değerini anladıktan sonra, Bitcoin’in resme nasıl uyduğunu görelim.

Mikroödemeler İçin Neden Bitcoin Kullanılmalı?

Bunun gibi makalelerin gösterdiği gibi, mikro ödeme fikri, internetin kendisi kadar uzun süredir var. Microsoft, planlarını iptal edene kadar mikro ödemeleri etkinleştirmek için çalışan firmalardan biriydi.

Mikroödemelerle ilgili tarihsel deneyler aynı ilkeyi izlemiştir: küçük ücretleri, tüccarlara bırakmadan önce önemli bir tutarda toplayın. Çoğu durumda, kullanıcının sabit bir miktar yatırabilecekleri ve belirli ödemeler için para çekme yetkisi verebilecekleri bir dijital cüzdanı olacaktır. Bununla birlikte, erken çözümler, başlangıçtan itibaren büyük bir sorunla karşı karşıya kaldı: merkezileşme. Tıpkı kredi kartları gibi, mikro ödemeler için kullanılan dijital cüzdanlar da üçüncü taraf hizmetler tarafından kontrol ediliyordu. Bu, özellikle bilgisayar korsanları şirket sunucularını ihlal ederse, kullanıcılar için güvenlik riskleri yarattı. Ayrıca, kullanıcılar kişisel bilgilerini şirketlere vermek zorunda kaldı ve şirketlere verilerini satma özgürlüğü verdi.

Ayrıca, ABD doları gibi itibari para birimlerinin minimum ödeme birimi, onları gerçek mikro ödemeler için kullanışsız hale getirir. Örneğin, sent (0,01$) doların en küçük birimidir. Bu, fiziksel olarak bir sentten daha düşük ödemeler için kullanamayacağımız anlamına gelir.

Programlanabilir para olarak Bitcoin, itibari para birimleriyle aynı minimum birim sorununa sahip değildir. Örneğin, bir kuruştan daha az değere sahip bir “satoshi” elde etmek için bir bitcoin’i 100.000.000 alt birime bölebilirsiniz.

Bitcoin, merkezi olmayan, güvenli ve güvenilmez bir ödeme ağı olarak var olur. Mikro ödeme yapmak için sadece dakikalar içinde oluşturabileceğiniz bir Bitcoin adresine ihtiyacınız var. Hiçbir şirket cüzdanınızı veya kimlik bilgilerinizi elinde tutmaz, bu da mikro ödeme hizmetlerini kullanmayla ilişkili riski azaltır. Son olarak, Bitcoin, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde açıklayacağımız “ödeme kanalları” aracılığıyla anında, neredeyse sorunsuz işlemlere olanak tanır. Ödeme kanalları, iki tarafın birden fazla işlemi tek bir işlemde toplamasına izin vererek, bir işlem hariç tüm işlemler için ücret ödeme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bitcoin Mikroödemeleri Nasıl Çalışır?

Bu makaleyi okuyan bir Bitcoin şüphecisi, bitcoin’in küçük işlemler için yararlı olabileceğine inanmakta zorlanır. Neden hassas bir kişi, bitcoin ile bir fincan kahve satın almak için pahalı madenci ücretleri ödemeyi ve yaklaşık 10 dakika beklemeyi tercih etsin?

Lightning Network’e girin.

Lightning Network, Bitcoin üzerinde çalışmak üzere oluşturulmuş bir Katman 2 altyapısıdır. Lightning Network zincir dışı ödeme kanalları kullandığından, işlemlerin blok zincirinden geçmesi gerekmez, bu da ücretleri ve bekleme sürelerini önemli ölçüde azaltır.

Şimşekle çalışan bir bitcoin mikro ödemesinin nasıl çalıştığını açıklamak için Billy’nin dükkanından kahve satın alma örneğini kullanacağız:

Billy ile bir Lightning Network kanalı açmak için önce ana ağa bir miktar bitcoin yatırmanız gerekir. Bu işlem blok zincirinde yayınlandıktan ve onaylandıktan sonra kanal aktif hale gelir. Billy’ye yaptığınız tüm ödemeler, ilk bitcoin depozitonuzdan düşülür.

İlk para yatırma işlemi biterse, kanalı daha fazla bitcoin ile doldurmayı seçebilirsiniz. Aksi takdirde, ikiniz de işlemi sonlandırmayı ve kanalın son durumunu Bitcoin ağına yayınlamayı kabul edersiniz. Önceki tüm işlemler bir araya toplanır ve blok zincirine kaydedilir.

