Aşırı Korku Odaklandı: Bitcoin Satın Alma Zamanı mı?

Aşırı Korku Odaklandı: Bitcoin Satın Alma Zamanı mı?

www.newsbtc.com

4 saat

Okuma süresi: ~3 m


Veriler, fiyatın geçen hafta düşmesiyle Bitcoin piyasasının tekrar aşırı korku durumuna düştüğünü gösteriyor.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, Piyasanın Son Derece Korkunç Olduğunu Söylüyor

Arcane Research’ün en son haftalık raporuna göre, BTC piyasasına aşırı korku geri döndü ve şimdi satın alma zamanının geldiğini gösteriyor.

“Korku ve açgözlülük endeksi” bize Bitcoin piyasasındaki yatırımcılar arasındaki genel hissiyat hakkında bilgi veren bir göstergedir.

Endeks, duyguyu temsil etmek için birden yüze kadar değişen sayısal bir ölçek kullanır. “50” noktasının üzerindeki tüm değerler açgözlülüğü ifade ederken, sınırın altındaki değerler şu anda piyasanın korkulu olduğunu ima ediyor.

75’in üzerindeki ve 25’in altındaki aralığın sonuna doğru değerler, sırasıyla aşırı açgözlülük ve aşırı korku duygularını gösterir.

Tarihsel olarak, dipler aşırı korku dönemlerinde oluşma eğilimindeyken, piyasa aşırı açgözlü olduğunda tepeler meydana geldi.

Bu nedenle, bazı yatırımcılar aşırı korku sırasında satın almanın ve aşırı açgözlülük sırasında satışın optimal olduğuna inanırlar.

İlgili Okuma | Bitcoin Uzun Vadeli Sahipleri Panik Ortasında Teslim Olmaya Başladı

“Karşıt yatırım”, bu fikri takip eden bir ticaret yöntemidir. Warren Buffet’ın ünlü sözü felsefeyi en iyi şekilde özetler:

Başkaları açgözlü olduğunda kork ve başkaları korktuğunda açgözlü ol.

Şimdi, geçen yıl Bitcoin korku ve açgözlülük endeksindeki eğilimi gösteren bir grafik:

Göstergenin değeri geçen hafta düşmüş gibi görünüyor | Kaynak: Arcane Research’ün Haftalık Güncellemesi – 18. Hafta 2022

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi artık 10 değerine sahip, bu da duyarlılığın aşırı açgözlülüğe düştüğünü gösteriyor.

Rapor, Mart 2020’deki COVID kazasından bu yana metriğin değerinin bundan daha kötü olmadığını belirtiyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, böyle bir duyarlılık genellikle satın alma fırsatlarını beraberinde getirir. Ancak yine de bu kesin bir satın alma sinyali değil.

İlgili Okuma | Merkür Gerilemede Bitcoin’de Bir Ruh Hali Değişimi Getirecek mi?

Endeks benzer bir değere en son bu yılın Ocak ayında ulaşmıştı. Ardından, duygu son derece korkulu hale geldikten ve Bitcoin %20’lik bir düşüş daha gözlemledikten iki hafta sonrasına kadar dip aslında oluşmadı.

Yani, eğer kesin değil şimdi satın alma zamanıdır. Ancak yine de, bu kadar derin bir aşırı duyarlılık korkusu, yatırımcıların yakın gelecekte oluşan dipleri aramaları için bir işaret olabilir.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %25 düşüşle 29,5 bin dolar civarında dalgalanıyor.

Görünüşe göre kripto fiyatı bugün keskin bir düşüş yaşadı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

Unsplash.com’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan çizelgeler, Arcane Research


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.