Bitcoin İklim Krizini Çözmeye Nasıl Yardımcı Olacak?

Bitcoin İklim Krizini Çözmeye Nasıl Yardımcı Olacak?

bitcoinmagazine.com

5 saat

Okuma süresi: ~4 m


Bitcoin’in yükselişinden bu yana medya, enerji tüketimine dayanarak ona acımasızca saldırdı. Popüler bir argüman geliyorGardiyanlar, “Tek bir bitcoin işlemi, ortalama Amerikan hane halkının bir ayda tükettiği aynı miktarda gücü kullanır.” Columbia Üniversitesi, “Bir çalışma, Bitcoin’in küresel ısınmayı 2°C’nin üzerine çıkarabileceği konusunda uyardı.” Ve bir Haber Haftası Makale ayrıca, “Bitcoin madenciliği, 2020 yılına kadar dünyanın tüm enerjisini tüketme yolunda” diyor.

2020’yi geçtiğimizi ve bitcoin madenciliğinin tüm kaynaklarımızı tüketmediğini düşünürsek kendimize sormalıyız, Bitcoin’in enerji tüketimiyle ilgili bu yanlış anlatıya ne sebep oluyor? Özünde, Bitcoin’in enerjiyi nasıl kullandığı ve enerjinin nereden geldiği konusundaki yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor.

İlk olarak, Bitcoin’in mevcut finansal sistemimizden daha az verimli olduğu efsanesini çürütelim. forbes, “Tek bir bitcoin işlemi, kabaca 750.000 Visa kaydırma işlemine eşdeğerdir.” Bu ifadeyle ilgili sorun, aynı şeyi ölçmemesidir. Bunun ne kadar aldatıcı olduğunu görmek için, hadi buna daha fazla dalalım.

Mevcut fiat sistemimizde üç katman var. İlk katman, inanılmaz derecede verimli olan “yüksek perakende performansı” katmanıdır. Bu katman, kredi kartı ve elektronik işlemlerin gerçekleştiği yerdir. Ancak bu katman, daha az verimli olan “bankacılık ve fintech” katmanının üzerinde çalışır. Bu ikinci katman, bankalardan ve finansal teknoloji şirketlerinden oluşur. Paramızın güvenliğini sağlarlar, herkesin ne kadar parası olduğunu kaydederler ve yüksek perakende performans katmanındaki etkinliği yönetirler. Bu katman aynı zamanda inanılmaz derecede verimsiz olan “devlet düzenleyici” katmanı olan başka bir katmanın üzerinde de çalışır. Bu üçüncü katman, Federal Rezerv ve ordu gibi devlet kurumlarından oluşur. Doların değerini ve kullanımını dayatıyorlar, parayı naklediyorlar, parayı basıyorlar, doları tanıtmak için askeri çatışmalara giriyorlar ve çok daha fazlasını yapıyorlar.

Bu işlemler son derece enerji yoğundur ve üç katmanı da Bitcoin ile karşılaştırırken, Bitcoin’in daha enerji verimli olduğu açıktır.

Şu anda Bitcoin’in yalnızca iki katmanı vardır: Lightning Network ve temel katman. Lightning Network, itibari para sisteminin “yüksek perakende performansı” katmanı gibidir, ancak daha iyidir. Saniyede milyonlarca elektronik işlemi, Visa’dan çok daha fazla, ucuz ve verimli bir şekilde halledebilir. Ve temel katmandaki blok zinciri, fiat sisteminin son iki katmanı gibidir.Lightning Network üzerinde gerçekleşen tüm işlemleri sonuçlandırır, Bitcoin’e güvenlik sağlar ve her bir adresin ne kadar bitcoin olduğunu kaydeder. Blockchain’in merkezi olmayan yapısı nedeniyle, Bitcoin’in onu yönetmek için hükümet veya banka gibi merkezi bir kuruma ihtiyacı yoktur.

Blok zinciri bir devlet aygıtına ihtiyaç duymadığından, daha az katmana sahip olduğundan ve dünyanın en verimli ödeme sistemi olan Lightning Network’e sahip olduğundan mı? Kulağa daha verimli gelen nedir? Mevcut itibari para sistemimiz mi yoksa bitcoin mi?

Bitcoin madenciliği için gereken enerjinin nereden geldiğini ele alalım.

Bitcoin madenciliğindeki kar marjları inanılmaz derecede zayıf. Madenciler kilovat başına yalnızca 0,02-0,05 dolar ödeyebilirler, bu nedenle makineleri için ucuz enerji kaynakları bulmaları gerekir. Bu kaynaklar, büyük şehirlerden uzakta, dünyanın uzak bölgelerinde olma eğilimindedir ve genellikle rüzgar, güneş, jeotermal veya hidroelektrik enerji kullanır. Bu kaynaklar ucuz enerji üretiyor çünkü enerjinin çoğu boşa gidiyor. Yani madenciler bu santrallerin yanına dükkân kurduklarında kimseden enerji çalmıyorlar. Ayrıca, muhtemelen zaten fark ettiğiniz gibi, listelenen enerji kaynaklarının çoğu yeşildir.

Bitcoin’in enerji kullanımının dörtte üçü yeşildir ve bu onu en yenilenebilir enerjiye dayalı endüstrilerden biri yapar. Bu nedenle, bitcoin madenciliği aslında yeşil enerji endüstrisinin büyümesini teşvik ediyor ve uzun vadede karbon emisyonlarını düşürmeye yardımcı oluyor.

Medyanın bitcoin ve enerji kullanımı hakkında yaydığı iddialar tamamen bağlam dışında tutuluyor. Bitcoin ağının mevcut finansal sistemimize kıyasla ne kadar verimli olduğunu fark ettiğinizde, enerji kullanımıyla ilgili endişelerimiz tamamen yersizdir. Blok zinciri ve Lightning Network, şaşırtıcı derecede verimli bir sistem oluşturmak için birlikte çalışır ve Bitcoin’in yeşil enerji kullanımı, yenilenebilir enerji endüstrisinin büyümesini teşvik eder. Sonuç olarak, Bitcoin çevre için net bir faydadır.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.