BIS: Dünya Çapında 10 Merkez Bankasından 9’u Dijital Para Birimlerini Keşfediyor — Kripto Pazarı Tarafından Yönlendiriliyor

BIS: Dünya Çapında 10 Merkez Bankasından 9’u Dijital Para Birimlerini Keşfediyor — Kripto Pazarı Tarafından Yönlendiriliyor

haberler.bitcoin.com

4 saat

Okuma süresi: ~2 m


Bank of International Settlements (BIS) tarafından yapılan son ankete göre, küresel olarak 10 merkez bankasından dokuzu merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) araştırıyor. Ayrıca, “stabilcoin’lerin ve diğer kripto para birimlerinin ortaya çıkması, CBDC’ler üzerindeki çalışmaları hızlandırdı.”

BIS Merkez Bankası Dijital Para Birimi Anketi

Bank of International Settlements (BIS) geçen hafta “İvme kazanmak — Merkez bankası dijital para birimlerine ilişkin 2021 BIS anketinin sonuçları” başlıklı bir rapor yayınladı. Rapor, bankanın kıdemli ekonomisti Anneke Kosse ve finansal piyasa analisti Ilaria Mattei tarafından kaleme alındı.

BIS CBDC anketi, 2021 sonbaharında 81 merkez bankasının katılımıyla gerçekleştirildi. Rapor şunları anlatıyor:

10 merkez bankasından dokuzu merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) araştırıyor ve yarısından fazlası şu anda bunları geliştiriyor veya somut deneyler yürütüyor. Özellikle perakende CBDC’ler üzerindeki çalışmalar daha ileri aşamalara taşınmıştır.

Yazarlar, hem Covid-19 pandemisinin hem de “stabilcoin’lerin ve diğer kripto para birimlerinin ortaya çıkmasının CBDC’ler üzerindeki çalışmaları hızlandırdığını” açıkladı. Bu, özellikle “merkez bankalarının CBDC katılımları için bir motivasyon olarak finansal istikrarın öneminin arttığını söylediği gelişmiş ekonomiler” için geçerlidir.

Raporda, “2021 yılının kripto varlıklar ve stabil coin piyasasının güçlü büyümesi ile karakterize edildiğine” dikkat çekilerek, “Ortalama olarak, ankete katılan 10 merkez bankasından neredeyse altısı, bu büyümenin CBDC’ler üzerindeki çalışmalarını hızlandırdığını söyledi.” Yazarlar devam etti:

Bu aynı zamanda merkez bankaları arasında kripto varlıkların ve sabit paraların etkilerini izlemek ve finansal sistem üzerindeki risklerini kontrol altına almak için düzenleyici yaklaşımları koordine etmek için işbirliğini teşvik etti.

Buna ek olarak, birçok merkez bankası sınır ötesi ödeme verimliliğini artırmak için toptan CBDC’ler üzerinde çalıştıklarını ortaya koyarken, üçte ikiden fazlası “kısa veya orta vadede” perakende CBDC çıkaracaklarını söyledi.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.