Baş stratejist, hükümetleri ‘fiili’ Bitcoin yasağını uygulamayı planladığı konusunda uyardı

Baş stratejist, hükümetleri ‘fiili’ Bitcoin yasağını uygulamayı planladığı konusunda uyardı

finbold.com

1 saat

Okuma süresi: ~3 m


5 milyar dolarlık kripto varlık yönetimi şirketi CoinShares’in baş strateji sorumlusu Meltem Demirors, hükümetlerin çalışma kanıtı konseptine saldırarak sessizce Bitcoin’i yasaklamaya doğru ilerlediğini belirtti.

Crypto Bahamalar konferansındaki bir panelde konuşan Demirors, politikacıların küresel olarak Bitcoin’i enerji tüketimi nedeniyle yasaklamak istediğini, ancak gerçekte varlığın merkezi olmayan doğası tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Madenciliğe saldırmanın, Bitcoin’in oluşturduğu tehdidin üstesinden gelmenin neredeyse kesin bir yolu olduğuna inanıyor ve iş kanıtının başarılı bir şekilde yasaklanması, büyük olasılıkla kripto pazarının genel olarak ezilmesiyle sonuçlanacak.

Demirörs ayrıca, sıkı düzenlemelerin, hisse ispatına odaklanılmasına rağmen kolayca enerji verimli hisse ispatına geçebileceği konusunda uyardı.

“Dünyada gördüğümüz, beni gerçekten ilgilendiren şey, iş kanıtına ve özellikle bitcoin’in enerji kullanımına yönelik saldırıyı, bunu söylemeden bitcoin üzerinde fiili bir yasak uygulamanın bir yolu olarak kullanmaktır. <…> Likidite havuzu olarak Bitcoin ve Bitcoin ve nihai likidite kaynağı olarak Bitcoin olmadan, bunların hiçbiri olmaz. Bu yüzden inanılmaz derecede kısa görüşlü olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bitcoin 35.000 Doların altına düştü

Uyarısı Bitcoin’den önce ortaya çıktı ve genel kripto piyasası, 35.000 doların altında işlem gören büyük bir fiyat düzeltmesi yaşadı. Finbold tarafından bildirildiği üzere, 8 Mayıs’ta Bitcoin, neredeyse 10 aylık düşük bir fiyat seviyesinde 34.600 dolardan işlem gördü.

Bununla birlikte, stratejist, varlığın güçlü bir topluluğa sahip olması ve ademi merkeziyetçiliğin yapılması gereken doğru şey olduğu için Bitcoin üzerindeki yasak girişiminin gerçekleşmeyeceğine dair güvenini dile getirdi.

Panel sırasında konuşan Lightning Labs’in kurucu ortağı ve CEO’su Elizabeth Stark, Bitcoin’e yönelik saldırıların merkezi olmayan doğasından kaynaklandığını da yineledi.

PoW yasalarını yürürlüğe koyan milletvekilleri

Uyarı, yüksek enerji tüketimi nedeniyle iş kanıtı protokollerini yasaklama olasılığı bulunan yasalar üzerinde daha fazla yargı alanı çalıştığında gelir. Örneğin, New York Meclisi’ndeki milletvekilleri, eyaletteki iş kanıtı kripto madenciliği işletmelerini etkileyen belirli alanlarda iki yıllık bir gecikme uygulayacak bir yasa tasarısını onayladı.

Tasarıya göre, yetkililerin ilerlemeden önce kapsamlı bir çalışma yürütmesi gerekiyor. Bununla birlikte, yasa tasarısı, bildirildiğine göre Senato Çevre Koruma Komitesi’nin mevcut yasama döneminin son toplantısında yasayı ele almamayı tercih etmesiyle bir aksilik yaşadı.

Finbold tarafından bildirildiği üzere başka bir yerde, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA), iş kanıtı (PoW) tarafından desteklenen varlıklar için kripto para madenciliği için bir Avrupa Birliği yasağı için bastırıyordu. Ancak AB parlamentosu, PoW mekanizmalarının yasaklanmasına karşı oy kullandı.

Bitcoin kitlesel benimsenmeye doğru ilerliyor olsa da, varlık enerji tüketimiyle ilgili endişeler nedeniyle geride kaldı. Özellikle, ikinci sıradaki dijital para birimi olan Ethereum, hisse kanıtı protokolüne doğru kayıyor ve Bitcoin’in de aynı şeyi yapması için çağrılar var.

Bu doğrultuda, çevre örgütü Greenpeace, Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen ile birlikte Bitcoin’i PoS’a doğru hareket etmeye zorlayan bir lobi kampanyası başlattı.

Çoğu lobici, Bitcoin’in enerji tüketimiyle ilgili yaygın mitleri açığa çıkarmaya çalışıyor. Enerji endişelerine rağmen, son veriler Bitcoin’in çevre üzerindeki etkisinin bildirildiği kadar zararlı olmayabileceğini gösteriyor.

Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından hazırlanan bir rapor, 2022 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin’in elektrik kullanımının bir yıl önceki aynı döneme göre yaklaşık %25 oranında azaldığını ortaya koydu. Aynı zamanda madenciler, Bitcoin’in karbon ayak izini azaltmak için yenilenebilir enerjiden giderek daha fazla yararlanıyorlar.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.