Baidu, XiRang Platformunun Meta Evrenin Sağlayıcı Olmasını İstiyor

Baidu, XiRang Platformunun Meta Evrenin Sağlayıcı Olmasını İstiyor

www.forbes.com

5 saat

Okuma süresi: ~8 m


ÇİN İNTERNET TEKNOLOJİSİ

Bin kişinin metaverse hakkında bin farklı fikri var. Ancak çoğu teknoloji uzmanı, meta verinin internetin bir sonraki bölümü olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte, bu “bölümler” hakkında düşünmenin birçok farklı yolu olduğundan, bu tür fikir birliği kısa sürer.

Bir kamp, ​​etkileşim yöntemine odaklanır. Birinci bölüm, metin okuma ve resimleri görüntülemenin internetidir. İkinci bölüm, videoları tüketmenin ve çeşitli uygulamaları kullanmanın mobil internetidir. Üçüncü bölüm, gerçek zamanlı, üç boyutlu, tamamen sürükleyici bir internet deneyimi olan meta veri deposudur.

Başka bir kamp, ​​değer dağılımı fikrine odaklanıyor ve blok zincir teknolojisine dayanıyor. Birinci ve ikinci bölümlerin ikisi de merkezileştirilmiştir bilgi internetiWeb 3.0 olarak adlandırılan üçüncü bölüm, merkezi olmayan değer interneti.

Birinci bölüm, salt okunur web portalları ve kişisel web siteleridir ve bu nedenle yarı merkezidir. İkinci bölüm okuma ve yazmadır (blogları ve sosyal medyayı düşünün) ve çoğunlukla büyük teknoloji platformları tarafından merkezileştirilir. Web 3.0, blok zincirinin büyüsü ile kolaylaştırılan, verilerin kullanıcılara ait olduğu yerlerde okunur, yazılır ve sahip olunur.

Çinli arama motoru devi Baidu Inc. için tüm bu farklı fikirler memnuniyetle karşılanıyor ve barındırılıyor. Daha önce hakkında yazdığım kendi metaverse vizyonları için baskı yapan Meta ve ByteDance gibi diğer teknoloji liderlerinin aksine, Baidu teknoloji yolunda agnostiktir.

Ma Jie, “Canlı bir metaverse oluşturmak için gerekli olan API (Uygulama Programlama Arayüzü) ve SDK’da (Yazılım Geliştirme Kiti) teknolojik yetenekler sağlayabiliriz, böylece herkes ilerleyebilir ve bu temel görevleri yapmak için enerji harcamak zorunda kalmaz.” XiRang adlı firmanın metaverse projesine de başkanlık eden Baidu başkan yardımcısı, yakın tarihli bir röportajda bana söyledi. “Bizim tavrımız çok açık.”

baidu-majie-xirang

Ma, Baidu’nun XiRang projesiyle ilgili temel bir kafa karışıklığına açıklık getirdi. Geçen Aralık ayında, Pekin merkezli şirket, AI Geliştirici Konferansını XiRang platformunda Baidu tarafından oluşturulan Creator City adlı fütüristik bir sanal dünyada gerçekleştirdi.

Pek çok medya raporu, Creator City ile yanlışlıkla mobil uygulama olarak tanımlanan XiRang’ı eşit tuttu.Aslında XiRang, Baidu’nun metaverse gelişimini desteklemek için geliştirdiği görünmez bir teknolojik yetenekler ağıdır. Creator City, Baidu’nun XiRang platformunu XiRang’ın neler yapabileceğini göstermek için inşa etmek için kullandığı bir vitrindir.

XiRang’ı bir SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) sağlayıcısı olarak düşünün, ancak meta veri deposu için. Geliştiriciler ve içerik oluşturucular, ister yeni bir metaverse oyunu oluşturmak isteyen bir metaverse oyun şirketi, isterse ürününü geliştirmeyi umut eden bir metaverse sosyal ağ uygulaması olsun, metaverse projelerine yardımcı olmak için bu yetenekleri lisanslayabilir veya satın alabilir.

XiRang, metaverse için Baidu Brain’den yapay zekaya benzer. Firmanın açık AI platformu olan Baidu Brain, geliştiriciler için yüzlerce temel AI yeteneği ve yüz binlerce model sunuyor. Benzer şekilde XiRang, metaverse oluşturucular için kolaylaştırıcı olmak istiyor.

Baidu bu oldukça rahat yaklaşımla nasıl para kazanmayı planlıyor? Şirket esasen zor ve belki de yeterince takdir edilmeyen işi yapıyor. Üstelik Çin’in teknoloji pazarındaki SaaS yolu, bir dizi kendine özgü nedenden dolayı herkesin bildiği gibi zorlu.

