1. Çeyrekte Rusya’nın Mali Piramitlerinin Çoğunluğu Kripto Bağlantılı, Dolandırıcılar Yaptırım Konusunu İstismar Ediyor

1. Çeyrekte Rusya’nın Mali Piramitlerinin Çoğunluğu Kripto Bağlantılı, Dolandırıcılar Yaptırım Konusunu İstismar Ediyor

haberler.bitcoin.com

4 saat

Okuma süresi: ~2 m


Üst düzey bir merkez bankası yetkilisi, yılın ilk çeyreğinde Rusya’da tanımlanan finansal piramitlerin birçoğunun kripto para birimleriyle ilişkili olduğunu açıkladı. Dolandırıcılar, yaptırımlar teması da dahil olmak üzere günün sıcak konularını aktif olarak kullanıyor.

Piramitler Rus Yatırımcılara Batı Yaptırımlarını Atlatmanın Yollarını Sunuyor

Artan finansal belirsizliğin ortasında, Ponzi, Rusya’da dijital varlıklara yatırım yapmak için reklam fırsatları yaratmayı planlıyor. 2022’nin ilk üç ayında düzenleyiciler tarafından tespit edilen tüm finansal piramitlerin yarısından fazlası kripto para birimini bir cazibe olarak kullandı.

Bank of Russia’nın Haksız Uygulamalarla Mücadele Dairesi direktörü Valery Lyakh, Tass haber ajansına verdiği demeçte, “Kripto para birimleri kullanılarak yapılan transferlere veya ‘dijital araçlara’ yapılan yatırımlara dayalı planlar başka bir ivme kazandı” dedi. Lyakh, Rus finans yetkilileri tarafından bu yılın ilk çeyreğinde belirlenen piramitlerin %58’inden fazlasının kripto para birimleriyle bağlantılı olduğunu detaylandırdı.

Rusya’nın para otoritesinin üst düzey temsilcisi, her zamanki gibi dolandırıcıların haberlerdeki trend konulardan yararlandığını da sözlerine ekledi. Lyakh, “Finansal belirsizliklerin arka planında, yabancı ülkelerde ‘para biriktirme’, yabancı bir projeye yatırım yapma, yabancı menkul kıymetlere yatırım yapma çağrıları popüler” dedi.

Valery Lyakh, geçmişte buna benzer yatırım tekliflerinin yapıldığını, ancak şimdi dolandırıcıların Rusya’ya Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle uygulanan yaptırımları da istismar ettiğini belirtti. Moskova’ya yönelik önlemleri desteklemeyen ülkelerdeki projelerden bahsediyorlar ve uluslararası ödemelerdeki kısıtlamaları aşma teklifleri, mağdurları paralarını göndermeye ikna etmek için yeni bir numara haline geldi, diye ekledi.

Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto para kullanma olasılığı Batı’da endişeleri artırdı ancak Moody’s tarafından yakın tarihli bir rapor, Moskova’nın dijital varlıkları kullanarak cezalardan kaçınma kabiliyetinin kripto piyasasının nispeten küçük boyutu ve düşük likiditesi ile sınırlı olduğunu gösteriyor. Ancak derecelendirme kuruluşu, Ruslar tarafından yapılan küçük kripto işlemlerinin arttığını kabul etti.

Chainalysis’e göre, kripto yatırımı, geçen yaz Aralık 2019 ile Ağustos 2021 arasında 1,5 milyar doların üzerinde bitcoin aldıktan sonra çöken, Rusya’nın son yıllardaki en büyük kötü şöhretli Finiko Ponzi planının ana temasıydı. Rus kolluk kuvvetleri kısa süre önce Rusya’da, diğer eski Sovyet ülkelerinde ve dünyadaki binlerce kurbanı dolandırmaya karışan Finiko’nun altı üyesini daha tutukladı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.