Ödeme kanalından birden fazla işlem geçmiş olsa da, Bitcoin blok zinciri bunların her birini kaydetmez. Bunun yerine, kanalı açan ilk işlemi ve kanalı kapatan son işlemi kaydeder.

Bu sistemle Billy ile bir sekme açıp haftalarca hatta aylarca kahve almaya devam edebilirsiniz. Billy, bu küçük ödemeleri işleme koymak için büyük ücretler ödemek zorunda kalmayacaktı. Ve her gün kahvenizi almak için ödeme eşiğini atlayabilirsiniz. Bir kazan-kazan çözümü.

Bitcoin Mikroödemelerinin Uygulamaları

Kahve satın almak, bitcoin mikro ödemelerinin tek uygulaması değildir. İnternetin kendisi, mikro ödemeye dayalı gelir modellerinin tanıtımı için olgunlaşmış durumda. Aşağıda, çevrimiçi kullanıcılar için bitcoin destekli mikro ödemelerin bazı uygulamaları verilmiştir:

içerikten para kazanma

Yıllar boyunca, çevrimiçi içerik oluşturucular içerikten para kazanmayı zor buldular. Herhangi bir sürdürülebilir para kazanma sistemi yerine, birçoğu içerik oluşturma yatırımlarını telafi etmek için dijital reklamcılığa yöneldi. Ancak dijital reklamcılık, son yıllarda olumsuz kapsama aldı ve reklam engelleyiciler bunu hızla uygulanamaz bir gelir mekanizması haline getiriyor.

İçerik oluşturucular için en popüler taktik, içeriğe erişim için tüketicilerden abonelik ücreti talep etmektir. Ancak, abonelik modelleri nihai çözüm değildir. Yeni başlayanlar için, abonelik modelleri müşterilerden daha yüksek düzeyde taahhüt gerektirir. Bir ürünü beğendiyseniz, abonelik ücreti ödemek önemsiz görünebilir. Bir başkası, hizmet için bir fikir edinene kadar çok fazla taahhütte bulunmaya isteksiz olabilir.

Abonelik modellerinin birçok darboğazı olduğunu unutmayalım. Abonelerin bir kredi kartına sahip olması gerekir, ancak kredi kartı almak en kolay şey değildir. İçeriği bir ödeme duvarının arkasına koymak, banka hesabı olmayan müşterileri veya içerik için daha kolay bir ödeme yöntemini tercih edenleri kaybetmek anlamına gelir.

Bitcoin mikro ödemeleri, geleneksel abonelik modellerinin ve dijital reklamcılığın, içerik oluşturucuların gelir akışları oluşturmasına yardımcı olma açısından başarısız olduğu yerlerde başarılı olabilir. Bitcoin’in Lightning Network ile vaat ettiği türden neredeyse hissiz mikro ödemeler, içerik oluşturucuların çalışmalarından değer elde etmelerini sağlayabilir.

Bir video içerik oluşturucu, izleyicilerden izledikleri bir videonun her saniyesi için ücret alabilir. Bir yazar, tam abonelik istemek yerine okuyuculardan her parça için küçük bir ücret ödemesini isteyebilir. Müzisyenler, dinleyicileri bir kataloğun tamamını satın almaya zorlamak yerine bireysel şarkı akışları için ücret alabilir.

Bu teknoloji, para kazanmak için mücadele eden içerik oluşturucular için potansiyel olarak oyunun kurallarını değiştirebilir. Mikroödemeler, araya giren reklamlara ve hantal abonelik modellerine daha iyi bir alternatif sunar.

Çevrimiçi bahşiş

Lightning Network’ü sosyal ağlara entegre etmek, takipçilerin favori içerik oluşturucularını desteklemelerini kolaylaştırabilir. Kullanıcılar, kredi kartı bağlama zahmetine girmeden, ucuz ve hızlı bir şekilde sanal ipuçları olarak küçük miktarlar ödemeye devam edebilirler.

Tippin.me, Twitter’da mikro ödemeleri etkinleştirmek için Lightning Network’ü kullanan bir projedir. Kullanıcılar, Twitter hesaplarını bir Lightning Network cüzdanına bağlar ve herkesin küçük bir ipucu göndermek için tarayabileceği QR kodlarını paylaşabilir. Kullanıcılar daha sonra bu ipuçlarını Tippin.me sitesi aracılığıyla paraya çevirebilir.

Kullandıkça Öde Abonelikleri

Daha önce, dijital içerik tüketicilerini zorunlu aboneliklerle ilgili sorunlardan bahsetmiştik. Ancak abonelik modeli, her gün kullandığımız hizmetler alanına da uzanıyor.

