2022’deki kripto çöküşünün sebepleri nelerdir?

2022’deki kripto çöküşünün sebepleri nelerdir?

2022’deki kripto çöküşünün sebepleri nelerdir?

2022’deki kripto çöküşünün sebepleri nelerdir? Bitcoin‘in 2022’de 140.000 Dolara (100.000 Dolar) ulaşabileceğine dair güçlü algıya rağmen, kripto para piyasası yıla düşüşle başladı. Bu yazının yazıldığı sırada, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 100.000 A$’ın yaklaşık %40 altında bulunuyor.

BTC fiyatının 58.300 A$ civarında olması ve muhtemelen düşmesiyle, diğer kripto para birimleri de darbe alıyor. Ethereum, Solana, Cardano ve XRP gibi en popüler kripto paralardan bazıları da çok daha sert düştü.

Bu çöküş birçok nedenden dolayı endişe verici olsa da herkesi endişelendiren en büyük soru şudur: Ayı piyasası başladı? 2021’deki harika bir yıldan sonra kripto para birimleri bir piyasa düzeltmesiyle mi karşı karşıya?

Ve hepsinden önemlisi: mevcut gerileme sonunda sona erdiğinde büyük bir yükseliş görecek miyiz? Pek çok insan, kripto para birimlerinin değerlerinin %80-99’unu kaybettiği 2017’de olanların tekrarlanmasından korkuyor.

Şimdilik, Korku kazanıyor gibi görünüyor açgözlülük hakkında. İşte neden. 2022’deki kripto çöküşünün sebepleri nelerdir?

Kriptonun çökmesinin 5 nedeni

Sert hodlers ve kripto tüccarları için mevcut düşüş, olağan hareketliliğinde başka bir dönüş olabilir. Ancak, dünyanın farklı yerlerinde mevcut fiyatların düşmesinden sorumlu olabilecek dalgalar yapılıyor.

#1. ABD Merkez Bankası teşvik tedbirlerini geri çekti

Aralık ayı ortasında, ABD Merkez Bankası temsilcileri, diğer şeylerin yanı sıra ülkedeki patlayan enflasyonla başa çıkmak için bir araya geldi. en Bu toplantının tutanakları resmi olarak 5 Ocak’ta serbest bırakıldılar, ancak çok daha önce sızdırılmışlardı.

Önerilen stratejilerden biri, 2020’de uygulamaya konan COVID-19 teşvik önlemlerinin geri çekilmesiydi. Fed bir noktada fişi çekecekti, ancak dakikalar bunu beklenenden daha erken ve daha hızlı yapacağını gösterdi.

Söz konusu önlemler, işletmelerin sermayeye erişimini sağlamak için uygulanan düşük faiz oranlarını içeriyor. Vasıtasıyla artan faiz oranları, hükümet enflasyonu durdurur, ancak ABD ekonomisindeki nakit akışını azaltır.

Esasen ekonomiye para pompalayan bir başka önlem de kaldırılıyor. Teşvik kontrolleri, kredi programları ve varlık satın alma programları aracılığıyla hükümet, işletmelerin ve ailelerin ayakta kalmasına yardımcı olmak için daha fazla para enjekte etti.

Federal Rezerv şimdi ekonominin “iyileştiğini” ve para enjeksiyonlarını yavaşlatmanın zamanının geldiğini söylüyor. Bu habere verilen yanıt, kripto para birimi fiyatlarının düşmesinin ana nedeniydi.

  • Haber satışları tetikledi: Fed’in para politikasını sıkılaştırma tehditleri yatırımcılar olarak büyük bir satış yarattı 1.2 milyar dolar harcandı borsalardaki pozisyonları.
  • Yatırımcılar riskten kaçınıyor: Hem yatırımcılar hem de tüccarlar risklerini yeniden düşünüyorlar. ABD doları güçleniyor, bu nedenle yatırımcılar paralarını daha az riskli borsalara yönlendiriyor.
  • Azaltılmış likidite: Azaltılmış teşvik önlemleriyle, bireyler ve şirketler yüksek faiz oranlarıyla mücadele ederken likidite daralacaktır. Ayrıca, borç ve kaldıraçlı işlemler harcamaları azaltacaktır.

