Binance, Türkiye’deki sahte reklam panosu reklamlarına karşı yasal işlem başlattı

Binance, Türkiye’deki sahte reklam panosu reklamlarına karşı yasal işlem başlattı

cointelegraph.com

5 saat

Okuma süresi: ~3 m


Kripto borsası Binance’in Türkiye kolu Binance TR, bölgedeki yatırımcıları, sahte Binance markalı reklam panoları ve istifleme yoluyla kripto yatırımcılarını hedef alan devam eden bir dolandırıcılık girişimi konusunda uyardı.

Benzerweb’den alınan verilerle kanıtlandığı gibi, Türkiye, Binance’in birincil platformuna bir masaüstü tarayıcısı aracılığıyla gelen toplam trafiğin %7’sinden fazlasını oluşturan çok sayıda kripto yatırımcısına ev sahipliği yapmaktadır. Binance’in ülkedeki popülaritesinden yararlanmaya çalışan Türkiye’deki dolandırıcıların, sahte Binance temalı fırsatların reklamını yapmak için çok sayıda reklam panosu kiraladığı tespit edildi.

Bir şansın Türkiye’nin gerçek görünümünde, benzer reklam panoları göze çarpmaktadır.

Alttaki görselin #Binance ile yoktur❗️

Dolandırıcılık faaliyeti içinde bulunduğumuz ölçüde belli olan kişiler hakkında gerekli bilgiler alınmıştır.#SAFU pic.twitter.com/znvJDLRP7

— Binance Türkiye (@Binance_Turkish) 8 Mayıs 2022

Binance Türkiye tarafından yayınlanan son uyarıda, reklam panosunda Changpeng Zhao tarafından kurulan orijinal Binance ile hiçbir bağlantısı olmayan “Binance Tourist exchange” reklamı gösteriliyor. Reklam ayrıca, çevrildiğinde potansiyel kurbanları dolandırıcılara bağlayabilen telefon numaralarını da içeriyor. Uyarının kaba bir çevirisi şöyledir:

“Bir süredir Türkiye’nin farklı bölgelerinde aşağıdaki görsele benzer reklam panoları dikkat çekiyor. […and] #Binance ile ilgisi yok!”

Reklam panolarını kiralamaktan ve kripto yatırımcılarını hedef alan sahte reklamlar yayınlamaktan sorumlu kişileri takip etme kolaylığı göz önüne alındığında, Binance saldırıya geçme ve “dolandırıcılık faaliyetlerine açıkça karışan” kişilere karşı gerekli yasal işlemleri yapma niyetini ortaya koydu.

Sahte iletişim numaralarıyla iletişime geçen dikkatsiz yatırımcılar genellikle Binance kılığında dolandırıcı tarafından karşılanır. Nihai hedefi kripto varlıkları biçiminde para çalmak olan dolandırıcıların, yatırımcıları yeni hesaplar oluşturmaya veya mevcut tohum ifadelerini paylaşmaya yönlendirdiği tespit edildi.

Daha geçen ay, 15 Nisan’da Binance, hizmeti dünya çapında genişletmeye hazırlanırken Türkiye’deki ilk 7/24 müşteri hizmetleri merkezini başlattı. Cointelegraph’ın daha önce bildirdiği gibi, Binance, dolandırıcılık vakalarını gerçekleşmeden önce proaktif olarak azaltmak için birincil hedefi olan Türkiye’de müşteri desteği kurdu.

Bu tür dolandırıcılarla temas halinde olduğundan şüphelenen yatırımcıların, web sitesi veya mobil uygulama dahil olmak üzere resmi kanallar aracılığıyla Binance’in resmi müşteri desteği ile iletişime geçmeleri tavsiye edilir.

İlişkili: Coinbase, kripto borsası BtcTurk’u 3.2 milyar dolarlık anlaşmayla satın almayı planlıyor: Rapor

Türk yatırımcılar arasında kriptoya olan yoğun ilgi nedeniyle, popüler kripto borsası Coinbase’in, yerel kripto borsası BtcTurk’u 3.2 milyar dolara satın alarak bölgedeki ayak izini artırmayı planladığı bildirildi.

Cointelegraph’ın konuyla ilgili raporu, her iki kripto borsasının da zaten bir ön sözleşme imzaladığını ortaya koyuyor. Ancak, anlaşmayla ilgili resmi bir onay hala bekleniyor.

Devam eden küresel genişleme hamlesini desteklemek için Coinbase, Türkiye’de “büyük düzenleyici/politika çabalarını desteklemede kilit rol oynayabilecek ve ardından Coinbase’in yürürlükteki yerel düzenleyici gerekliliklerle tam uyumlu çalışmasını sağlamada kilit rol oynayabilecek bir ülke müdürü için Türkiye’de bir iş ilanı yayınladı. ”


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.