Avrupa Birliği DeFi Denetimi Pilot Projesi Planlıyor

Avrupa Birliği DeFi Denetimi Pilot Projesi Planlıyor

Blockworks.com

8 saat

Okuma süresi: ~3 m


Avrupa Birliği, ilk kez DeFi kurallarını izliyor.

GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) aracılığıyla veri koruma mevzuatının geliştirilmesinde öncü olan Avrupa Komisyonu, merkezi olmayan bir finansal dünyayı şekillendirebilecek kuralların ön saflarında yer almayı da amaçlamaktadır.

Yakın tarihli bir raporda, AB’nin yürütme kolu, DeFi’nin (merkezi olmayan finans) denetiminin, şu anda esas olarak düzenlenmemiş olan bir pilot uygulama aracılığıyla test edeceğini açıkladı.

“AB finansal hizmetler düzenleyici çerçevesini bir [decentralized] çevrenin yeniden düşünülmesi gerekecek” diyor raporda. “Kamu blokajlarındaki doğal veri şeffaflığından yararlanmak” için bu yıl “gömülü denetim” konulu bir pilot proje başlatılacak.

Sonuç, denetçilerin “blok zinciri işlem verilerini okuyarak düzenleyici çerçeveye uygunluğu otomatik olarak izlediği”, teknoloji ağırlıklı bir çözümdür. Bu şekilde, şu anda finansal sistemde olduğu gibi, piyasa katılımcılarının “aktif olarak veri toplamasına, doğrulamasına ve denetleyici makamlara iletmesine” gerek yoktur.

Avrupalı ​​düzenleyiciler yeniliği bir fırsat olarak görse de, yöneticiler DeFi’deki “yürütme ve operasyonel” tehlikeler dahil “birçok riski” de kabul ediyor.

Raporda, “Davranış riskleri, herhangi bir düzenlemenin yokluğunda ortaya çıkıyor ve DeFi’nin yarı-anonim doğasıyla daha da artıyor, oysa operasyonel riskler, yazılımın oynadığı hayati rol nedeniyle ortaya çıkıyor” diyor.

Ayrıca, “istikrarlı kripto paraların oynadığı önemli rol ışığında” DeFi ekosisteminin hızlı büyümesinden kaynaklanan gelecekteki finansal istikrar sorunları da var.

Bu arada ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü bir Senato oturumunda stabilcoinler hakkında bir uyarı daha gönderdi.

Bununla birlikte, Avrupa Komisyonu personeli, özellikle sınır ötesi ödeme anlaşmaları söz konusu olduğunda, DeFi’nin TradFi’ye kıyasla “finansal hizmetlerin güvenliğini, verimliliğini, şeffaflığını, erişilebilirliğini, açıklığını ve birlikte çalışabilirliğini potansiyel olarak artırabileceğinin” altını çiziyor.

Düzenleyiciler, DeFi’ye çok ağır bir düzenleyici el uygulayarak “yeniliği kısıtlama” riski olduğunu söyledi.

Bürokratlar, “kuruluş temelli” yerine “faaliyet temelli düzenlemeye” yöneliyor ve odak noktasının akıllı sözleşmelerin kuralları ve özellikleri üzerinde olması gerektiğini savunuyorlar.

Presight Capital’in kripto girişimi danışmanı Patrick Hansen, “Uzun vadede, düzenleyici kurumların halka açık blok zinciri verilerini okuyarak uyumluluğu otomatik olarak izleme yeteneği, piyasa katılımcılarının aktif olarak veri toplama, doğrulama ve denetleme makamlarına iletme ihtiyacını büyük ölçüde azaltabilir” dedi.

9/ Uzun vadede, düzenleyici kurumların halka açık blok zinciri verilerini okuyarak uyumluluğu otomatik olarak izleme yeteneği, piyasa katılımcılarının aktif olarak veri toplaması, doğrulaması ve denetleyici makamlara iletmesi ihtiyacını büyük ölçüde azaltabilir.

– Patrick Hansen (@paddi_hansen) 2 Mayıs 2022

DeFi, açık kaynaklı yazılım tarafından desteklenen blok zincir teknolojisini kullanan merkezi olmayan bir dijital platform aracılığıyla bir otonom finansal aracılık biçimidir. Kilitli toplam değeri hala geleneksel finansın küçük bir dilimini temsil ediyor. 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.