Arz dört günde 20 kat artarken milyarlarca Luna basıldı

Arz dört günde 20 kat artarken milyarlarca Luna basıldı

www.theblockcrypto.com

4 saat

Okuma süresi: ~4 m


Hızlı alma

  • Luna’nın arzı sadece dört günde 346 milyondan 7,1 milyara yükseldi.
  • Bu, 63 dolardan 0.10 doların altına düşen jetonun değerini büyük ölçüde azalttı.

Luna (LUNA) arzı, TerraUSD’nin (UST) ABD dolarına karşı sabit değerini kaybetmesinin etkisiyle son birkaç gün içinde 20 kattan fazla arttı.

Bu büyük arz artışı, Luna’nın son iki günde %99 düşen fiyatındaki düşüşü hızlandırdı. Ve Luna’nın fiyatı düşmeye devam ederse, arzı da artmaya devam edecek.

Bu neden oluyor?

Neler olduğunu anlamak için Luna ve UST arasındaki ilişkiyi bilmemiz gerekiyor.

Luna, UST’nin dolar ile sabitlenmesini sağlamasına yardımcı olmak için kullanılan jetondur. UST’nin fiyatı bir doların üzerine çıkarsa, 1 dolarlık Luna yakılabilir ve 1 UST karşılığında kullanılabilir; bu, bu yılın başlarındaki destansı ralli sırasında Luna’nın fiyatını yükseltmeye yardımcı olan bir faktördür. Yine de bir karşı ağırlık var: UST’nin fiyatı sabit değere düşerse, tüccarlar 1 UST’yi 1 $ değerinde Luna ile değiştirebilirler.

Şu anda, UST değeri, sabit fiyatının çok altında, Perşembe günü 08:05 ET itibarıyla sadece 0,57 dolardan işlem görüyor. Sonuç olarak, UST sahipleri piyasada satmak yerine, sabitleyiciyi yerinde tutmak için tasarlanmış mekanizmayı kullanarak Luna aracılığıyla nakit çekmeye çalışıyorlar. Bu olduğunda, yakılan UST miktarına karşılık olarak daha fazla Luna basılır.

Luna’nın fiyatı 100$ gibi çok daha yüksek olduğunda, 1 UST’yi 1$ değerindeki Luna için kullandıysanız, yalnızca 0,01 LUNA elde edersiniz. Sonuç olarak, bu tür takaslar Luna’nın arzını çok fazla artırmazdı.

Ancak şimdi Luna’nın fiyatı çok daha düşük ve büyük sahipleri nakit para kazanıyor, bu Luna’nın arzında büyük bir artışa neden oluyor. Luna’nın şu anki fiyatı olan 0.10$’da 1 UST’yi değiştirmek size 10 LUNA kazandırır. Yani eğer biri büyük miktarda takas yapmak isterse, diyelim ki 100.000 UST, bu 1 milyon LUNA’nın basılmasına yol açacaktır.

Bu aşağı yönlü bir spirale yol açtı. Sahipler UST’yi Luna için kullandıkça, Luna arzını arttırır ve muhtemelen bu jetonları piyasada satarlar. Bu, Luna’nın fiyatını daha da düşürür, yani UST’sini kullanacak bir sonraki kişi daha fazla Luna yaratır ve piyasaya daha da büyük bir aşağı yönlü kuvvet uygular.

Ayrıca Luna arzında üstel bir artışa yol açtı. Çarşamba günü Luna arzı 1,2 milyar artarak 386 milyondan 1,5 milyara yükseldi. Bugüne kadar, arz zaten 7,1 milyara yükseldi – 5,5 milyar daha arttı.

Arz dort gunde 20 kat artarken milyarlarca Luna basildi

Luna’nın arzı sadece birkaç gün içinde 5.5 milyar arttı. Resim: Blok Araştırması.

Bu büyük arz artışıyla aynı zamanda, fiyat düşmeye devam ediyor.

10 Mayıs’ta fiyat %64 düştü. 11 Mayıs’ta %95 daha düştü. Bugüne kadar, %90 daha fazla düştü. Madeni para şimdi sadece birkaç gün önce değerinin çok altında işlem görüyor.

1652374419 45 Arz dort gunde 20 kat artarken milyarlarca Luna basildi

Luna’nın fiyatı, büyük satış baskısı altında düşmeye devam ediyor. Resim: TradingView.

Bu konuda ne yapılıyor?

Şu anda Terraform Labs, ekosistemi kurtarmaya çalışmak için birkaç teklifi destekliyor. Biri, günde Luna ile değiştirilebilecek UST miktarını dört kat artıracaktır. Bu, Luna arzının ne kadar hızlı genişleyebileceğini artıracak ve durumu Luna fiyatı için daha da kötüleştirecektir. Teori, Luna’yı etkilese bile, UST mandalını kurtarmanın durumu kurtarmanın en hızlı yolu olacağıdır.

Terraform Labs ayrıca toplulukta ve teşvik havuzlarında tutulan 1,39 milyar UST’yi yakmasını sağlayacak önerileri de öne sürüyor. Buradaki fikir, bunun sistem üzerindeki baskıyı azaltabileceğidir.

Bu olurken, birçok Luna sahibi tokenlerinin değerlerinin %99’undan fazlasını kaybettiğini izliyor ve bu konuda hiçbir şey yapamıyor. Bunun nedeni, birçoğunun paralarını, ödül almak için kilitlemenin bir yolu olarak stake etmiş olmasıdır. Mevcut unstake süresi 21 gündür, bu nedenle stake edenlerin bu çöküşten üç hafta önce onları geri almak için harekete geçmedikleri sürece coinlerini satmalarının hiçbir yolu yoktu.

© 2022 The Block Crypto, Inc. Tüm Hakları Saklıdır. Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.