# 2. Stoklarda ve varlıklarda genel düşüş

Federal Rezerv tarafından önerilen yeni para politikası önlemleri de hisse senedi piyasalarını etkiledi ve ABD Nasdaq %3’ten fazla kaybetti. ABD hisse senetleri gibi riskli varlıklar, kripto para piyasasıyla aynı nedenlerle en çok darbe aldı.

Bitcoin, S&P 500 ile 0,44 katsayısı ile borsa ile rahatsız edici bir korelasyona sahiptir. 1 katsayısı, adım adım hareket ettikleri anlamına gelir ve bunun tersi de geçerlidir.

Boğa yatırımcıları, BTC ve diğer kripto varlıklarının enflasyona karşı bir korunma olarak kullanılabileceğini düşündüler. Örneğin bitcoinler 21 milyon BTC’lik sınırlı teklif değer katıyor ve enflasyonu önleyin.

Bununla birlikte, BTC ve genel olarak kripto piyasası, borsa çöküşlerinde iyi durmadı. Yakın gelecekte bir borsa düzeltmesi veya borsa çöküşü tahminlerinin artmasıyla birlikte, yatırımcılar güvenli bir bahis olarak kripto satın alacak kadar emin değiller.

# 3. Omicron COVID-19 varyantı

Omicron koronavirüs varyantı da yatırımcı ilgisinin azaltılmasında önemli bir rol oynadı. Hepimiz bu noktada “yeni bir normal” bekliyorduk, ancak gelişen virüs işleri askıya aldı.

Varyantın aşırı transfer edilebilirliği haberlerinden sonra, seyahat kısıtlamaları, işe dönüş kısıtlamaları ve yasaklar, satışlara ve harcamaların azalmasına neden olur. Eşi görülmemiş karantina önlemleri nedeniyle BTC’yi 5.000 doların altına getiren 2020’deki çöküşü hatırlayabilirsiniz.

Bir déjà vu hissine ek olarak, varyant başka yerlerde de gerçek sorunlara neden olur. Tedarik zinciri sorunları hala üretim maliyetlerini artırıyor ve bazı sektörlerde kesintilere yol açıyor.

Bu genel belirsizlik, özel yatırımcılarla pozisyonların tasfiyesine yol açmaktadır.

# 4. Kazakistan’da internet kapatıldı

Yılın başından bu yana Kazakistan, artan yakıt fiyatlarına yönelik şiddetli protestolarla sarsıldı. Kazak hükümeti, birçok kişinin araçlarına yakıt olarak kullandığı LPG’yi benzinden daha ucuz olduğu için desteklemeyi durdurma kararı aldı.

Hükümet protestolara yanıt verdi interneti kapat 5 Ocak Çarşamba günü. Sonuç, Bitcoin madencilik hash oranlarında bir çöküş ve Bitcoin’in küresel bilgi işlem gücünün %12’sinde bir kayıp oldu.

Ülkenin küresel madencilik sektöründe ne kadar önemli olduğunu pek kimse tahmin edemezdi. Çin’in BTC madenciliğini yasaklamasının ardından birçok şirket ucuz kömür enerjisini kullanmak için Kazakistan’a kaçtı.

2021’in sonunda ülke, ABD’den sonra Bitcoin madencilik pazarındaki en büyük ikinci oyuncuydu.

Kazakistan’daki durum muhtemelen bir süre daha devam edecek. Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev kabinesini görevden aldı ve olağanüstü hal ilan etti ve hatta ayaklanmanın durdurulması emrini verdi.

Barış yakında yeniden sağlansa bile, ülkenin kirli kömür yakıtlı elektrik santrallerine olan bağımlılığı, BTC’nin yeşile döndüğünde uzun vadeli sürdürülebilirliğine zarar verecektir.

# 5 Çin

Çin’in kripto para birimleri üzerindeki yasakları artık kripto dünyasında haber değil. Ama dalgalara neden olan şey karadaki dalgalardır. kaynayan emlak piyasası. 2022’deki kripto çöküşünün sebepleri nelerdir?