Ma’nın cevabı, makul kârların yeterince iyi olduğudur. Ne de olsa, meta veri deposunun oluşturma gecikmesinden, bulut oluşturmadan, ağırlık ve baş dönmesi gibi sanal gerçeklik başlığı sorunlarından, tek bir sanal ortamda barındırılan avatar sayısıyla ilgili sınırlamalardan ve daha birçok teknik zorluğun çözülmesi uzun zaman gerektirir. .

Erken, kapsamlı (teknolojik yetenekler açısından) ve sabırlı olmak Baidu’ya yardımcı olabilir. Açgözlü olmamak başka bir artı. Ancak Baidu’nun metaverse stratejisinin sonunda işe yarayıp yaramayacağı herkesin tahminidir. En azından, Çin arama motoru metaverse stratejisinde benzersizdir.

Aşağıda, konuşmamızın düzenlenmiş bir Soru-Cevap kısmı bulunmaktadır.

Nina Xiang: Baidu metaverse stratejisini nasıl formüle etti?

Ma Jie: Baidu’nun sanal gerçeklik ekibi 2016’dan beri VR üzerinde çalışıyor. Covid pandemisinin başlangıcında, büyük ölçekli sanal etkinlikleri potansiyel olarak kolaylaştırmak için VR teknolojimizi kullanmanın faydalı olacağını düşündük. XiRang projesine 2020’de başladık ve o zamanlar buna meta veri deposu denmiyordu.

Ben şahsen meta verinin Web 3.0’ın umutlu bir adayı olabileceğini hissediyorum. Onu tanımlamak için hangi isimleri kullandığımızın gerçekten önemi yok. Bilgisayar etkileşimlerinin evrimini görebiliriz ve kullanıcı etkileşimi ve sürükleyici deneyimlerin bir sonraki yeniliğinde açıkça büyük fırsatlar vardır.

XiRang ne yapmaya çalışıyor?

Meta veri deposunun altyapısıdır. Yirmi yıl önce, bir web sitesi kurmak istiyorsanız, nasıl sunucu satın alacağınızı, yazılım yığınları gibi şeyleri nasıl kuracağınızı vb. öğrenmeniz gerekiyordu. Bunları hazırlamak aylar alabilirdi.

Ancak şimdi, bir kişinin çok hızlı bir şekilde web sitesi kurmasını sağlamak için birçok kullanıma hazır hizmet, içerik ve şablon var. XiRang aynı şeyi yapmak istiyor: başkalarının meta veri deposunu oluşturmasını kolaylaştırmak için bu temel teknolojik yetenekleri sağlamak.

Roblox’un yaptığı gibi mi demek istiyorsun?

Tam olarak değil. Meta veri deposu için Amazon Web Servisleri (AWS) gibi olmak istiyoruz. Günümüzün bilgi işlem ekosisteminin altyapı katmanına daha yakındır.

XiRang görünmez bir platformdur. Geçen yıl Geliştirici Konferansımızı düzenlediğimiz sanal bir dünya olan Creator City, gerçekten sadece XiRang’ın yeteneklerinin bir vitrini.

Geliştiricilere, kendi sanal dünyalarını oluşturmak için XiRang’ın araçlarını, yazılımlarını ve diğer yeteneklerini kullanabileceklerini göstermek istedik. Yeteneklerimiz avatar, hareketler ve etkileşimler, doğal diller, multimedya ekranı ve daha fazlasını içerir. Sektörü ileriye taşımak için bulut oluşturma gibi başka yetenekler oluşturacağız.

Yani Meta’nın yaptığına benziyor mu? Meta da bunlardan çok yapıyor.

Konumlandırmamız altyapı katmanına biraz daha yakın olabilir. Örneğin Meta, farklı amaçlar için Horizon ürün grupları oluşturuyor. Ama bizim için bir Yaratıcı Şehir yeterli. Bu ekosistemi zenginleştirmek için diğer ortakların kendi meta veri tabanlarını oluşturmalarını istiyoruz. Ne de olsa sanal dünyalar inşa etmek bizim temel yetkinliğimiz değil.

XiRang, meta veri deposu için AWS olmak istiyorsa, bu, XiRang özelliklerini kullanan iş ortaklarının Baidu Cloud’u kullanması gerekeceği anlamına mı geliyor?

