Anlamsız ve zayıf: ‘Bitcoiners psikopattır’ çalışmasını çürütmek

Anlamsız ve zayıf: ‘Bitcoiners psikopattır’ çalışmasını çürütmek

cointelegraph.com

6 saat

Okuma süresi: ~4 m


Psikopatların ve ‘Karanlık Tetrad’ kişilik özelliklerine sahip diğerlerinin kriptoya çekildiğini iddia eden bir araştırma, Otago Üniversitesi’nden bir psikoloji uzmanı tarafından çok zayıf korelasyon gösterdiği için “anlamsız” olarak eleştirildi.

Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden (QUT) ağırlıklı olarak pazarlama ve reklamcılık geçmişine sahip araştırmacılar, 566 kişiyle kriptoya karşı tutumlarını araştırdı ve sonuçları dört belirli kişilik özelliğiyle ilişkilendirdi: narsisizm, psikopati, Makyavelizm ve sadizm.

Bulgular ilk olarak The US Sun tarafından paylaşıldı ve ana akım medya tarafından geniş çapta dağıtıldı, New York Post başlığı “Bitcoin hayranları kimseyi umursamayan psikopatlardır” diye bağırıyor ve Salon “Dürtüsel psikopatlar kripto gibi” diyor. .

Bitcoin hayranları kimseyi umursamayan psikopatlardır, çalışma gösterileri https://t.co/9WZQkzoIPX pic.twitter.com/YTGcULRCef

— New York Post (@nypost) 12 Nisan 2022

Ancak, kişilik bozuklukları ve kişilik değerlendirmesi konusunda uluslararası bir uzman olan Otago Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Profesör Martin Sellbom, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, çalışmanın sonuçlarını özünde anlamsız bularak eleştirdi.

“Örneğin, bu sözde ‘karanlık dörtlü’ özellikler ile tutum ve kripto para birimi satın alma niyeti arasındaki ilişkinin gücü gibi rapor ettikleri etkiler, bence çok zayıf, hemen hemen anlamsız.”

Psikopati, Makyavelizm ve narsisizm özelliklerini maksimum 5 üzerinden derecelendiren ve yaygın olarak kullanılan Kısa Karanlık Üçlü (SD-3) kişilik testi, katılımcıların kişiliklerini değerlendirmek için kullanıldı.

Çalışmanın sonuçları, katılımcıların psikopati ve narsisizm puanlarının, psikometrik değerlendirme grubu OpenPsychometrics tarafından belirlenen ortalama seviyelerin altında olduğunu göstermektedir. Katılımcılar psikopati için ortalamanın %2 altında ve narsisizm için ortalamanın %16.7 altında puan alırken, Makyevelizm için puanlar %3.6 daha yüksekti.

Ancak Profesör Sellbom, her halükarda bu araştırma dizisinin “psikopati ve narsisizm hakkında bilgi vermediğini” söyledi ve ekledi:

“Bu literatürde kullanılan ölçüm cihazları, bu bozuklukların tam tezahürlerini yakalamamaktadır.”

Yazarlar, The Conversation için bir makalede, narsistlerin kriptoyu “geleceğe olan büyük inançları nedeniyle” ve “kendi hayatlarının iyileşeceğine olan güvenleri” nedeniyle sevdiklerini belirterek, sonuçlarını genişletti.

Psikopatlar görünüşe göre kriptoya çekildiler çünkü “başkalarının deneyimlediği yatırım ödüllerini kaçırmaktan korkuyorlar” ve Machiavellianlar kriptoyu seviyor çünkü “politikacılara ve devlet kurumlarına güvenmiyorlar”.

Pozitiflik ve komplo teorilerine inanç gibi diğer özellikler de “kripto hakkındaki karanlık dörtlü yargıları birbirine bağlayabilecek” özellikler olarak ölçüldü.

Ankete katılanların sadece %26’sı kripto para birimine sahipti ve yaklaşık %64’ü yatırım yapmakla “ilgileneceklerini” söyledi.

Sellbom, FOMO gibi özellikleri psikopatiyle ilişkilendirme metodolojisinin, hem kriptoya olan ilgi düzeyinin hem de psikometrik sonuçların aynı anda, aynı kişiden yalnızca bir kez toplanmasının “oldukça bilgisiz” olduğu için kusurlu olduğunu söyledi. araştırmacıların ulaştığı sonuçlar “sundukları basit yolla desteklenemez”.

“Aynı sonuçlara baktığımda, benim yorumum, karanlık dörtlü özellikler ile kripto para birimine yönelik tutumlar ve satın alma niyeti arasındaki ilişki zayıf ve bu özelliklerin kripto para birimi satın alan kişiler hakkında çok fazla anlayış sağlaması pek olası değil.”

Araştırmacıların kendilerinin raporda, bazı medya kuruluşlarının hızlı bir şekilde ilan ettiği şekilde, Bitcoin’cilerin psikopat olduğunu öne sürmediklerini belirttikleri belirtilmelidir.

“Tüm kripto alıcılarının Dark Tetrad özellikleri sergilemesini önermiyoruz. Bunun yerine, bu özelliklere sahip kriptoyla ilgilenen bir grup insan üzerinde çalışıyoruz.”

Araştırmacılar, çalışmalarının sınırlamalarını tartışırken, katılımcıların hisse senetlerine, tahvillere veya kriptoya yatırım yapma konusundaki ilgisini ölçerken, çalışmanın bu tür yatırımlara girme niyetlerini ölçerek bir kontrol değişkeni belirleyebileceğini söyledi.

Profesör Sellbom, “Psikopati ve narsisizm üzerine pek çok uzman, bu sözde karanlık kişilik literatürünü sorguluyor,” dedi, “çünkü araştırmacılar, kullanılan ölçümlerin önerdiğinden çok daha karmaşık olan bu kişilik bozukluklarını gerçekten araştırmıyorlar.”

Çalışmanın yazarları, Pazarlama QUT Profesörü Brett Martin; doktor QUT Reklamcılık ve Pazarlama Okulu Kıdemli Öğretim Üyesi Di Wang; Jun Yao, Marketing Macquarie Üniversitesi’nde Kıdemli Öğretim Görevlisi; Carolyn Strong, Cardiff Üniversitesi Pazarlama ve Strateji Profesörü; ve Polymeros Chrysochou, Pazarlama Aarhus Üniversitesi Profesörü.

Yazarların pazarlama ve reklamcılıktaki geçmişi göz önüne alındığında, bir çalışmanın sonuçlarını kitle iletişim araçlarına hitap edecek şekilde nasıl çerçeveleyeceklerini anlamaları mümkün görünüyor.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.