Kritik, tek seferlik bir görev için bir API hizmetine veya bir web uygulamasına ihtiyaç duyduğunuz zamanları düşünün – yalnızca aylık abonelik teklifiyle karşılaşacaksınız. Tıpkı kahvehanede olduğu gibi, kullanıcıları belirli bir değer eşiğinin üzerinde alışveriş yapmaya zorlamak işlemleri engelliyor.

Mikro ödemeler ile hizmet sağlayıcılar, kullanıcılardan gelen çok sayıda tek seferlik ödemeyi işleyebilir. Müşterilerin küçük miktarlar ödemesini kolaylaştırarak, çevrimiçi işletmeler kazançlarını önemli ölçüde artırabilir.

Daha da önemlisi, kullanıcılar paralarının tam karşılığını alabilirler. Tam olarak kullanmayacakları bir aylık abonelik için ödeme yapmak yerine, bir hizmet için ne kadar ödediklerini kontrol edebilirler.

Kullandıkça öde aboneliklerinin uygulamaları sınırsızdır. Buna hizmet olarak yazılım araçları, API’ler, sunucusuz teknolojiler, içerik dağıtımı, tek seferlik hizmetler ve daha birçok keşfedilmemiş kullanım durumu için ödeme dahildir.

Pazarlama ve Katılım

Gizlilik odaklı bir tarayıcı olan Brave, çevrimiçi pazarlamayı ve kripto para birimiyle etkileşimi güçlendirme olasılığını gösterdi. Kullanıcılar bir reklam izledikleri zaman BAT jetonları alırlar, ancak bu reklamları atlamak için önemsiz bir miktar da ödeyebilirler.

Gelecekte siteler, örneğin video izlemek gibi içerikle ilgilenen kullanıcılara ödeme yapmak için Lightning Network’ü entegre edebilir. İşletmeler içerikleri için daha iyi değer elde edebilir ve kullanıcılar katılımları için ödüllendirilir. Yine, katılan herkes için bir kazan-kazan çözümü.

oyun oynamak

Oyun, iyi tasarlanmış bir mikro ödeme sistemi kullanabilecek başka bir endüstridir.Bu, herhangi bir kar elde etme yolu olmadan oyun yapmak için çok fazla çaba, zaman ve para harcayabilen bağımsız oyun geliştiricileri için özellikle önemlidir. Kayıt ücreti almak sorunu çözebilir, ancak yalnızca potansiyel oyuncuları kapatacaktır.

Bunun yerine oyun geliştiricileri, kullanıcılardan yeni karakterlerin, özelliklerin kilidini açmaları ve özel seviyelere erişmeleri için küçük ücretler talep edebilir. Bu işlemler oldukça düşük değerlere sahip olduğundan, oyuncular para için sıkıştırılmış gibi hissetmeyecekler ve geliştiriciler yaratıcı çabaları için ödüllendirilecekler.

Kendi kendine oluşturulan veriler

Yıllar önce İngiliz matematikçi Clive Humby, “Veri yeni petroldür” demişti. Günümüzün dijital ekonomisi, şirketlerin veri toplama, yönetim ve analize önemli ölçüde yatırım yapmasıyla birlikte verilerle besleniyor. Ancak kullanıcılar, işletmelerin operasyonlarını beslemek için kullandığı verilerden nadiren herhangi bir değer elde eder. Artık insanlar daha fazla farkındalıkla kendi oluşturdukları verilerinden para kazanmanın yollarını arıyorlar.

Mikro ödemelerle bunu gerçeğe dönüştürebiliriz. Örneğin, web siteleri kullanıcılara çevrimiçi etkinlikleri için ödeme yapabilir. Şirketler, akıllı elektrik sayaçları gibi nesnelerin interneti (IoT) cihazları tarafından üretilen veriler için sahiplerine ödeme yapabilir. Giyilebilir cihazlar gibi sağlık cihazları tarafından üretilen verilere bile uzanabilir.

Mikroödemeler Bitcoin Kabulünü Ölçeklendirebilir

Bu makalede bahsedilen mikro ödeme kullanım durumları deneysel olmakla birlikte, çok da uzak olmayan bir gelecekte kritik kitleye ulaşabilirler. Tabii ki, bitcoin fiyatının oynaklığı mikro ödemeleri engelleyebilir, ancak toplu kabulün fiyata istikrar getireceği tahmin ediliyor.

Daha da önemlisi, mikro ödemeler Bitcoin’in öldürücü uygulaması olabilir. Bitcoin etkin mikro ödemeler, birçok iş modeline uygulanabilir, küresel kabulü tetikler ve ağ etkilerini artırır.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.