Yaklaşık 70 trilyon A$ değerindeki Çin emlak piyasası, dünyanın en önemli ticari sektörüdür. Evergrande’deki durum, Çin emlak piyasasının Çin hükümetinin müdahalesine rağmen küresel piyasalarda korku ve belirsizliği nasıl körükleyebileceğini gösterdi.

Durum şimdi kontrol altına alındı ​​ve borç krizi yatıştı, ancak Pekin teknoloji gibi diğer büyük endüstrilerin gözetimini de hızlandırmak istiyor.

Yatırımcılar genellikle denetimden hoşlanmazlar, ancak hükümet piyasa hareketlerini gizlediğinde bu gereksiz korkuya ve yatırımın azalmasına yol açar. Daha da önemlisi, Pekin yabancı yatırımı denetler. Tüm bu tepkiler kripto dünyasında hissedilebilen küresel dalgalara neden oluyor.

Yılın geri kalanı nasıl olacak? 2022 için 5 tahmin

Hakim belirsizliğe rağmen, kripto pazarındaki mevcut çöküş, bunun yalnızca geçici olduğuna dair tüm işaretlere sahip. Her şeyden önce, ekonomi toparlanmazsa Federal Rezerv’in kısıtlayıcı önlemleri bir sorun haline gelir.

Enflasyon, işsizlik ve borç yönetilebilir hale geldiğinde, piyasa daha güçlü ve daha öngörülebilir hale gelir.

İkincisi, bu tür büyük düşüşler endişelenecek bir şey değil. BTC direncini kırıp 56.000 Doların altına düşmedikçe, güçlü kalmasını ve yılı iyi bir notla kapatmasını bekleyebiliriz.

Geçen yıl daha kötü bir başlangıç ​​yaptı, ancak kripto paraların çoğu büyük kazançlar gördüğü için harika bir yıldı. BTC’nin kendisi, tüm zamanların en yüksek seviyesini göz ardı ederek orijinal değerinin %68,56’sını kazandı. Ethereum, BNB, Solana, Avalanche ve diğerleri gibi diğer kripto para birimlerinin çoğu kar gördüm yüzlerce ve binlerce puan.

Goldman Sachs, BTC konusunda hala çok iyimser ve altından pazar payını düşürmeye devam ederse 140.000 Dolar’a ulaşacağını tahmin ediyor 2022’deki kripto çöküşünün sebepleri nelerdir?

Daha da önemlisi, genel kripto para piyasasının görünümü hala çok iyimser. Merkezi olmayan finans, NFT’ler, oyunlar ve diğer zincir üstü projelerdeki patlama, kripto para birimini destekleyecek ve fiyatları artıracaktır.

Shiba Inu gibi “meme paralara” olan ilgi düşebilirken, borsalar, oyun platformları ve diğerleri gibi sağlam projeler yatırımcıları için gerçek para kazanıyor. Yani doğrudan kriptoya yatırım yapmak zorunda kalmadan bile para kazanmanın başka birçok yolu var. 2022’deki kripto çöküşünün sebepleri nelerdir?

Stratejinize bağlı kalın

Bu kaza sırasında ne yapıyorsun? Çoğu durumda hiçbir şey yapmamak iyidir. Bu uçucu düşüşler ve sıçramalar beklenebilir. Tatil sezonunda bazı hareketsizliklerin ardından yılın ilk çeyreğinde bazı promosyonlar olacaktır.

En önemli şey, ne olursa olsun ticaret stratejinize bağlı kalmanızdır. olup olmadığın bir avcı hatta portföyünüze eklemek için dip satın almak istiyorsanız, kararlarınızı duyguların dikte etmesine izin vermemek önemlidir.

Bugüne kadar BTC ve kripto piyasası için birçok ölüm yaşandı ve her zaman her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri dönmeyi başarıyor. Şu anda bu yılın farklı olması için hiçbir neden yok. 2022’deki kripto çöküşünün sebepleri nelerdir?daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.