Bitcoin (BTC) 30 Bin Doları Geri Aldı, Ama Henüz Kutlamıyor

Bitcoin (BTC) 30 Bin Doları Geri Aldı, Ama Henüz Kutlamıyor

coinape.com

6 saat

Okuma süresi: ~2 m


Bitcoin (BTC), son çöküşünden sonra bir dip bulmuş gibi görünen Cuma günü kripto pazarında daha geniş bir toparlanmaya öncülük etti.

BTC, Perşembe günü 26.000 dolara kadar düştükten sonra 30.000 doları yeniden alarak yüzde 14,3 artışla işlem görüyor. Token, ABD Merkez Bankası’nın Mayıs ayının başlarında faiz oranlarını artırmasından bu yana düşüşte.

Ancak bu, BTC’deki herhangi bir kısa vadeli toparlanmanın bir tuz tanesi ile alınmasının tam olarak nedenidir. Yüksek piyasa oynaklığı, BTC’yi ve emsallerini her iki yönde de büyük dalgalanmalara eğilimli hale getirebilir ve muhtemelen takip etmesi gereken bir kapitülasyon olabilir.

Veriler, kripto piyasası duyarlılığının hala “aşırı korku” ile zayıfladığını gösteriyor.

BTC çöküşünün arkasındaki faktörler hala oyunda

BTC’nin son düşüşü, yükselen enflasyon korkusu ve Fed’in faiz oranı artışları olmak üzere iki ana faktörden kaynaklandı. Bu faktörlerin her ikisi de pazar için hala geçerli.

Bu haftanın başlarındaki ABD TÜFE verileri, enflasyonun soğumasının çok daha uzun süreceğini gösterdi ve bu da ekonomi için kötü bir işaret. Yüksek fiyatları düzeltmek için, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi ve piyasadaki likiditeyi daha da azaltması muhtemeldir.

BTC’nin son iki yıldaki rallisinin çoğunun kolay para politikası tarafından yönlendirildiği göz önüne alındığında, ortamdaki bir değişiklik tokene akışları büyük ölçüde değiştirebilir.

BTC’nin Fed’in sıkılaştırma korkusuyla son çöküşü, 2021’e kadar elde ettiği tüm kazanımları sildiğini bile gördü – muhtemelen yakın tarihinin en iyi yıllarından biri.

Piyasa duyarlılığı rekor düşük seviyelere yakın

Bugünkü BTC toparlanmasına rağmen, kripto piyasası hissi o gün için rekor seviyelere yakın düştü. Yatırımcılar Terra kazasından sonra hala tedirginken, herhangi bir kötü haberin başka bir banka kaçışını tetiklemesi muhtemel.

Aşırı piyasa çöküşlerini genellikle daha fazla düşmeden önce “ölü kedi sıçraması” olarak adlandırılan kısa bir yükseliş izler. Böyle bir fenomen, BTC’nin yakından takip ettiği bir alan olan borsalarda gözlemlenir.

Yine de, jetonun ölü kedi sıçraması, şimdilik daha da yükseldiğini görebilir. CNBC’den alınan verilere göre, ABD hisse senedi vadeli işlemleri %0,8 ile %1,5 arasında yükseldi. Asya hisse senetleri de son zamanlardaki kayıpların ardından toparlandı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.