Açık bir tavrımız var. XiRang, meta veri tabanının etkinleştiricisidir ve insanlardan Baidu Cloud’a bağlanmalarını istemeyeceğiz. Ancak, buluttan yukarıya ve AI yeteneklerimiz de dahil olmak üzere, tüm bu daha fazla altyapı türü yetenek ve hizmeti sağlayacağız. Ayrıca ortaklarımızın birlikte çalışabilirlik ve bağlantılılık elde etmelerine yardımcı olmak istiyoruz.

Yani Facebook gibi merkezi bir platform olmayacak mı?

Numara.

O halde nasıl para kazanmayı planlıyorsunuz?

Tek bir yerde makul karlar elde etmemizde sorun yok. İnternet çağındaki bir iş modeli, küçük ve orta ölçekli geliştiricileri desteklemek, daha sonra büyüdüklerinde ve para kazanmaya başladıklarında pastadan pay almayı ummaktır. Ancak daha fazla yeteneğe sahip daha büyük şirketler için, iş modeline geçiş modeli belki de daha çekici.

Makul getiriler elde etmek için lisans yetkileri, teknolojik işbirliği sağlayabilir veya ortak yatırımlar yapabiliriz. Farklı yöntemler kullanabilir ve esnek olabiliriz. Ancak, küçük ve orta ölçekli geliştiricileri şimdi desteklemek için önceki modeli düşünmek için henüz çok erken olabilir.

Bir SaaS iş modeli gibi mi geliyor?

Evet, ancak bu tamamen bir Saas işi değil. SaaS, hafif bir iş modelidir. Ancak, daha fazla kontrole sahip olabilmeleri için özelleştirilmiş bir kurulum istiyorsa, bu daha kapsamlı çözümü sunmaktan mutluluk duyarız.

XiRang’ın Yaratıcı Şehri geçen yıl çok fazla ilgi görmeyeli uzun zaman oldu. Son zamanlarda platformda herhangi bir güncelleme var mı?

Geçen Aralık ayında Creator City’deki Geliştirici Konferansımız sırasında toplantıya aynı anda 100.000 kişi katıldı.

Aslında bu konuya açıklık getirmek istiyorum. ABD’deki çoğu sanal dünya, tek bir sanal ortamda yalnızca 100’ün altında avatar barındırabilir. Bu 100.000 kişi için büyük bir boşluk. Anladığım kadarıyla Creator City’deki konferans merkezinde oturan bu 100.000 kişinin çoğu, etraflarındakilerle etkileşim kuramadı.

Evet, demek istediğimiz, 100.000 kişiyi tek bir sunucu setinde ağırlayabiliyor olmamızdı. Tüm bu 100.000 kişinin oyun bağlamında aynı sunucuda olduğunu düşünebilirsiniz.

İnsanlar günümüzde oyun oynarken genellikle bir sunucu seçmeleri gerekiyor. Farklı sunuculardaki insanlar birbirleriyle etkileşim kuramadı. Yaptığımız şey, bu 100.000 kişinin “aynı sunucuda” olmasıydı (yine de bir dizi sunucuda barındırılmaları gerekmesine rağmen), böylece birbirleriyle etkileşime girebilsinler. Bunu yapmak için kendi çerçevemizi tasarladık.

Çin’in veri gizliliği ve güvenliği yasalarının yanı sıra daha katı bir düzenleyici ortam meta veriyi nasıl etkileyecek?

Burada da değer sağlıyoruz. Sonunda uluslararası bir operasyon olacağız ve veri uyum çalışmalarını farklı yargı alanlarında yapmamız gerekiyor. Farklı ülkelerdeki yasa ve yönetmeliklerdeki farklılıklara rağmen, ortak noktalar da vardır.

Bir teknoloji sağlayıcısı olarak biz de bu uyum çalışmasına yardımcı olabiliriz. Bu tür bir çalışma, birçok içerik oluşturucu için bir yük olabilir. Ancak farklı ülkelerde genişledikçe bu alandaki uzmanlığımızı öğrenebilir ve geliştirebiliriz.

Yurtdışı açılım hakkında paylaşabileceğiniz bir şey var mı?

Yakın zamanda, XiRang platformumuzu kullanarak YuanBang adlı sanal bir şehir inşa etmek için Meta Media ile ortak bir şirket kurduk. Sanal evrenlerini XiRang’a dayalı olarak inşa eden Blue Focus, yurt dışına da genişliyor. Onlarla da bu konuda görüşüyoruz.

Birkaç ülkenin turizm büroları ve ekonomik kalkınma büroları ile de görüştük ve onların turizm manzaralarını ve kültürlerini meta veri deposu aracılığıyla Çinli tüketicilere getirip getiremeyeceğimizi görmek için görüştük.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.